زمان انتشار: ۱ فروردین ۱۳۹۶ -

رئیس‌ جمهور معزول کره جنوبی به دادگاه رفت

رئیس جمهور برکنار شده کره جنوبی به دادگاه رفت و توسط دادستان‌ های این کشور و قضات مورد سؤال قرار گرفت.

به گزارش سرای نور؛ به نقل از «بی بی سی»، «پارک گئون های» رئیس جمهور معزول کره جنوبی امروز داوطلبانه به دفتر دادستانی این کشور در «سئول» مراجعه و توسط دادستان های این کشور و قضات مورد سؤال قرار گرفت.

وی هنگام ورود به این مکان از مردم کره جنوبی به خاطر مشکلاتی که این مسأله برای کشورشان ایجاد کرده پوزش خواست و گفت که با تحقیقات پیرامون این پرونده همکاری کاملی خواهد کرد.

رئیس جمهور پیشین کره جنوبی همواره هرگونه تخلفی را هنگام تصدی این سمت رد کرده و مشخص نیست که آیا حضورش در دفتر دادستانی، حتی داوطلبانه، و نیز پوزش از مردم کره جنوبی به معنی تغییر در این موضع است یا خیر.

بر اساس گزارش های منتشره، حکم عزل گئون های دو جمعه گذشته مصادف با ۲۰ اسفند ماه سال جاری توسط ۸ قاضی دادگاه قانون اساسی کره جنوبی و به اتهام فساد، علیه وی صادر شد.

گزارش ها حاکی است، قضّات دادگاه قانون اساسی این کشور همچنین خواستار آن شدند تا ظرف مدت ۶۰ روز آینده انتخابات زودهنگام در این کشور برگزار گردد.

سه هفته گذشته نیز دادگاه ویژه بررسی تخلفات مالی و سیاسی رئیس جمهور کره جنوبی، او به همراه «چوی سون سیل» را به جرم دریافت رشوه از شرکت سامسونگ نیز متهم کرده بود.

در همین رابطه، «بی بی سی» پس از اعلام رأی دادگاه، با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که دفتر رئیس جمهور برکنار شده کره جنوبی گفته است که «پارک گئون های» قصد ندارد کاخ ریاست جمهوری موسوم به «کاخ آبی» را تَرک کند.

در ادامه گزارش شبکه  «بی بی سی» در این باره آمده بود: دفتر وی همچنین اعلام کرده است که او فعلاً مایل نیست در این باره و یا پیرامون حکم دادگاه قانون اساسی در برکناری وی به صدور بیانیه ای مبادرت نماید.

این در حالیست که خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرده بود که «هوانگ کیو آهِن» (Hwang Kyo-ahn) نخست وزیر و رئیس جمهور موقت این کشور گفت که کابینه وی می تواند ثبات در این کشور را برقرار کرده و از تشدید تنش های داخلی جلوگیری کند.

«هوانگ کیو آهِن» پس از اعلام رأی دادگاه قانون اساسی این کشور در تأئید رأی استیضاح پالمان مبنی بر عزل «پارک گئون های» در سخنانی گفته بود: به تصمیم دادگاه قانون اساسی احترام می گذارم. کابینه این کشور می تواند ثبات را در سراسر کره جنوبی را برقرار کند.

وی همچنین از وزرای مرتبط خواسته بود تا مقدمات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را ظرف مدت ۶۰ روز آینده مهیا کنند.

گفتنی است، پس از آنکه در ماه اکتبر سال گذشته میلادی، اخباری مبنی بر مداخله «چوی سون سیل» دوست «پارک گئون های» در امور حاکمیتی منتشر گردید، رئیس جمهور کره جنوبی تا زمان بررسی به این اتهامات از سمت خود تعلیق شد.

متعاقب آن، مقامات قضایی کره جنوبی اعلام کرده بودند که از نظر آنها پارک گئون های، خود نیز در پرونده فساد مربوط به پرونده «چوی سون سیل» یکی از دوستان بسیار نزدیک رئیس جمهور در جریان سوء‌ استفاده از فرصت ها و امکانات دولتی دخیل بوده است.

در همان زمان، «لی یانگ ریول» دادستان کل کره جنوبی گفته بود که پارک گئون های به عنوان «همدست» در این پرونده مشارکت داشته است؛ اما وی دارای مصونیت است و به همین دلیل نیز آنها نمی‌ توانند اتهام رسمی را علیه وی مطرح کنند.

«چوی سون سیل» دوست قدیمیِ پارک گئون های متهم است که به پشتوانه دوستی با رئیس‌ جمهورِ این کشور به دریافت میلیون‌ ها دلار به عنوان کمک مالی مبادرت ورزیده است.

این در حالی است که اعتراضات مردمی به پارک گئون های در کره جنوبی تاکنون چندین بار موجب شکل گیری راهپیمائی های گسترده ای شده است.

منبع:مهر

زمان انتشار: ۱ فروردین, ۱۳۹۶

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو