زمان انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ -

چمن همچنان معضل لاینحل ورزشگاه‌های ایران

علیرغم اینکه در سال های اخیر چند ورزشگاه جدید به زیرساخت های ورزش کشور اضافه شده، اما شرایط چمن آنها به هیچ وجه مناسب بازی فوتبال نیست.

سرای نور؛بخشی از کنفرانس خبری فیروز کریمی سرمربی تیم گسترش فولاد پس از پیروزی برابر پدیده در ورزشگاه امام رضا به وضعیت چمن این ورزشگاه تازه تاسیس اختصاص داشت. کریمی که سال ها تجربه حضور در فوتبال را دارد، معتقد بود که چمن ورزشگاه با کوچکترین برخورد و درگیری بازیکنان کنده می شود و با ادامه‌ی این شرایط چمن ورزشگاه تازه تاسیس مشهد تنها ۴ یا ۵ مسابقه دیگر دوام می آورد!

جالب اینکه ورزشگاه امام رضا چهارمین مسابقه خود را تجربه می کرد و قاعدتا وضعیت چمن این استادیوم نباید در این مدت کوتاه با انتقاد مواجه می شد.

البته این تنها ورزشگاه تازه تاسیس فوتبال ایران نیست که با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کند؛ سال گذشته ورزشگاه نقش جهان افتتاح شد؛ ولی در شروع رقابت های لیگ هفدهم چمن آن به شدت آسیب پذیر نشان می داد و کوچکترین برخوردی کافی بود تا چمن محل برخورد به طور کلی از ریشه جدا شود. زمانی هم که از علت این مشکل یا بهتر بگوئیم معضل سوال می شود، شخص پاسخ دهنده این مشکل را با توجه به جایگاه شغلی خود توضیح می داد؛ به عنوان مثال در پروژه ورزشگاه نقش جهان پیمانکار چمن این ورزشگاه مشکل را به عدم رسیدگی مناسب شرکت فولاد مبارکه نسبت می داد و شرکت فولاد مبارکه و مسئولان سپاهان نیز علت را به عاملی خارجی معرفی می کردند. جالب اینکه شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی که متولی اصلی این امور به شمار می رود هم هیچ مسئولیتی در این مسائل متوجه خود نمی بیند و بلافاصله پس آماده شدن ورزشگاه‌ها و تحویل آن از مسئولیت های مربوطه شانه خالی می کند و افراد و سازمان های دیگر را مسئول می داند.

این تنها بخشی از مشکلات چمن ورزشگاه های کشور به شمار می رود. بی شک چمن مناسب پیش از هر چیز دیگری لازمه ی انجام یک بازی استاندارد فوتبال به شمار می رود و کشور ما علیرغم هزینه های سرسام آور چند سال اخیر در این زمینه همچنان در ورزشگاه های دیگر نیز نظیر غدیر اهواز و یادگار امام که به تازگی چمن آنها ترمیم شده است، با مشکلی مشابه مواجه است.

با این وصف به نظر می رسد مسئولان مربوطه در شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی باید جدی تر از همیشه در مورد انتخاب پیمانکارهای خود حساسیت به خرج بدهند و در صورت واگذاری این مسئولیت در ادامه نیز نظارت کافی روی این امر داشته باشند تا در آینده ورزشگاه های کشور شاهد شرایط بهتری برای ارائه یک فوتبال زیبا باشند تا کنفرانس های خبری پس از بازی معطوف به جریان بازی باشد نه کیفیت چمن.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۱۶ آذر, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو