زمان انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۵ -

سازمان هواشناسی هشدار داد؛

پیش بینی وقوع سیلاب در برخی نقاط کشور

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی، نسبت به وقوع سیلاب در برخی نقاط و اختلال در جاده‌ها در اثر مه‌آلود بودن هوای کشور در روز شنبه هشدار داد.

به گزارش سرای نور؛ احد وظیفه گفت: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، روز جمعه ۲۳ مهر، در استان‌های ساحلی خزر به ویژه اردبیل و گیلان افزایش نسبی دما و وزش باد به نسبت شدید رخ خواهد داد. همچنین در ساعات بعدازظهر امروز در برخی مناطق واقع در استان کرمان رگبار پراکنده و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: روز شنبه ۲۴ مهر، با ورود سامانه بارشی به کشور، در برخی مناطق شمال غرب و استان‌های ساحلی خزر افزایش ابر، کاهش نسبی دما، بارش باران، رعد و برق، وزش باد نسبتا شدید به طور موقتی و در اواخر وقت بارش باران در برخی نقاط شمال شرق کشور رخ خواهد داد، این وضعیت روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۵ و ۲۶ مهر در استان‌های ساحلی خزر، اردبیل، خراسان شمالی و  ارتفاعات البرز مرکزی، با شدت و ضعف تداوم خواهد داشت.

به گفته وظیفه، در روز دوشنبه ۲۶ مهر، با تقویت جریانات سرد شمالی بر شدت بارش در گیلان و مازندران افزده می‌شود. علاوه بر این در همین روز، بارش در نقاط سردسیر گیلان، مازندران و اردبیل به صورت برف خواهد بود.

وی ادامه داد: دریای خزر نیز از اواخر شنبه تا دوشنبه مواج خواهد بود. همچنین شدت بارش روز شنبه ۲۴ مهر، در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، مازندران به تدریج از اواسط روز در گیلان و غرب گلستان و از اواخر وقت تا اواسط روز یکشنبه ۲۵ مهر در شرق گلستان و خراسان شمالی خواهد بود.

وظیفه تاکید کرد: روز شنبه از سمت شمال غرب، سواحل شمالی و دامنه‌های البرز مرکزی با کاهش نسبی دما روبه‌رو می‌شویم که این کاهش دما یکشنبه در شمال شرق نیز رخ خواهد داد.

وی گفت: آسمان تهران در روز شنبه ۲۴ مهر، کمی ابری، همراه با وزش باد با حداکثر و حداقل دمای ۲۷ و ۱۶ درجه سانتیگراد و در روز یکشنبه ۲۵ مهر، کمی ابری، در بعضی ساعات افزایش ابر، همراه با وزش باد با حداکثر و حداقل دمای ۲۵ و ۱۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

وظیفه با اشاره به اخطاریه اخیر سازمان هواشناسی، افزود: با توجه به اینکه بارش باران، گاهی رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید در نوار شمالی کشور پیش‌بینی می شود که پیامد آن در برخی نقاط آبگرفتگی معابر عمومی و احتمال سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل‌ها خواهد بود.

وی گفت: در روز شنبه ۲۴ مهر، در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، مازندران و به تدریج از اواسط روز در گیلان و غرب گلستان و از اواخر وقت تا اواسط روز یکشنبه شرق گلستان و خراسان شمالی احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه‌ها وجود دارد، همچنین در این مدت جاده‌های کوهستانی در استان‌های گیلان ، اردبیل، مازندران و گلستان مه‌آلود خواهد بود و کاهش شدید دید افقی می‌تواند سبب اختلال در حمل و نقل جاده‌ای شود.

وظیفه تاکید کرد: در روز شنبه ضمن کاهش نسبی دما، احتمال بارش برف خفیف در ارتفاعات اردبیل پیش‌بینی می‌شود، بنابراین عشایر دامنه‌های شمالی سبلان لازم است تمهیدات مناسب را برای جلوگیری از خسارت به عمل بیاورند. از این رو توصیه می‌شود با توجه به شرایط ذکر شده در مناطق فوق، اقدامات ایمنی لازم جهت جلوگیری از خسارات احتمالی به عمل آید.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۳ مهر, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو