زمان انتشار: ۳ فروردین ۱۳۹۶ -

ضرورت غربالگری زودهنگام در افراد دارای سابقه خانوادگی سرطان روده

به گفته متخصصان، افراد دارای سابقه خانوادگی سرطان روده یا مقعد احتمالا قبل از رسیدن به سن ۵۰ سالگی نیاز به غربالگری دارند.

به گزارش سرای نور؛ دکتر والتر کولتون، سرپرست تیم تحقیق از مرکز پزشکی هرشی پنسیلوانیا، در این باره می گوید: «افرادی که اقوام نزدیکشان مبتلا به سرطان روده یا مقعد بوده اند در معرض ریسک بالای ابتلا به این سرطان ها قرار دارند.»

وی در ادامه می افزاید: «اگر بیش از یکی از اقوام نزدیک مبتلا به سرطان روده یا مقعد شده باشد، ریسک ابتلا به سرطان در فرد ۱۲ برابر بیشتر خواهد بود.»

به گفته محققان، افرادی که در سنین جوانی مبتلا به سرطان های روده یا مقعد می شوند بیشتر دارای خصیصه ژنتیکی افزایش دهنده ریسک این بیماری هستند.

سایر فاکتورهای افزایش دهنده ریسک سرطان های روده یا مقعد عبارتند از:

– سابقه خانوادگی سرطان سینه، سرطان تخمدان یا سرطان آندومتر.

– انجام رادیوتراپی برای درمان سرطان پروستات.

-ابتلا به بیماری التهاب روده یا کولیت روده.

– ابتلا به پلیپ روده.

– سابقه خانوادگی پلیپ روده.

معمولا تصور می شود سرطان های روده و مقعد بر افراد مسن تاثیر دارند. اما مطالعه اخیر نشان می دهد بروز این نوع سرطان در بین افراد جوان و میانسال به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

به گفته محققان، عوامل ژنتیکی و محیطی می توانند در ابتلا به سرطان نقش داشته باشند. اما کولتون هشدار می دهد ارزیابی سابقه خانوادگی سرطان های روده و مقعد و انجام غربالگری های سرطان می تواند کمک کننده باشد.

منبع:مهر

زمان انتشار: ۳ فروردین, ۱۳۹۶

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو