زمان انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۶ -

دستکاری بدون مجوز بودجه ۹۶ توسط کمیسیون بودجه شورای شهر تهران

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با انتقاد از دستکاری و تغییر بودجه مصوب شورای شهر توسط کمیسیون برنامه و بودجه و ابلاغ نسخه تغییر یافته، خواستار تشکیل کمیته‌ای توسط هیئت رییسه برای رسیدگی به موضوع و جبران تخلفات شد.

سرای نور؛مجتبی شاکری با تاکید بر اهمیت به رسمیت شناختن جایگاه تخصصی کمیسیون‌های شورای شهر، اظهار کرد: متاسفانه در شورای چهارم با پدیده‌ای مواجه بودیم که در آن کمیسیون برنامه و بودجه جایگاه خود را فراتر از جایگاه سایر کمسیون‌ها تصور کرده و به خود اجازه مداخله در برنامه‌ریزی حوزه‌های مختلف فعالیت شهرداری را می‌دهد. در حالی که این کمیسیون صرفا باید در حیطه وظایف تخصصی خود یعنی نظارت بر اجرای بودجه و نیز پایش و تطبیق برش سالانه با برنامه پنج‌ساله شهرداری مبتنی بر نظامنامه‌های کنترل اجرای برنامه‌ و بودجه مصوب ورود کند.

شاکری با بیان اینکه کمیسیون بودجه نباید از جایگاه خود خارج شده و به حوزه تخصصی کمیسیون‌های دیگر ورود کند، گفت: هشت عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر با توجه به اشراف و تخصص خود، برای بررسی مفاد بودجه این بخش برای سال ۹۶، طی حدود سه هفته جلسات مطول و تمام وقت متعددی با حضور معاونت فرهنگی، اجتماعی و ادارات تابعه، شهرداران مناطق رئیس سازمان فرهنگی و هنری و دیگر شرکت‌ها و سازمان‌های این حوزه برگزار کردند و نتیجه آن تنظیم بودجه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی شهرداری در سال ۹۶ بود. قاعدتا بودجه براساس بازدیدها و گزارش‌های دریافتی اعضای کمیسیون متناسب با اولویت‌های شهر بسته می‌شود.

وی با بیان اینکه بعد از تصویب بودجه پیشنهادی شورای شهر در صحن و تایید فرمانداری تهران در اسفند ماه، بودجه مصوب قبل از ابلاغ به شهرداری اعمال سلیقه فردی شده و ردیف‌ها دست‌کم در حوزه فرهنگی و اجتماعی که بنده رصد کردم، تغییرات زیادی داشته است، افزود: طی این تغییرات برخی از موارد ردیف‌های بودجه کاهش و مواردی افزایش یافته و برخی از ردیف‌ها مشخصا در بودجه‌های حمایتی نبوده و اضافه شده است. به این ترتیب بودجه برخی انجمن‌ها، کانون‌ها و مساجدی که بر اساس نظر کارشناسی نیازمند تزریق بودجه تشخیص داده شدند تا در اسرع وقت حمایت و تکمیل شوند، به کلی حذف شده و به جای آن موارد دیگری گنجانده شده است.

شاکری با انتقاد از اینکه کمیسیون برنامه و بودجه بدون هیچ مجوز و مصوبه‌ای بودجه مصوب صحن شورای شهر را هنگام ابلاغ به شهرداری تهران، به میل خود تنظیم کرده است، گفت: من طی نامه‌ای به رییس شورای شهر موضوع را اطلاع دادم و خواستار پیگیری اعمال مغایرت‌ها شدم چراکه کمیسیون برنامه و بودجه، هم به لحاظ اخلاقی و هم حقوقی نباید مرتکب چنین رفتاری می‌شد و صیانت از جایگاه و آرای کمیسیون‌ها وظیفه هیئت رییسه شورا است. با این حال از آنجاکه پاسخی دریافت نکردم، نامه دیگری خطاب به رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی نوشتم و خواستار پیگیری موضوع شدم. این مکاتبه سبب شد رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی هم مغایرت‌هایی میان بودجه مصوب و ابلاغی ۹۶ استخراج کند اما کمیسیون برنامه و بودجه تاکنون پاسخگو نبوده‌اند. از این