زمان انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ -

گلوبال تایمز چین؛

پکن در جنگ آمریکا-کره شمالی بی طرف می ماند/هشدار به آمریکا

روزنامه دولتی چین در هشداری دو پهلو خطاب به کره شمالی و آمریکا گفت: اگر جنگی در بگیرد بی طرف باقی می مانیم اما آمریکا هم فکر براندازی نظام حاکم بر کره شمالی را از سر بیرون کند.

به گزارش  سرای نور،«گلوبال تایمز» روزنامه دولتی چین در واکنش به تشدید تنش های لفظی آمریکا و کره شمالی که به تهدید نظامی متقابل متوسل شده اند، از تصمیم  احتمالی پکن به اتخاذ موضع بی طرفانه در صورت وقوع هرگونه درگیری خبر داد.

 

این روزنامه در سرمقاله امروز خود نوشت: باید این موضوع را مشخص کرد چنانچه کره شمالی تهدید خود مبنی بر پرتاب موشک به سمت قلمرو ارضی آمریکا را عملی کند و این کشور نیز در مقام مقابله به مثل برآید؛ چین بی طرف باقی می ماند.

با این حال، گلوبال تایمز بار دیگر بر موضع پکن به حفظ حاکمیت پیونگ یانگ تاکید کرد و هشدار داد: اما اگر آمریکا و کره جنوبی مبنای حملات خود را بر پایه تغییر نظام کره شمالی قرار دهند و بخواهند الگوی سیاسی حاکم بر شبه جزیره کره را تغییر دهند؛ چین مانع از عملی شدن این اقدام می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، چین بارها هشدار داده که با تحریم های سازمان ملل متحد تا جایی همراهی می کند که به فروپاشی اقتصادی پیونگ یانگ منجر نشود. این در حالی است که آمریکا آشکارا به دنبال تغییر نظام در کره شمالی است. با این حساب اظهارات گلوبال تایمز چین را می توان هشداری ۲ پهلو به شمار آورد که از یک سو از پیونگ یانگ می خواهد تهدید خود مبنی بر شلیک ۴ فروند موشک به جزیره «گوام» را عملی نکند و از سوی دیگر به آمریکا هم می گوید بردباری من در این مورد به منزله صدور مجوز برای عبور واشنگتن از خطوط قرمز پکن نیست.

چین علیرغم موافقت با تحریم های جدید علیه پیونگ یانگ که شنبه گذشته به تایید همه اعضای شورای امنیت رسید، می گوید: تحریم هدف نهایی نیست و مذاکره همچنان از اولویت برخوردار است.

گفتنی است در واکنش به تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر پرهیز از آتش خشم واشنگتن، کره شمالی از آمادگی برای شلیک ۴ موشک به جزیره گوام خبر داد که میزبان پایگاه نظامی آمریکا در اقیانوس آرام است. در مقابل، آمریکا هم می گوید که ۶ فروند بمب افکن راهبردی را آماده حمله پیش دستانه به سایت های موشکی کره شمالی کرده است.

این در حالی است که «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا هشدار داد جنگ با کره شمالی فاجعه بار خواهد بود.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۰ مرداد, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو