زمان انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۶ -

منچستریونایتد- الکسیس سانچس؛ یک انتقال در کلاس جهانی؟

الکسیس سانچز، با انتقال به منچستریونایتد، تبدیل به گران‌ترین بازیکن از نظر حقوق در تاریخ لیگ جزیره شد.

سرای نور؛ستاره شیلیایی در دوره حضورش در آرسنال، موفق به کسب قهرمانی لیگ جزیره نشد و حتی به همراه آرسنال، نتوانست پا را از اولین مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا، فراتر بگذارد.

این دلایل باعث شده است تا منتقدان سانچز، کمی به او انتقاد کنند و او را از میان مهاجمان زبده، کنار بگذارند. امروز، می‌خواهیم سانچز را با چهار مهاجم برتر جهان یعنی لیونل مسی، کریستیانو رونالدو، نیمار و آنتونیو گریزمان، مقایسه کنیم. درست است که مهاجمین خوب دیگری مانند روبرت لواندوفسکی، هری‌کین و ادینسون کاوانی، وجود دارند؛ اما سعی کردیم تا در این مقاله، از مهاجمین چند پسته در خط آتش تیم‌ها، استفاده کنیم. برای این مقاله، از فاکتور‌هایی همانند دریبلینگ، گل‌زنی و پاس‌گل، در مجموع سه فصل اخیر در لالیگا، لیگ جزیره و لیگ قهرمانان اروپا، استفاده کنیم.

۱-گل‌‌زنی(لیگ داخلی و لیگ قهرمانان اروپا):
کریستیانو رونالدو(۱۰۴)
لیونل مسی(۱۰۲)
نیمار(۶۵)
گریزمان(۶۱)
سانچز(۵۰)

 

 

 

به نظر این غیرمنصفانه می‌آید تا سانچز یا هر بازیکن دیگری را از نظر گلزنی با دو فوق ستاره فوتبال، یعنی لیونل مسی و کریستیانو رونالدو، مقایسه کنیم. ثبات آن‌ها در طول فصول اخیر، باعث شده است تا آن‌ها از دیگر بازیکنان جدا شوند و نکته قابل تامل این است که نه مسی و نه رونالدو، مهاجمین پست شماره ۹ نیستند. درست است که کریستیانو، در طی این فصل، دچار افت شده است؛ اما او هنوز نیز برای هر تیمی خطرناک است. یکی از دلایل این که رونالدو در این فصل لالیگا، هنوز ۶ گل به ثمر رسانده است، این است که او در این فصل، بیشتر در سیستم ۲-۴-۴ زیزو، به عنوان یکی از مهاجمین هدف، فعالیت کرده است. رونالدو، اگر در پست اصلی خود و در وینگر چپ، بازی کند، عملکرد بهتری خواهد داشت.

گریزمان نیز با وجود این که گه‌گاهی در پست مهاجم هدف به میدان می‌رود؛ اما با آمدن دیگو کاستا، او در نقش مهاجم سایه به فعالیت می‌پردازد. سانچز نیز در دوران حضورش در آرسنال، در پست وینگر چپ و همچنین مهاجم هدف به فعالیت پرداخته است و در دوران حضورش در بارسلونا، در پست وینگر راست نیز به میدان رفته است. ۲۴ گل از ۵۰ گل سانچز در سه فصل اخیر، در لیگ جزیره به ثمر رسیده است. آمار گلزنی ستاره شیلییایی در این فصل، کاهش یافته است؛ اما او امیدوار است تا در اولدترافورد، دوباره به فرم خوب خودش بازگردد.

۲-پاس گل:
نیمار(۴۹)
مسی(۳۷)
رونالدو(۲۹)
سانچز(۲۴)
گریزمان(۲۲)

 

 

شاید نیمار در عرصه گلزنی نتوانست رونالدو و مسی را پشت سر بگذارد، اما او در زمینه دادن پاس گل، از این دو فوق‌ستاره پیشی گرفته است. در همین حال، الکسیس سانچز نیز در زمینه پاس گل از گریزمان، پیشی گرفته است و این درحالیست که ستاره شیلیایی تاکنون در این فصل، به خاطر حضور آرسنال در لیگ اروپا، هرگز در لیگ قهرمانان اروپا بازی نکرده است.

توانایی سانچز در دادن پاس‌های کلیدی و پاس‌های گل، یکی از ویژگی‌های اصلی بازی اوست. در دوره حضورش در آرسنال، او همان نقشی که لیونل مسی در بارسلونا دارد را ایفا کرد. او به عقب می‌آمد و سعی می‌کرد تا با دادن پاس‌های کلیدی، دیگر مهاجمین را تغذیه کند. این ستاره سابق توپچی‌ها، برای فضا‌های پوشش داده شده و تلاش‌هایش، ستایش می‌شود و همین اتفاقات، سبب شده است تا از دیگر مهاجمین این لیست، جدا شود.
عملکرد لیونل مسی نیز در فصول گذشته و به خصوص این فصل، فوق‌العاده بوده است. او پاس‌گل‌های تماشایی و زیبایی را به ثبت رسانده است.

دریبلینگ:
نیمار(۵۶۲)
مسی(۴۳۸)
سانچز(۳۱۷)
رونالدو(۱۲۷)
گریزمان(۸۸)

 

 

برای بار دیگر، نیمار از همه مهاجمین این لیست پیشی گرفته است؛ اما این بار، الکسیس سانچز شیلیایی به فوق‌ستاره آرژانتینی بلوگرانا، نزدیک شده است.

در یک سوم زمین حریف که مهمترین بخش زمین برای یک مهاجم است، نیمار ۳۱۵ دریبل را به ثبت رسانده است، مسی ۳۱۳ دریبل و سانچز ۱۸۶ دریبل!

رونالدو و گریزمان، با اختلاف از دیگر رقبا در این زمینه، عقب افتاده‌اند و این اتفاق به این دلیل است که آن‌ها بیش تر شوت‌زنی را ترجیح می‌دهند تا دریبل کردن مدافع حریف. مسی، سانچز و نیمار، به دلیل جثه کوچکتری که نسبت به رونالدو دارند، توانایی شتاب‌گیری بیش‌تری دارند و به همین دلیل، بیشتر دریبل زده‌اند. در نهایت، باید این نکته را نیز بگوییم که سانچز یک مهاجم فوق‌العاده است؛ اما هیچ بازیکنی در عصر حاضر را نمی‌توان با رونالدو، مسی و شاید نیمار، مقایسه کرد.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۵ بهمن, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو