زمان انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۵ -

سردار جلالی

هیچکدام از توافقات دوجانبه برای مبادلات تجاری غیردلاری اجرایی نشد

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور اظهار داشت: با بررسی های صورت گرفته مشخص شد هیچ کدام از توافق های دو جانبه با برخی کشورها برای مبادلات تجاری خارج از چرخه دلار تا کنون اجرایی نشده است.

به گزارش سرای نور؛ به نقل از صدا و سیما، غلامرضا جلالی در برنامه گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: تهدیدات کشور از جنس نظامی به حالت ترکیبی نرم و سخت منتقل شده است.

وی گفت: با توسعه توانمندی های کشورمان در زمینه های مختلف توانستیم تهدیدات نظامی را به آخرین گزینه دشمنان تبدیل کنیم.

جلالی افزود: یکی از تهدیدات مهم کشور در شرایط کنونی تهدیدات اقتصادی است که پیشتر هم وجود داشته و پس از برجام همچنان ادامه دارد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور اظهار داشت: عرصه های پولی، ارزی، بانکی، صادرات و فناوری از جمله عرصه های تهدیدات اقتصادی کشوراست.

وی با اشاره به تدوین دستورالعملی برای استفاده نکردن مسئولان ارشد کشور از گوشی های هوشمند افزود: تمامی اطلاعات گوشی های هوشمند در مراکزی در خارج از کشور نگهداری می شود.

جلالی تاکید کرد: مسئولان رده بالای کشور که اطلاعات طبقه بندی شده دارند نباید از گوشی های هوشمند استفاده کنند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور افزود: تامین امنیت زیرساخت ها در حوزه انرژی به این سازمان واگذار شده است.

جلالی با اشاره به موضوع محصولات تراریخته افزود: اگر روی غذای وارداتی به کشور ابزار سنجش سلامت مناسب آن را نداشته باشیم احتیاط حکم می کند که از این محصولات استفاده نکنیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور تاکید کرد: زیر ساخت های موجود درکشور زیرساخت های کاملی برای اطمینان بخشی در زمینه محصولات تراریخته نیست و باید تقویت شوند تا شاخص های اطمینان بخشی مان افزایش یابد.

وی افزود:‌ آمریکایی ها و اسرائیلی ها از اهداف بلند مدتشان کاهش نرخ رشد مسلمانان در جهان است و یکی از راه های رسیدن به این هدف دست کاری در غذای کشورهای اسلامی است.

جلالی با بیان اینکه احتمال حمله آشکار زیستی با استفاده از سلاح های میکروبی و مسموم سازی ضعیف است گفت:‌ با این حال احتمال اجرای این گونه حملات با سناریوی پنهان همواره وجود دارد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اشاره به اینکه برخی کارشناسان ویروس ابولا و بیماری ایدز را دست ساز بشر می دانند افزود: اینگونه بیماری ها سناریوی جنگ خاموش است که بدون اعلام و مشخص شدن فاعل آن به اجرا گذاشته می شود و نتایج آن سال ها بعد مشخص خواهد شد.

وی گفت:‌ از عرصه آزمایشگاهی در حوزه انسان، ‌دام و غذا زیر ساخت لازم را نداریم وبرای تحقق پدافند زیستی در پی ارتقای قدرت سنجش در حوزه آزمایشگاهی به منظور مقابله با همه این احتمالات هستیم.

جلالی با اشاره به بروز برخی حوادث آتش سوزی در صنایع وابسته به نفت و گاز کشور در چند ماه گذشته افزود: با بررسی هایی که صورت گرفت مشخص شد این حوادث سایبری نبود و ادعای صهیونیست ها در این باره تنها یک لاف بود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: جمع بندی کارشناسان مشخص کرد که در بروز این حوادث ملاحظات امنیتی رعایت نشده است و به همین خاطر مقرر شد تا وزارت نفت سه نفر از مدیران ارشد مناطق ماهشهر، عسلویه و خارک را به عنوان فرمانده انتخاب کنند و در صورت بروز حادثه بتوانند وضعیت را به خوبی مدیریت کنند.

جلالی با اشاره به وظیفه مستشاری سازمان پدافند غیر عامل در حوزه اقتصاد افزود: ما تهدیدات این حوزه را شناسایی و به مسئولان مرتبط اطلاع رسانی می کنیم.

وی گفت: آمریکایی ها در زمینه وابسته کردن کامل اقتصاد کشورمان به دلار فعال هستند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور افزود: اگرتمام تجارت خارجی ما به دلار ارتباط داشته باشد اینجا به خودی خود گلوگاه تهدید اقتصادی علیه کشور است.

جلالی گفت: اگر بتوانیم تنها با شش کشور مبادلات غیر دلاری داشته باشیم تا ۸۰ درصد تجارت خارجی مان را از چرخه دلار خارج خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: بهترین راهکاری برای مقابله با این تهدید اقتصادی تلاش برای خارج کردن مبادلات خارجی کشور از چرخه دلار است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور افزود: با بررسی های صورت گرفته مشخص شد هیچ کدام از توافق های دو جانبه با برخی کشورها برای مبادلات تجاری خارج از چرخه دلار تا کنون اجرایی نشده است.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۳ آبان, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو