زمان انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۴ -

واکنش های بین المللی به «۱۱ سپتامبر» پاریس/ فرانسه در شوک

مقامات سازمان ملل، اروپا و آمریکا به حملات متعدد و گروگان گیری در پاریس را که منجر به کشته شدن دست کم ۱۴۰ و مجروح شدن ۲۰۰ نفر شد واکنش نشان دادند.

 

 به گزارش سرای نور؛ساعتی پس از حملات تروریستی و گروگان گیری در پایتخت پاریس، گروه تروریستی داعش با انتشار پیامی این حادثه را «۱۱ سپتامبر» فرانسه نامید.

در پی این اقدام تروریست ها دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس گفت که از حملات پاریس «شوکه» شده است. نخست وزیر انگلیس اعلام کرد کشورش کلیه امکانات خودرا  در اختیار فرانسه به منظور چیره شدن بر این بحران قرار می دهد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز حملات تروریستی پاریس را محکوم کرد و گفت: این حملات علیه کل بشریت است. وی با بیان این که هنوز اطلاعات دقیقی از این حملات در دست نیست تاکید کرد واشنگتن با پاریس در این خصوص در تماس است.

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد «جان کری» از نزدیک تحولات پاریس را پیگیری می کند. در پی وقوع حملات تروریستی پاریس، داعش با انتشار پیامی توئیتری از به آتش کشیده شدن پاریس خبر داد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز حملات پاریس را به شدت محکوم کرد و این حملات را «جنایتکارانه» دانست.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در نشست خبری که ساعاتی بعد از حمله تروریستی در پاریس برگزار شد، با محکوم کردن حملات تروریستی در این شهر با مردم و دولت فرانسه ابراز همدردی کرد.

همچنین آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت که از حملات همزمان در پاریس شوکه شده است. در همین حال مسئولان روسیه ضمن محکوم کردن حملات پاری، بر آمادگی خود برای کمک به روند تحقیقات تاکید کردند.

سرجو ماتارئلا، رئیس جمهور ایتالیا و ماتئو رنزی، نخست وزیر این کشور، ضمن محکوم کردن این اقدامات تروریستی ، به فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه تسلیت گفتند.

شبکه الجزیره در خبری فوری از اعلام حمایت و ابراز همبستگی دبیرکل ناتو با دولت فرانسه خبر داد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن حملات تروریستی پاریس، آن را وحشیانه و بزدلانه دانست.

دولت قطر نیز حملات مسلحانه و انفجارهای تروریستی شهر پاریس را به شدت محکوم کرد. در همین راستا وزارت امور خارجه عربستان با صدور بیانیه ای حملات تروریستی پاریس را محکوم کرد.

خبرگزاری رسمی امارات اعلام کرد، خلیفه بن زاید آل نهیان رییس امارات متحده عربی حملات تروریستی پاریس محکوم کرد و به فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه تلگراف تسلیت فرستاد.
وزارت امور خارجه کویت نیز این حملات را محکوم کرد و آن را بزدلانه خواند. دفتر ریاست جمهوری مصر نیز حادثه تروریستی پاریس را به شدت محکوم کرد. عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر، سفیر این کشور در پاریس را مأمور به انتقال پیام تسلیت قاهره به رهبران سیاسی، دولت، و ملت فرانسه کرد.

فرانسوا اولاند رییس جمهوری و وزیر کشور فرانسه که به هنگام حملات در استادیوم فوتبال حضور داشتند، جان سالم به در بردند. این دو سپس برای پیگیری اخبار مربوط به حملات به ساختمان وزارت کشور رفته و یک کارگروه برای بحران تشکیل دادند.

اولاند دستور داد در فرانسه حالت فوق العاده اعلام و در برخی مناطق از جمله مرزها بسته شود.

از سوی دیگر دولت فرانسه نشست فوق العاده برگزار کرد و شهرداری پاریس از شهروندان خواست که بعد از حملات پاریس از منازل خود خارج نشوند. فرانسوا اولاند خواستار استقرار نیروهای نظامی بیشتر به منظور ممانعت از وقوع حملات جدید شد.

گفتنی است دولت فرانسه در نخستین واکنش به این حملات، حالت فوق العاده در سراسر این کشور برقرار کرده و تدابیر امنیتی را در مرزهای خود تشدید کرده است.منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۳ آبان, ۱۳۹۴

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو