زمان انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۶ -

نگاهی به حضور ایران در جام جهانی ۲۰۱۸

مجله ورلد ساکر به بهانه صعود ایران به جام‌جهانی 2018 روسیه مقاله‌ای را منتشر کرده است.

سرای نور؛عادل فردوسی‌پور، مجری و گزارشگر توانمند صدا و سیما با انتشار یادداشتی برای مجله ورلدساکر به شرایط صعود تیم ملی ایران به جام جهانی پرداخته است. این یادداشت در ادامه پیش روی‌تان قرار گرفته است.

ایران دو بازی مانده به پایان مرحله مقدماتی صعود خود به روسیه به عنوان تیم صدرنشین گروه را قطعی کرد. در کشوری که فوتبال و سیاست در زندگی روزمره مردم بسیار پر رنگ است، عجیب نبود که دو روز بعد از صعود به جام جهانی، تیم ملی به دفتر رییس جمهور دعوت شد.

حسن روحانی که به تازگی دوباره رییس جمهور شده بود، گفت: شما ضربان قلب ٨٠ میلیون ایرانی را در ٩٠ دقیقه عوض می‌کنید. حالا می‌توانید تاریخ‌سازی کنید. بیایید خودمان را آماده کنیم تا برای اولین بار از گروه خود در جام جهانی صعود کنیم.

رییس جمهور همچنین به نمایش فوق العاده ایران مقابل آرژانتین در جام جهانی ٢٠١٤ اشاره کرد. در آن تورنمنت حسن روحانی عکسی را از خود در یک شبکه اجتماعی منتشر کرد که با پیراهن تیم ملی و بدون لباس معمول روحانیت مسابقه تیم ملی را تماشا می‌کرد.

تنها چند ساعت بعد از ملاقات با رییس جمهور، کارلوس کی‌روش مقابل خبرنگاران نشست تا برنامه‌هایش برای آینده را مطرح کند.

کی‌روش:  ایران تاکنون در ٤ جام جهانی حضور داشته و هر بار بعد از مرحله گروهی به خانه برگشته. اگر آرزو و رویای ما این است که این بار به دور بعدی صعود کنیم باید متفاوت عمل کنیم. روسیه یک هدف کوتاه مدت است و هدف بلند مدت ما قطر ٢٠٢٢ ست.

 

ایران شاید خوش شانس بود که در قرعه‌کشی مرحله مقدماتی از ژاپن و استرالیا دور ماند و با کره ای که کمتر از حد انتظار ظاهر شد، در یک گروه قرار گرفت ولی نمایش شاگردان کی‌روش جایی برای شانس و اما و اگر باقی نگذاشت. تیم ملی بدون حتی یک شکست، با بسته نگه داشتن دروازه‌اش برای بیش از ١٠٠٠ دقیقه و میانگین یک شوت در چارچوب حریفان در هر بازی صعود کرد. تیمی که در چهار سال گذشته همواره برترین تیم آسیا در رنکینگ فیفا بوده. برای همین است که کی‌روش با افتخار گفته بود: در آسیا تنها تیمی که می‌تواند ایران را شکست دهد، تیم ذخیره‌های ایران است.

از آن تیمی که در برزیل مقابل آرژانتین بازی را شروع کرد، فقط جلال حسینی و کاپیتان مسعود شجاعی در ترکیب اولیه مسابقه چند هفته پیش مقابل ازبکستان حضور داشتند و میانگین سنی تیم ملی به ٢٥ سال کاهش یافته. سعید عزت الهی و سردار آزمون که هر دو کمتر از ٢٣ سال سن دارند دو چهره جوانی هستند که باید مراقب آنها بود.

کی‌روش ٦٤ ساله، برای شغلش در ایران حسابی جنگید. آنها که او را می‌شناسند، می‌دانند که انسان محکم و سرسختی است. با آن که معمولا حمایت قاطع مردم را داشته، ولی گاهی توسط برخی در داخل فدراسیون و بخشی از رسانه‌ها مورد انتقاد قرار گرفته. اما با دو بار فرستادن ایران به جام جهانی و رکورد ٧٢ درصد پیروزی در بازی‌های تیم ملی که او را موفق‌ترین مربی تاریخ فوتبال ملی کرده، کار منتقدانش را خیلی سخت تر کرده است.

در طول کمپین ایران برای روسیه ٢٠١٨ یک تصویر از کی‌روش در روزهای پیروزی مدام تکرار می‌شد. مرد پرتغالی کنار خط یک زانویش را روی زمین می‌گذاشت، خم می‌شد و با مشت‌های گره کرده خوشحالی می‌کرد. یک خوشحالی که حالا با نگاه یک ملت به تابستان آینده، وارد فولکلور فوتبال ایران شده است.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۶ تیر, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو