زمان انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۶ -

افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از افزایش ساعات کاری مراکز با پایان ماه مبارک رمضان خبر داد.

سرای نور؛سید نواب حسینی منش با اشاره به آغاز سفرهای تابستانی اظهار داشت: از آنجایی که کنترل وضعیت ایمنی خودرو قبل از سفر می تواند در کاهش ریسک تصادف و امنیت سفر بسیار موثر باشد به شهروندان توصیه می گردد حتما قبل از سفر جهت اطمینان از سلامت خودرو خود به یکی از مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه نمایند. در مراکزمعاینه فنی، خودرو از لحاظ داشتن ایمنی مورد کنترل و بازبینی قرار می گیرد. در سفرهای جاده ایی به علت سرعت بالای خودرو ملاحظات مربوط به ایمنی خودرو نظیر عملکرد صحیح چراغ های اخطار و سیستم ترمز بسیار حائظ اهمیت بوده و می تواند یک نقص جزئی در این موارد موجب خسارت و حادثه غیر قابل جبرانی گردد.

حسینی منش در ادامه گفت: براساس آمار اتحادیه اروپا ۱۱ درصد از تصادفات جاده ایی منجر به فوت به علت نقص فنی در خودروها حادث می گردد. سالانه در ایران ۱۶هزار نفر در تصادفات جاده ایی فوت می نمایند که بدون تردید عامل نقص فنی در تصادفات به علت پایین بودن استاندارد های کیفی خودرو در ایران در مقایسه با اروپا بیش از این درصد است. با لحاظ این درصد به عنوان مبنا انجام معاینه فنی در برطرف کردن نقص فنی می تواند از کشته شدن حداقل ۱۷۶۰ نفر جلوگیری نماید.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی در خصوص اهمیت انجام معاینه فنی در ارتقا سطح ایمنی خودروها افزود: براساس گزارشات استخراج شده از سامانه معاینه فنی (سیمفا) ۱۱ درصد خودروهای مراجعه کننده به علت نقص فنی در سیستم ترمز مردود می گردند. در سال ۹۵ از ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو مراجعه کرده به مراکز، ۸۸ هزار دستگاه خودرو دارای نقص فنی ترمز بوده است. نقصی که در صورت عدم رفع ایراد می تواند عامل بالقوه در ایجاد یک حادثه منجر به تلفات جانی گردد.

وی در خصوص سهل انگاری و عدم همکاری برخی از رانندگان در مراجعه به هنگام به مراکز معاینه فنی خودرو گفت: براساس تحقیقات دانشگاهی و میدانی تاثیر انجام معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا و ارتقا سطح ایمنی مشخص است و این  نحوه کنترل بر خودروهای در حال تردد در سایر کشورهای پیشرفته و دارای صنعت پس از گذشت دو یا سه سال به طور جد در حال انجام می باشد. کشور ایران نیز از این مسئله مستثنی نیست . حدود ۱۷ سال از عمر اجرای معاینه فنی در ایران می گذرد در این چند سال کارهای بسیار خوبی در زمینه قوانین دستورالعملها و وظایف دستگاه های مرتبط انجام شده ولی آن چیزی که مسلم است اجرای صحیح و اثر بخش معاینه فنی چیزی فراتر از برخورد های قانونی با خودروهای فاقد معاینه فنی می باشد و آن  نیازمند همکاری شهروندان در این زمینه است. هر شهروند در رعایت قانون بایستی از خود شروع کند و خود را مکلف به رعایت حقوق سایر شهروندان بداند. شهروند بایستی این مسئولیت اجتماعی را بپذیرد که نسبت به آلودگی هوای شهر و سلامت سایرین مسئول است.

حسینی منش با توجه به افزایش مراجعات در مهر ماه به شهروندان توصیه کرد در حال حاضر توزیع مراجعات در مراکز مناسب و شهروندان در کمتر از یک ساعت می توانند نسبت به انجام معاینه فنی خود اقدام نمایند. ضمناً جهت آگاهی از طول صف و مدت انتظار در هر مرکز می توانند با مراجعه به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران و یا ارسال عدد ۱ به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۱۲ از آخرین وضعیت آن مطلع و خلوت ترین مرکز را جهت انجام معاینه فنی انتخاب نمایند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: جهت رفاه حال شهروندان تعدادی از مراکز به صورت ویژه تا ساعات ۹ و ۱۰ شب و روزهای جمعه فعال است. جهت اطلاع از آدرس و زمان کاری هر مرکز شهروندان می توانند به سایت ستاد معاینه فنی inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۱۲ تیر, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو