زمان انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۶ -

پیک مصرف برق در تابستان گذشته حدود 52 هزار و 600 مگاوات بوده که پیش بینی می‌شود.

اقدامات جدید وزارت نیرو برای فرار از خاموشی

سرای نور؛«هوشنگ فلاحتیان» معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به مصوبه اخیر دولت مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق در دستگاه‌های اجرایی اظهار داشت: با توجه به افزایش قابل توجه درجه حرارت و گرمای زودرس، امسال پیک بار مصرف برق در برخی استان‌های کشور در خردادماه اتفاق افتاده که در نوع خود بی سابقه است.

وی افزد: در خردادماه سال جاری دمای هوای سیستان و بلوچستان به بالای ۵۵ درجه، و دمای هوای اهواز نیز در روزهای اخیر تیر به ۵۴ درجه رسید که این امر زمینه افزایش بی‌سابقه مصرف برق در این استان‌ها و سایر استان‌های نوار جنوبی کشور را بدنبال داشته است.

معاون برق و انرژی گفت: با توجه به روند کنونی افزایش دما و پیش بینی افزایش پیک بار در تابستان سال جاری نسبت به سال گذشته، وزارت نیرو در راستای مدیریت مصرف و جلوگیری از وقوع خاموشی به مانند سال‌های گذشته پیشنهادی را به هیأت دولت مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق در دستگاه‌های اجرایی ارائه کرده که امیدواریم با اجرای آن بتوانیم به مانند سال‌های گذشته پیک بار تابستان را بهتر مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه دولت نیز با این پیشنهاد وزارت نیرو موافقت کرده و مقرر شده دستگاه‌های اجرایی با تغییر ساعات کار اداری و انتقال ساعات اتمام کار به قبل از ساعت ۱۴ بخشی از مصرف برق خود را کاهش دهند.

وی خاطرنشان کرد: از جمله موارد دیگری که در مصوبه هیأت دولت بر آن تأکید شده استفاده دستگاه‌های اجرایی از مولدهای برق اضطراری در ساعات ۱۲ الی ۱۶ ماه‌های تیر و مرداد، و تنظیم دمای محیط کار بر روی ۲۵ درجه سانتیگراد و البته خاموش کردن سیستم‌های سرمایشی پس از پایان وقت اداری است.

فلاحتیان با اشاره به پیک مصرف برق در تابستان سال گذشته گفت: پیک مصرف برق در تابستان گذشته حدود ۵۲ هزار و ۶۰۰ مگاوات بوده که پیش بینی می‌شود در خوشبینانه ترین حالت در سال جاری به ۵۴ هزار مگاوات و در بدبینانه‌ترین حالت به ۵۶ هزار مگاوات برسد.

وی افزود: البته برنامه‌های بسیار خوبی برای مدیریت مصرف در تابستان امسال در دست اقدام است که از جمله آن‌ها می‌توان به قراردادهای منعقد شده با صنایع سنگین جهت انتقال دوره تعمیرات خود به زمان پیک و یا طرح ذخیره عملیاتی اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین با مشترکینی که ۲۵۰ کیلووات مصرف دارند، قرارداد امضا شده که در ساعات پرباری ۳۰ درصد از مصرف برق خود را کاهش دهند.

وی تأکید کرد: امیدواریم با کمک مردم بتوانیم در تابستان سال جاری شاهد سناریوی حداقلی پیک مصرف باشیم و بتوانیم بدون تجربه خاموشی این روزهای گرم تابستان را پشت سر بگذاریم.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۱۰ تیر, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو