زمان انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ -

توانمندی هسته ای اسرائیل، تهدیدی برای منطقه و جهان است

ماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: توامندی هسته ای اسرائیل تهدیدی برای امنیت و صلح منطقه و جهان است و آژانس انرژی اتمی باید به آن رسیدگی کند.

به گزارش سرای نور؛ رضا نجفی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته (۱۹ اسفندماه) در آخرین روز از برگزاری نشست فصلی ماه مارس شورای حکام طی سخنانی ضمن اشاره به محکومیت شدید برنامه سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی از سوی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، خواستار توجه دقیق و رسیدگی جدی به این موضوع از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

وی در ادامه سخنان خود که در چارچوب طرح موضوع توانمندی های هسته ای رژیم اسرائیل ارائه شد با اشاره به درخواست های مکرر جامعه بین المللی در قالب قطعنامه های مصوب آژانس و کنفرانس های بازنگری معاهده عدم اشاعه هسته ای مبنی بر پیوستن فوری این رژیم به ان پی تی و قرار گرفتن کلیه تاسیسات هسته ای آن تحت نظارت کامل پادمانهای آژانس افزود: متاسفانه رژیم صهیونیستی طی سال های گذشته با نادیده گرفتن درخواست مشروع جامعه بین المللی و با حمایت کورکورانه برخی کشورهای غربی با نقض آشکار همه قوانین و مقررات بین المللی به پبشبرد برنامه هسته ای نظامی خود ادامه است.

نماینده کشورمان همچنین ضمن انتقاد شدید از رفتار دوگانه برخی کشورهای غربی در زمینه عدم اشاعه و لزوم منع کامل هرگونه همکاری و انتقال مواد و تجهیزات هسته ای به این رژیم، توانمندی سلاح های هسته ای در دستان رژیم اسرائیل، با تاریخی مملو از تجاوزگری، اشغالگری و تروریسم دولتی، را تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی اعلام کرد.

وی گفت: در حالی که دانشمندان هسته ای در سراسر خاورمیانه توسط تروریست های استخدام شده توسط اسرائیل ترور شده اند، متخصصان هسته ای این رژیم به تاسیسات هسته ای برخی از کشورهای هسته ای دسترسی دارند.

در این نشست سفیر امارات متحده عربی به نمایندگی از کشورهای عضو گروه عرب و همچنین برخی کشورها از جمله مصر و اردن، ضمن محکوم کردن حمایت برخی غربیها از توانمندیهای هسته ای رژیم صهیونیستی و به شکست کشاندن کنفرانس ۲۰۱۵ ان پی تی، خواستار الحاق بی قید و شرط اسرائیل به ان پی تی و قرار گرفتن تاسیسات هسته ای این رژیم تحت پادمان های آژانس شد و تاکید کرد که تا تحقق این امر موضوعاست باید در دستورکار آژانس باقی بماند.

هیات آمریکا و نماینده اتحادیه اروپایی ضمن حمایت از رژیم صهیونیستی، از طرح این موضوع توسط کشورهای منطقه و حمله به این رژیم در این نشست انتقاد کردند.

 

منبع:مهر

کلیدواژه ها: ,, ,
زمان انتشار: ۲۰ اسفند, ۱۳۹۵

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو