زمان انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۵ -

جزئیات حادثه برخورد ۲ قطار مسافربری

برخورد دو قطار مسافربری در محور سمنان - دامغان، دومین حادثه تلخ شبانه روز گذشته بوده است که دل هموطنان را به درد آورده است.

به گزارش سرای نور؛ صبح جمعه پنجم آذر ۹۵، دو قطار مسافربری تبریز به مشهد و سمنان به مشهد در ایستگاه هفت‌خوان دامغان ـ سمنان به یکدیگر برخورد کردند که متاسفانه در این حادثه تعدادی از هموطنان کشته شدند.

واکنش مسئولان بعد از ۲ساعت از وقوع حادثه

۱۲۰ دقیقه از برخورد دو رام قطار مسافربری سمنان – مشهد و تبریز – مشهد در ایستگاه هفت خوان سمنان، نخستین مقام مسئول استانداری سمنان به این امر واکنش نشان داد. ایرج رئیسیان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دو فروند بالگرد از شاهرود و سمنان برای امداد رسانی بهتر به مجروحان به محل حادثه که مرز بین شهرستان های سمنان و دامغان است، اعزام شده که تا کنون کار انتقال برخی مجرحان به اورژانس را انجام داده است.

وی افزود: هنوز نمی توان از تعداد کشته و یا زخمی‌ها عددی دقیق را بیان کرد چرا که امداد رسانی هم اکنون در حال انجام است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان همچنین گفت: مسئولان اجرایی و مدیران شهرستانی از دستگاه های مختلف ذی ربط در محل حضور دارند و صحنه حادثه را مدیریت می کنند.

سرمای هوا، علت وقوع حادثه!

در همان ساعات اولیه برخی از مسئولان استانی و کشوری، علت وقوع حادثه را برودت بیش از اندازه هوا مطرح و اعلام کردند: ممکن است یخ زدگی سیستم سوزنبانی الکترونیکی عامل این ماجرا باشد که باعث برخورد از روبروی دو قطار مسافربری شده است چر که طبق اعلام هواشناسی دمای هوا در بامداد ایستگاه هفت خوان به ۱۲درجه زیر صفر می رسیده است.

اعلام اولیه تعداد کشته شدگان حادثه

اولین اعلام رسمی از تعداد کشته شدگان حادثه در ساعت ۱۰و۳۰دقیقه  یعنی حدود ۳ساعت پس از وقوع حادثه اعلام شد.معاون عملیات سازمان امداد و نجات شاهین فتحی با اشاره به برخورد ٢ قطار مسافربری در محور سمنان – دامغان (ایستگاه هفت خان)، گفت: بر اساس آخرین گزارش ها، تاکنون در این حادثه ۱۱ نفر مصدوم و ۵ نفر فوت شده اند.

راه آهن شمال شرق پاسخگوی خانواده ها نبود

در ساعات اولیه وقوع حادثه، متاسفانه راه آهن شمالشرق(۱) شماره تماسی برای دریافت اطلاعات افراد مجروح و یا متوفی در این حادثه برای خانواده های این مسافران اعلام نکرد.

فرماندار سمنان: جمع آوری و ارسال کشته شدگان به شهر

دانایی، فرماندار شهرستان سمنان هم در خصوص اقدامات امدادی به حادثه دیدگان گفت: یک رام قطار امدادی با جرثقیل به محل حادثه اعزام شده است و در محل حضور دارد.مجروحان حادثه برخورد دو رام قطار مسافری مسیر تهران- مشهد به بیمارستان ولایت دامغان انتقال پیدا کرده‌اند؛ چون دامغان نزدیک‌تر بود، تمام مجروحان به این شهرستان اعزام شده‌اند.

وی تصریح کرد: کشته‌شدگان حادثه در حال جمع‌آوری هستند که پس از اتمام کار به سمنان منتقل می‌شوند.

فرماندار شهرستان سمنان افزود: تعداد مصدومان و کشته‌شدگان هم‌اکنون مشخص نیست؛ اما همه نیروها بسیج شده‌اند. دو فروند بالگرد نیز به محل حادثه اعزام شده‌ و در حال خدمات‌رسانی هستند و امدادرسانی‌های لازم انجام شده و امید است در ادامه نیز مشکلی وجود نداشته باشد.

اعزام مجروحان بد حال حادثه پس از ۶ساعت

علی یحیایی دبا بیان اینکه تا ساعت۱۳:۳۰ ظهر جمعه، ۷۵ مصدوم در حادثه برخورد قطار مسافربری ایستگاه هفت خوان سمنان مداوا شده اند، گفت: با اوج گرفتن عملیات امداد و نجات و با حضور عوامل هلال احمر، اورژانس و آتش نشانی می توان آمار بهتری از تعداد مصدومان حادثه برخورد دو رام قطار مسافربری در ایستگاه هفت خوان ارائه داد که تا کنون این آمار اعلام شده است.

وی افزود: انتقال مجروحان از طریق آمبولانس به بیمارستان ولایت دامغان و همچنین انتقال هوایی به بیمارستان کوثر سمنان انجام شده است.

معاون هلال احمر سمنان همچنین گفت: ۹ مجروح بد حال این حادثه از طریق بالگرد هلال احمر و بالگرد اورژانس شاهرود، به بیمارستان کوثر سمنان منتقل شده اند.

یحیایی با بیان اینکه امدادرسانی سرپایی به حدود ۳۰ نفر از مجروحان صورت گرفته است، گفت: عمده مشکل مصدومان سوختگی درجات مختلف است.هفت تیم امدادی و ۲۴ امدادگر هلال احمر با هفت دستگاه آمبولانس و یک دستگاه بالگرد به حادثه دیدگان امدادرسانی کردند.

معاون هلال احمر سمنان تصریح کرد: در مجموع بالغ بر ۷۵ نفر به دو بیمارستان ولایت دامغان و کوثر سمنان منتقل و به صورت سرپایی و بستری مداوا شده اند.

اعلام اسامی مجروحان

۳۰ مصدوم از حادثه ریلی در محدوده راه آهن سمنان-دامغان در بیمارستان ولایت دامغان و ۹مصدوم دیگر در بیمارستان کوثر سمنان تحت درمان هستند که بر طبق این فهرست تا کنون خانم ها ملیکا حسینی، طیبه میصعه، کبری بهاری، زینب احمدی، شمسی وطن خواه، نیرنگ پران، فاطمه یغمائیان، فرشته احمدی و شیدا وطن خواه و همچنین آقایان، آیت الله عالیشاه، محمد بهلولی، علی اصغر اصغری، عطا علی پور، محمد جعفر یغمائیان، همت جورسی، علیرضا ناجی، احمد جورسی مجروح هستند.

در این اطلاعیه آمده است: احمد بهاری، عارف نجف پور، حسین علی پور، داوود بیرامی، سعید ستوده، داوود زمانی، غلام ارشدی، محمد خسه جهانی، اسدالله کاویان، عمادالدین حسینی، محمد رسوبی، سجاد عزیزی، سامان بشیری و اصغر پرویزی نیز در این حادثه مصدوم و در بیمارستان کوثر سمنان به سر می برند.

همچنین تا کنون اعلام شده است که احسان احمدی، حمزه صمدیان، علی داوری پناه، امیر دانشور، احمد الله وردی، عطار راحلی، شهرام پور عزیزی، بهزاد رهبری، رضا غفاری در بیمارستان کوثر سمنان بستری هستند.

غالب مصدومان این حادثه بر اثر سوختگی تحت مداوا هستند.

تعدادی از مصدومان به بیمارستان شاهرود اعزام شده اند

آخرین آمار کشته شدگان

پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس کشور، تعداد جان باختگان سانحه برخورد دو قطار مسافربری را تا ساعت ۱۵و ۱۵ دقیقه جمعه، ۳۶ نفر اعلام کرد و گفت: کار رهاسازی و جستجو در داخل واگن‌های سوخته همچنان ادامه دارد.

وی همچنین آمار نهایی مصدومین که به مراکز درمانی منتقل شدند را ۹۸ نفر اعلام کرد.

آخوندی با هلی کوپتر به سمنان رفت

عباس آخوندی، برای در جریان قرار گرفتن آخرین وضعیت رسیدگی به مصدومان حادثه برخورد دو رام قطار مسافربری سمنان-مشهد و تبریز-مشهد با هلی کوپتر به سمنان رفت.

وی که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بنا بود عصر امروز ایران را به مقصد ترکمنستان ترک کند، پس از حادثه صبح امروز برای دو قطار مسافری، سفر خود را لغو کرد.

تناقض در آمار کشته ها

استاندار سمنان در محل حادثه گفت: تاکنون ۳۱ نفر در حادثه برخورد دو قطار کشته شده اند و احتمال افزایش تعداد جان باختگان وجود دارد.

محمدرضا خباز افزود: از ۸۰ مجروح این حادثه ۷۱ مجروح در بیمارستان ولایت دامغان بستری هستند که از این تعداد ۳۹ نفر از اهالی استان سمنان و ۳۲ نفر از اهالی استان آذربایجان شرقی هستند. این درحالی است که سرپرست اورژانس کشور تعداد جان باختگان سانحه برخورد دو قطار مسافربری را تا این لحظه ۳۶ نفر اعلام کرد و اظهار داشت: کار رهاسازی و جستجو در داخل واگن‌های سوخته همچنان ادامه دارد.

افزایش تعداد مصدومان

۹ ساعت پس از وقوع حادثه، همچنان تعداد آمار مصدومان رو به افزایش است به طوری که سرپرست اورژانس کشور تعداد جان باختگان سانحه برخورد دو قطار مسافربری را تا این لحظه ۳۶ نفر اعلام کرد و اظهار داشت: کار رهاسازی و جستجو در داخل واگن‌های سوخته همچنان ادامه دارد.

تشکیل پرونده قضائی

قاضی آسیابی دادستان عمومی و انقلاب سمنان که از ابتدای وقوع این حادثه به همراه یکی از معاونین و  بازپرس شعبه سوم دادسرای مرکز این استان و همچنین تیم پزشکی قانونی در گفتگویی گفت: این حادثه در ۱۰۰ کیلومتری سمنان به وقوع پیوسته و دستورات قضایی لازم برای بررسی علت حادثه صادر شده است.

وی در رابطه با چگونگی وقوع این حادثه تصریح کرد: صبح امروز پس از اینکه قطار مسافربری تبریز-مشهد از ایستگاه سمنان رد می‌شود، در ۵۰ کیلومتری سمنان و در بین دو ایستگاه از کار می‌افتد و مسافران در داخل قطار حضور داشتند تا مشکل رفع شود. از سوی دیگر قطار محلی سمنان-مشهد از سمنان حرکت کرده و در مسیر به این قطار اصابت می‌کند.

وی از تشکیل پرونده قضایی و ارجاع آن به شعبه سوم بازپرسی و همچنین صدور دستور قضایی برای شناسایی علت حادثه خبر داد و تصریح کرد: علت حادثه در دست بررسی است و دستورات قضایی لازم صادر شده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان با بیان اینکه احتمال خطای انسانی در بروز این حادثه متصور است، تصریح کرد: باید بررسی شود که چرا به قطار سمنان-مشهد، اجازه حرکت داده شده است.

وی ادامه داد:  قطار تبریز-مشهد بالغ بر ۴۰۰ مسافر داشته است که بیش از ۶۰ درصد آن‌ها انتقال داده شده‌اند و مجروحین قطار سمنان-مشهد اکثرا سرپایی مداوا شده‌اند و وضعیت ۱۰۰ نفر از مسافرین دو قطار تاکنون نامشخص است.

قاضی آسیابی با بیان اینکه شناسایی اجساد به دلیل سوختگی صددرصد بسیار دشوار است، گفت: متاسفانه امدادگران به دلیل عمق فاجعه و آتش سوزی زیاد هنوز نتوانسته‌اند وارد یک سالن شوند و احتمال می‌روند با بررسی وضعیت این سالن امار کشته‌ها بیشتر شود.

وی از هماهنگی با پزشکی قانونی برای انجام آزمایش DNA خبر داد و گفت: برای شناسایی هویت برخی اجساد آزمایشات DNA لازم است که در این زمینه هماهنگی لازم با سازمان پزشکی قانونی صورت گرفته تا در اسرع وقت نسبت به این موضوع اقدام شود.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۵ آذر, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو