زمان انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۶ -

علت فوت کیارستمی را نمی‌توان دقیق اعلام کرد

رئیس سازمان پزشکی قانونی با اشاره به آمار شکایت از پزشکان گفت: در سال گذشته پرونده کمیسیون قصور پزشکی یک رشد قابل توجهی داشته است.

سرای نور؛احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در نشست خبری با اشاره به آمار شکایت از پزشکان اظهار کرد: در سال گذشته پرونده کمیسیون قصور پزشکی یک رشد قابل توجهی داشته است.

وی افزود: در سال ۹۵، ۷ هزار و ۲۱۴ پرونده شکایات بیماران داشتیم که با رشد ۲۷ و ۲ درصدی مواجه شده است.رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: از این تعداد، ۴ هزار و ۸۸ پرونده یعنی ۵۶ درصد تبرئه و حدود ۴۴ درصد محکومیت داشته‌ایم. ‌

وی بیان داشت: در رسیدگی به این پرونده‌ها از متخصصان و کارشناسان خبره دعوت می‌شود و پس از نظریه کارشناسی برای قاضی ارسال و حکم صادر می‌شود. بیشترین شکایات ۱۱۵۷ مورد مربوط  به زنان و زایمان بوده است.

شجاعی تصریح کرد: در ادامه جراحی عمومی ۹۷۶ مورد که از این تعداد ۵۰۰ پرونده تبرئه شدند و همچنین جراحی ارتوپدی با رشد ۲۱ درصدی همراه بوده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی ادامه داد: چهارمین گروه که بیشترین امار را دارد دندانپزشکی است که ۲۵۴ تبرئه و ۴۲۲ مورد محکومیت داشته است.

علت فوت کیارستمی را نمی‌توان دقیق اعلام کرد
شجاعی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه پرونده پزشکی کیارستمی به پزشکی قانونی ارسال شده است یا خیر، اظهار کرد: پرونده فرستاده شده، اما چون معاینه جسد و انجام ازمایشات صورت نگرفته است؛ بر چه اساسی میتوان قضاوت کرد. سازمان پزشکی قانونی متولی علت فوت، تعیین قصور و میزان قصور پزشکی است. در این پرونده باید بر اساس گفته ها و مدارک موجود در پرونده قضاوت کرد که کار بسیار سختی است.

وی ادامه داد: نمیتوان علت فوت را دقیق تعیین کرد. نظام پزشکی تیمی را تشکیل داد و پس از جمع بندی نظریه ای ارائه کرد، اما پزشکی قانونی رسما نظریه ای ارایه نکرده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی تصریح کرد: قبل از شکایت خانواده مرحوم جلسات تخصصی در نظام پزشکی شروع  شد و اظهار نظرها ارایه گردید و قصورپزشک و درمان تشخیص  و منجر به رای انتظامی شد. اولیای دم در دادسرای عمومی و انقلاب تهران شکایت کردند و دادسرا پرونده را برای تعیین قصور پزشکی و میزان قصور به پزشکی قانونی ارسال کردند که سه سری کارشناسی تخصصی صورت گرفت و جواب همه اینها به دادسرا ارایه شده است.

وی با تاکید بر این مطلب که پاسخها صریح روشن و واضح است، بیان کرد: کمیسیون کارشناسی پزشکی قانونی موظف به پاسخگویی به سوالات دادگاه است. باتوجه به اینکه کالبدشکافی انجام نشده است علت فوت را نمیتوان دقیق اعلام کرد. چند صفحه توضیحات پزشک معالج است که این توضیحات را نمیتوان پرونده بالینی عنوان کرد.

علت فوت شهید رکن آبادی مشخص نشد

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره ادعای فرزند شهید رکن آبادی شهید فاجعه منا مبنی بر این که  قلب و اعضای دیگر پیکر پدرش در جسم او قرار نداشت، گفت: کالبدشکافی شهید رکن آبادی در همان عربستان انجام شده بود و نتیجه آن به ایران ارسال نشد و به  همین منظور برای ایشان، تعیین علت فوت انجام نشد، چرا که علاوه بر کالبدشکافی نکردن، جسد وی مومیایی شده بود.

خبر در حال تکمیل است…

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۱۳ تیر, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو