زمان انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ -

نگاه رهبر انقلاب به پدیده اردوهای راهیان نور درامتداد دفاع مقدس

آخرین شماره نشریه خط حزب الله در یکی از مطالب خود به نگاه رهبر انقلاب نسبت به اردوهای راهیان نور پرداخته است.

به گزارش سرای نور؛ آخرین شماره نشریه خط حزب الله در یکی از مطالب خود به نگاه رهبر انقلاب نسبت به اردوهای راهیان نور پرداخته است.

در این مطلب آمده است:

فناوری استخراج یک گنج بی‌پایان

۱- رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با دست اندرکاران اردوهای راهیان نور، از هشت سال دفاع مقدس، با تعبیر قرآنی «ایام ا…» یاد کردند: «هشت‌ سال دفاع مقدّس به یک معنا هر روزش را حساب کنیم- جزو این ایّام‌الله است. ۹۵/۱۲/۱۶» مفسرین در ذیل بخشی از آیه ۵ سوره ابراهیم (ذَکِّرهُم بِاَیّامِ ‌الله) تفاسیر گوناگونی را مطرح کرده‌اند. تفسیر نمونه در جمع‌بندی این نظرات می‌نویسد: «ایام‌ا…، تمام روزهایی است که دارای عظمتی در تاریخ زندگی بشر است… هر روز که فصل تازه‌ای در زندگی انسان ها گشوده، و درس عبرتی به آن ها داده و ظهور و قیام پیامبری در آن بوده، یا طاغوت و فرعون گردنکشی در آن به قعر دره نیستی فرستاده شده، خلاصه هر روز که حق و عدالتی بر پا شده و ظلم و بدعتی خاموش گشته، همه آن ها از ایام الله است. «دوران دفاع مقدس هم جنگ میان حق و باطل بود. بنیانگذار کبیر انقلاب پس از پایان جنگ با تأکید بر همین نکته تصریح کردند: «جنگ ما جنگ حق و باطل بود و تمام شدنی نیست، جنگ ما جنگ فقر و غنا بود، جنگ ما جنگ ایمان و رذالت بود و این جنگ از آدم تا ختم زندگی وجود دارد. صحیفه امام، ج۲۱- ص۲۸۴»

به تعبیر رهبر انقلاب «دوران دفاع مقدس داستان ایستادگی ملت ایران در مقابل خباثت ها و دشمنی های کفر و استکبار جهانی است. ۹۳/۱/۶» رهبر معظم انقلاب در رابطه با این مقطع سرنوشت ساز ملت ایران به دو آسیب احتمالی اشاره می‌کنند: « «فراموشی» و «تحریف» دو آسیب و خطر بزرگی است که در کمین هر حادثه بزرگ تاریخی قرار دارد. ۹۲/۱۲/۲۶»  به تعبیر ایشان یکی از راه های مقابله با این  آسیب، اردوهای راهیان نور است: «اردوهای راهیان نور و بازدید از مناطق عملیاتی یک سنت حسنه به منظور پیشگیری از دو آسیب فراموشی و تحریف است. ۹۲/۱۲/۲۶»

۲- دشمنان ملت ایران تلاش برنامه ریزی شده ای برای انحراف جوانان ایرانی و به فراموشی سپردن ارزش های اسلامی و انقلابی تدارک دیده اند. وزیر خارجه وقت آمریکا در مصاحبه با نشریه فری بیکن به جمعیت جوان ایران اشاره می‌کند و مدعی می‌شود آن ها در خارج تحصیل کرده اند و به دنبال ساختن شهری جدید هستند. اندیشکده آمریکایی «کیتو» هم با تأکید بر جمعیت جوان ایران می‌نویسد: «آمریکا نیاز دارد وجود یک فضای بین‌المللی مفید برای ایران را القا و افکار ایرانیان را منعطف به خارج نماید.»

فرهنگ دفاع مقدس به عنوان یکی از منابع ثروت فرهنگی ایران به عنوان نقاط توجه دشمن قرار داشته است: «دشمن ها میخواهند ما یادمان برود؛ می خواهند قضیه‌ی دفاع مقدس از یادمان برود، فداکاری ها از یادمان برود، شخصیت‌هایی را که در این فداکاری ها نقش آفریدند یا نشناسیم یا از یاد ببریم. ۹۳/۱/۶»  از سوی مقابل رهبر انقلاب با توجه به این ثروت فرهنگی، «اردوهای راهیان نور» را فناوری استخراج این این ثروت معرفی می‌کنند: «من می گویم این راهیان نور یک فناوری است؛ این یک فنّاوری است برای استفاده‌ی از این ثروت عظیم. ۹۵/۱۲/۱۶»

۳- اردوهای راهیان نور به منظور زنده نگه داشتن یاد دفاع مقدس و تبرک جستن به یاد شهدا صورت می‌گیرد: رهبر انقلاب در دیدار زائران شلمچه در هشتم فروردین ماه سال ۷۸ تصریح کردند: «بنده هم خواستم به ارواح طیّبه‌ی شهیدان و به نَفَسهای معطّر جوانان مؤمن، تبرّک بجویم و به این عزیزان احترام کنم؛ لذا آمدم در جمع شما شرکت کردم» ایشان در دیدار اخیر خود به دست اندرکاران این اردوها تأکید می‌کنند: «آن‌ کسانی که به این سفرهای راهیان نور می‌آیند و برمی گردند، حتماً باید چیزی به آن ها اضافه شده باشد؛ باید بین آن ها و بین حادثه‌ مهمّ دفاع مقدّس یک پیوند و ارتباط ناگسستنی به ‌وجود بیاید» ایشان مهمترین نکته در اردوهای راهیان نور را این گونه بیان می‌کنند: «نکته اصلی و کلیدی در اردوهای راهیان نور، ایجاد زمینه برای «زیارت با معرفت» است. ۹۲/۱۲/۲۶»

 

منبع:مهر

کلیدواژه ها: ,,, ,
زمان انتشار: ۲۱ اسفند, ۱۳۹۵

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو