زمان انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۶ -

اولین دربی سرخابی بدون سیگار تاریخ

طبق قانون سازمان لیگ از ابتدای فصل جدید لیگ برتر هواداران اجازه کشیدن سیگار در ورزشگاه های ایران را ندارند، اما هنوز بسترهای لازم برای اجرای این قانون فراهم نشده است.

سرای نور؛طبق مصوبه هیات رئیسه ‏سازمان لیگ فوتبال ایران در فصل ۹۷-۹۶ ورود و استعمال دخانیات ‏در تمامی ورزشگاه های کشور ممنوع است.‏ به این ترتیب سیگار جز اقلام ممنوعه محسوب شده و تماشاگران نباید ‏با سیگار وارد ورزشگاه شوند.‏ البته پس از ابلاغ این قانون در ابتدا شاهد سخت گیری هایی از سوی سازمان لیگ فوتبال و البته نیروهای انتظامی  در ورزشگاه ها بودیم و به خصوص در هفته اول مسابقات این ممنوعیت باعث شد، صحنه های تازه ای نظیر ایجاد بازار سیاه و کم شدن افراد سیگاری را ببینیم.بدون شک منع وارد کردن سیگار مانند بسیاری از ممنوعیت های دیگر مانند ترقه هدفی جز ایجاد سلامت  در ورزشگاه را به دنبال ندارد، اما اجرایی کردن این تصمیم مانند سایر موضوعات به الزاماتی برای اجرا نیاز دارد؛ الزاماتی نظیر آموزش نیروهای انتظامی ورزشگاه ها و پاک نکردن صورت مسئله اصلی.

طبق یک آمار حدود ۲۰ میلیون نفر در کشور سیگار می کشند، که از این تعداد بین ۸٫۵ تا ۱۰ میلیون نفر به عنوان افراد معتاد به مصرف نیکوتین شناخته شده اند. بنابراین منطقی است که راه کاری برای این افراد که تعدادشان کم هم نیست، اندیشیده شود.

 

اما راه لیگ های معتبر اروپایی در برخورد با این مسئله چیست:

*انگلیس: در کشور انگلیس از سال ۲۰۰۷ کشیدن استادیوم در تمام ورزشگاه های کشور ممنوع شده است و افراد خاطی از ورزشگاه اخراج می شوند.

 

*آلمان: در آلمان بین باشگاه ها و فدراسیون تعامل کامل وجود دارد. در برخی ورزشگاه ها منعی برای استعمال دخانیات وجود ندارد و در برخی ورزشگاه ها مانند آلیانز آرنا این امکان وجود ندارد. در ورزشگاه های دیگر آلمان معمولا اتاق های مخصوص برای افراد سیگاری در نظر گرفته شده است.

 

* اسپانیا: اسپانیا هم یکی از ۱۷ کشور عضو اتحادیه اروپاست که قانون منع کامل استعمال همه اقسام تنباکو در اماکن عمومی را اجرا می‌کند.

 

*ایتالیا: در ایتالیا مانند آلمان قوانین دو گانه ای در استعمال دخانیات وجود دارد؛ به عنوان مثال در استادیوم یوونتوس استعمال سیگار ممنوع است ولی در جوزپ مه آتزا منعی وجود ندارد، اما در ایتالیا هم تلاش ها بر این است تا قوانینی جدی تر در این خصوص وضع شود.

اتحادیه فوتبال اروپا از دو سال پیش استعمال سیگار را در فینال لیگ قهرمانان و لیگ اروپا منع کرده تا گامی به سوی استادیوم های پاک برداشته باشد.

 

در نظر گرفتن اتاق هایی مخصوص برای افراد سیگاری مانند راه کاری که در کشورهای آلمان و ایتالیا در نظر گرفته شده می تواند کمک بیشتری به اجرای این قانون بکند؛ چرا که در میان هواداران بسیاری افراد غیرسیگاری وجود دارند، که استعمال دخانیات باعث ناراحتی آنها می شود؛ ضمن اینکه باید این نکته را نیز در نظر داشت که طبق قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا کشیدن سیگار در ورزشگاه ها ممنوع است و پرسپولیس در فصل جاری لیگ قهرمانان به همین دلیل مقابل الریان بدون تماشاگر بازی کرد.

در مجموع و در بسیاری از کشورهایی که قوانین ممنوعیت سیگار را در نظر گرفته اند، حمایت قوانین بالادستی مهم ترین رکن بوده است. در فوتبال ایران هم این قانون پس از سال ها در نهایت پیش از آغاز لیگ هفدهم به صورت قانون تصویب شد و ضمانت اجرایی پیدا کرد، اما هنوز فضای استادیوم ها از استعمال دخانیات پاک نشده و مسئولان اجرایی این قانون نتوانسته اند راه کارهای مناسبی برای پیاده کردن قانون مصوب خود ایجاد کنند.

دربی ۸۵ اولین مسابقه ی دو تیم استقلال و پرسپولیس خواهد بود، که حداقل از نظر قانونی باید یک مسابقه پاک و بدون سیگار باشد، اما با توجه به عدم اجرای دقیق قانون در هفته های گذشته بعید به نظر می رسد از منظر یاد شده شاهد تغییری چشمگیری نسبت به دربی های قبل در فضای ورزشگاه آزادی باشیم.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲ آبان, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو