زمان انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۴ -

تا استعفای او را درک نکنیم باز نمی‌گردد

پورنعمت: رفتن خاکپور به تیم امید ضرر می‌زند/ او اهل ریا و فیلم بازی کردن نیست

آنالیزور تیم ملی امید گفت: رفتن محمد خاکپور از تیم ملی فوتبال امید به ضرر این تیم در راستای رسیدن به رقابت‌های قهرمانی المپیک است.

به گزارش سرای نور؛ در مورد قهرمانی تیم امید در رقابت‌های غرب آسیا گفت: مسابقات غرب آسیا تدارکات خوبی برای تیم ملی امید بود. با دو تیم عرب‌زبان همگروه بودیم و در کل ۹ تیم عرب‌زبان در این مسابقات حضور داشتند.

وی ادامه داد: این مسابقات توانست به آمادگی تیم امید کمک کند. قطعا تیم ملی امید رو به جلو حرکت می‌کند و رشد فنی زیادی در عملکرد این تیم می‌بینیم. این دیدارهای بین‌المللی به پیشرفت بیشتر بازیکنان ما کمک می‌کند. ۴۵ دقیقه ابتدایی نیمه اول دیدار مقابل سوریه در شرایطی که بازیکنان تیم ملی امید در معرض سر و صدای هواداران تیم سوریه قرار داشتند توانست به ما کمک کند و تجربه بازیکنان را به اندازه ۱۰ بازی بالا ببرد.

آنالیزور تیم ملی امید تاکید کرد: محمد خاکپور یک تاکتیک فنی را مدنظر دارد و روی اجرای آن تاکید زیادی دارد. او بدون توجه به توان فنی بالا و ضعیف حریف تنها روی تاکتیک مدنظر خود تکیه دارد البته از لو دادن این تاکتیک معذور است اما این مسئله که تیم روی یک تاکتیک ویژه تکیه می‌کند و آنقدر آن را تکرار می‌کند که در بازیکنان نهادینه شود روش خوبی است.

پورنعمت خاطرنشان کرد: خاکپور در تفکر خود ثابت‌قدم است. او همانطور که در دیدار مقابل بحرین تاکتیکی در نظر گرفت در دیدار فینال هم همان تاکتیکی که مدنظرش بود را دنبال کرد. شاید ما اگر در دیدار مقابل یمن یک تاکتیک دیگر را در نظر می‌گرفتیم می‌توانستیم ۵-۶ گل بزنیم اما هدف خاکپور این بود که این تاکتیک در بازیکنان نهادینه شود و آنها بتوانند در آینده با جا افتادن این سیستم هر حریفی را از پیش رو بردارد. در مسابقات غرب آسیا چندان به قهرمانی فکر نمی‌کردیم ما می‌خواستیم این تاکتیک در تیم جا بیفتد. مطمئنا با اضافه شدن عناصر  بین‌المللی در مسابقات المپیک حتی با این تاکتیک شانس زیادی برای قهرمان شدن داریم. همانطور که دیدیم پس از مسابقه با سوریه سرمربی این تیم به نظم تاکتیکی تیم ملی امید ایران اذعان کرد.

وی افزود: انضباط اخلاقی تیم ما هم بسیار بالا بود و واقعا این مسئله برای خودم جالب توجه بود. پس از قهرمانی مربیان تیم به بازیکنان اجازه شادی در هتل را ندادند چرا که آنها معتقد بودند که ممکن است اعضای تیم سوریه از این بابت که خودشان قهرمان نشدند ناراحت شوند. خاکپور تا اینجا هم مسائل انضباطی را مدنظر داشت.

آنالیزور تیم ملی امید در مورد اینکه آیا تیم ملی امید می‌تواند این موفقیت‌ها را ادامه دهد، خاطرنشان کرد: شما به راحتی می‌توانید نظم، انضباطی اخلاقی و پیشرفت تاکتیکی را در این تیم ببینید. تیمی که چندی پیش ۴ گل از ویتنام دریافت کرد اکنون به این جایگاه رسیده است.

پورنعمت در مورد اینکه خاکپور از سمت خود استفعا کرده است،‌گفت: امیدوارم او به تیم بازگردد. خاکپور انسان باشخصیت و آرامی است.او زیر وحشتناک‌ترین فشار و در ۵ دقیقه پایانی دیدار فینال در حالی که همه استرس داشتند تمرکز خود را حفظ کرد و خیلی ریلکس با شخصیت آرامش تیم را در آن ۵ دقیقه هدایت کرد.او علاقه‌ای به درگیری ندارد و شخصی به دور از حاشیه است. وقتی از گیت پایانی فرودگاه رد شدیم و او اعلام استعفا کرد شوکه شدم. فکر می‌کنم این به خاطر بی‌توجهی‌هایی است که به تیم امید می‌شود.او بدون قرارداد یک سال با شرافت برای تیم ملی کار کرده است. فکر می‌کنم بی‌مهری‌ها او را ناراحت کرد. حمایت فقط مالی نیست بلکه باید معنوی هم باشد.

وی تاکید کرد:‌اگر جای خاکپور بودم می‌ایستادم و با این مشکلات مبارزه می‌کردم اما شخصیت او علاقه‌ای به حاشیه ندارد. ممکن است بنده در ادامه در کنار این تیم نباشم اما به عنوان یک کارشناس می‌گویم این استعفا به صلاح فوتبال امید نیست و نباید با آن موافقت شود. او باید بماند تا آب سرد بر پیکره افراد بریزد که مخالف مربی ایرانی هستند. نمی‌خواهم خارجی ستیزی کنم اما متاسفانه باید بگویم مربی ایرانی مظلوم است. خاکپور با این استحقاق به شخص خودش فکر نکرده بلکه او جریان مربیگری مربیان ایرانی برایش مهم بوده و خودش استعفا داده تا سطوح پایین‌تر مربیان ایرانی که معرض بی‌مهری بیشتری هستند بیش از این دچار مشکل نشوند.

آنالیزور تیم ملی امید در ادامه یادآور شد:‌ تیم ملی امید رده بسیار بااهمیتی دارد. در استراتژی رسیدن به المپیک نباید با این استعفا موافقت شود او را باید راضی کنم بازگردد تا تیم ملی امید به موفقیت برسد.

وی در مورد اینکه در غرب آسیا کنار تیم بوده و آیا از ناراحتی خاکپور اطلاع داشت، تصریح کرد:‌در علم روانشناسی گفته می‌شود افرادی مثل خاکپور که دارای شخصیت درونگرا هستند مدت‌ها مقابل مشکلات سکوت می‌کنند و خیلی دیر واکنش نشان می‌دهند اما اگر واکنشی نشان دهند دیگر کنترل کردن‌شان خیلی سخت است. با توجه به اینکه خاکپور اهل ریا و فیلم بازی کردن نیست فکر می‌کنم او خیلی سخت از تصمیم خود کوتاه بیاید. به نظر من استعفای او یک استعفای استعاری بود. باید دلیلی که این استعفا داشت را بشناسیم و آنوقت راه را برای بازگشتش پیدا کنیم تا دلیل استعفایش را درک نکنیم او باز نمی‌گردد.

 

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۷ مهر, ۱۳۹۴

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو
مصاحبه و گفتگو
  • گزارش تصویری