زمان انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۵ -

از سوی کمیسیون عالی سوانح راه آهن

عوامل بروز حادثه قطار سمنان اعلام شد

کمیسیون عالی سوانح راه آهن پس از بررسی سانحه قطار سمنان در سه بخش سانحه ریلی، آتش سوزی، امداد و مدیریت بحران علت حادثه را خطای کارکنان، نقص فنی و صعب العبور بودن مسیر اعلام کرد.

به گزارش سرای نور؛ به نقل از روابط عمومی رجا، کمیسیون عالی سوانح راه آهن پیرو نخستین اطلاعیه این کمیسیون، بررسی های فنی حادثه فوق الذکر را با جمع آوری اطلاعات میدانی، اخذ نظرات کارشناسی و سایر مدارک گردآوری شده و با برگزاری جلسات متعدد ادامه داده و تصمیمات اخذ شده را به منظورتنویر افکار عمومی اعلام کرد.

بر اساس این گزارش حادثه اتفاق افتاده در سه بخش سانحه ریلی، حادثه آتش سوزی و  امداد و مدیریت بحران مورد ارزیابی قرار گرفت.

کمیسیون عالی سوانح راه آهن جمهوری اسلامی اعلام کرد: در بخش سانحه ریلی از کارکرد درست سیستم کنترل اتوماتیک قطار ای تی سی اطمینان حاصل شد و وقوع سانحه ناشی از خطای انسانی تعدادی از کارکنان راه آهن شمال شرق یک که به طور مستقیم نقش داشته اند مشخص و نوع قصور آنها تعیین شد که نظریه این کمیسیون برای ادامه رسیدگی مطابق رویه قانونی به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

همچنین این کمیسیون در بخش سانحه آتش سوزی با احصاء نظرات کارشناسان سازمان آتش نشانی شهرداری شاهرود علت بروز آتش سوزی را اتصال کوتاه ناشی از برخورد شدید اولیه میان واگن ها و ایجاد شوک شدید مکانیکی به سیستم برق موجود در واگنها اعلام کرد.

کمیسیون عالی سوانح راه آهن جمهوری اسلامی در بخش امداد و مدیریت بحران نیز اعلام کرد: پس از سانحه ریلی، بر اثر صعب العبور بودن مسیر منتهی به محل حادثه و نیز سرمای شدید، عملیات امداد رسانی در حد انتظار مقدور نبوده است.

این کمیسیون در بخش دیگری ازاطلاعیه خود خاطرنشان کرد: بر اساس تجربیات حاصل از بررسی و تحلیل حادثه اخیر، پیشنهاداتی به منظور پیشگیری از وقوع سوانح ریلی مشابه تدوین شده و برای اجرا به مراجع مربوطه ارجاع و پیگیری های لازم برای تحقق این موارد انجام می شود.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۱۸ آذر, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو