زمان انتشار: ۱ فروردین ۱۳۹۶ -

اظهارات برخی مقامات فعلی و پیشین جهان درباره «برجام»

در نشست امروز بنیاد کارنگی برخی از مقامات فعلی و پیشین جهان ازجمله «موگرینی» و «آمانو» به بیان دیدگاه های خود درباره بعضی از موضوعات به ویژه «برجام» پرداختند.

به گزارش سرای نور؛ در نشست امروز بنیاد کارنگی تنی چند از مقامات فعلی و پیشین برخی از کشورهای جهان به بیان دیدگاه های خود درباره موضوعاتی از قبیل برجام پرداختند.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس هسته‌ ای بنیاد کارنگی اعلام کرد: امنیت مردم، امروزه فقط از طریق عدم اشاعه و خلع سلاح میسر است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: امنیت شهروندان ما نیز تنها از طریق عدم اشاعه و خلع سلاح، قابل حصول است. رقابت تسلیحاتیِ جدید راه حل مطلوبی برای هیچیک از مشکلات و تهدیداتی نیست که ما با آن مواجهیم.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بر تعداد کشورهای هسته‌ ای اضافه شده است، تنها یک توازن هسته‌ ای وجود ندارد که بتوان درباره آن اندیشید، بلکه صحبت درباره چندین توازن هسته‌ ای است به نحوی که با یکدیگر همپوشانی نیز دارند.

«کاترین اشتون» مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با شرکت در میزگردی در کنفرانس هسته‌ ای بنیاد کارنگی درباره توافق هسته ایِ ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) میان ایران و کشورهای ۱+۵ موسوم به «برجام» گفت: نباید به برجام فراتر از حل مسئله هسته ای نگاه کرد. اساساً توافق هسته ای و مذاکرات آن هدفی جز حل موضوع هسته ای ایران نداشت.

«کاترین اشتون» ادامه داد: اگر می خواستیم آن را به سمت و سوی مسائل دیگر منحرف کنیم؛ اشتباه بود.

وی درباره رابطه مذاکرات هسته ای با روسیه نیز چنین گفت: مذاکرات هسته ای در دوره ای انجام شد که روابط ما با مسکو کاملا پیچیده بود به گونه ای که درباره مشکلات و بحران اوکراین این پیچیدگی ایجاد شده بود.

«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی نیز در این نشست درباره برجام اعلام کرد: مذاکره مجدد درباره برجام دشوار است.

مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی با اشاره به راستی‌ آزمایی توافق هسته ای میان کشورهای ۱+۵ با ایران گفت: آژانس برنامه هسته‌ای ایران را به صورت ۲۴ ساعته و در تمام ایام هفته تحت نظر دارد.

همچنین، «یوسف العطیبه» سفیر امارات در واشنگتن هم در این نشست همانند روال همیشگی مقامات این کشور به ایراد اتهامات بی پایه و اساس علیه ایران پرداخت و درباره برجام چنین اظهارنظر کرد که کشورش از برجام حمایت می‌ کند چرا که اکنون می‌ تواند بر رفتارهای «نگران‌ کننده‌ تر و تهدیدآمیزتر ایران» تمرکز کند!

وی در ادامه خواستار سیاستی مسئولانه‌ تر در قبال ایران شد.

منبع:مهر

زمان انتشار: ۱ فروردین, ۱۳۹۶

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو