زمان انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۵ -

نجات اقتصاد وعده من به ملت ایران بود/در قانون نورچشمی معنی ندارد

رئیس جمهور بابیان اینکه نجات اقتصاد وعده من به ملت ایران بود، گفت: امروز در آخرین سال دولت یازدهم خوشحالم که مردم ما هم شاهد تورم تک رقمی هستند و هم شاهد رشد اقتصادی.

به گزارش سرای نور؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی در همایش «حقوق ملت در قانون اساسی» گفت: منشور حقوق شهروندی در ماه قانون اساسی رونمایی می‌شود؛ در ماهی که بر حقوق شهروندی تأکید دارد.

وی افزود: ملت ایران از بیش از یکصد سال پیش برای استقرار قانون در این کشور تلاش بی‌وقفه انجام دادند و در پی مجاهدت‌ها و ایستادگی‌ها برای تدوین قانون اساسی، مجلس شورایاری در آن زمان تشکیل شد که ثمره حرکت و انقلاب مشروطه بود و بعد از آن اولین گام در قانونی شدن کشور برداشته شد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اسلام و حکومت اسلامی چیزی جز حکومت قانون نیست، گفت: بزرگترین امتیاز حکومت پیامبر اسلام (ص)، حکومت قانون بود؛ حکومتی که حتی پیامبر (ص) به عنوان بالاترین شخص آن حق نداشت ذره‌ای از قانون الهی تخلف کند.

وی با تأکید بر اینکه هیچ‌کس از قانون مستثنی نیست، گفت: همه باید در چارچوب قانون اساسی حرکت کنیم، همه اتباع کشور در برابر اجرای قانون مساوی هستند و این اصل صریح قانون اساسی است.

روحانی ادامه داد: اگر می‌خواهیم کشور و حکومت قانونی داشته باشیم، هیچ حزب، هیچ رسانه و گروهی نباید حاشیه امنیتی داشته باشد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: در قانون هیچ استثنایی نداریم، در قانون نورچشمی نداریم، در قانون فرد و گروه وابسته و پیوسته به اینجا و آنجا نداریم.

وی با بیان اینکه ما از ابتدای انقلاب دنبال حکومت عدل محمدی و علوی بودیم، گفت: ما قضاوتی چون مولایمان امیرالمومنین (ع) را می‌خواهیم و مردم ما این راه را ادامه خواهند داد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه انقلاب اسلامی تمام نشده است، گفت: اگر انقلاب تمام شده بود، امروز شرایط دیگری را در تمام قوای حاکم در این سرزمین می‌دیدیم. تا فساد هست، تا تبعیض هست، تا گردن‌کشی هست، انقلاب تمام نشده است. ما باید به روزی برسیم که شاهد مدینه پیامبر (ص) و حکومت عدل اسلام در سراسر این سرزمین باشیم.

روحانی با بیان اینکه یکی از وعده‌هایم به ملت ایران تدوین منشور حقوق شهروندی بود، گفت: من به مردم وعده‌های دیگری هم داده بودم و پای آن همه وعده‌ها تا آخرین روز مسئولیتم خواهم ایستاد.

وی افزود: من در مورد حقوق جوانان و بانوان نیز وعده داده بودم. من در مورد حقوق اقلیت‌های دینی، مذهبی واقوام نیز به مردم وعده داده بودم و پای آن ایستاده‌ام.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: من به مردم ایران وعده داده بودم که اقتصاد ایران را نجات خواهم داد؛ نجات اقتصاد ایران از وعده‌های من به ملت ایران بود و امروز در آخرین سال دولت یازدهم خوشحالم که مردم ما هم شاهد تورم تک رقمی هستند و هم شاهد رشد اقتصادی. شش ماهه اول امسال در مقایسه شش ماهه سال گذشته رشد ۷.۴ درصدی داشته است.

روحانی تصریح کرد: همچنین از تابستان امسال در مقایسه با تابستان پارسال شاهد اشتغال خالص ۷۰۰ هزار نفر در کشور هستیم.

وی با ذکر آماری از وضعیت اقتصادی در دولت گذشته گفت: وعده من نجات اقتصادی کشور از سراشیبی و سقوط بود. وعده من این بود که سانتریفیوژها بچرخد اما کارخانه‌ها هم به حرکت خود ادامه خواهند داد. در هشت ماهه اول امسال بیش از ۱۵ هزار و ۶۰۰ کارگاه متوسط و کوچکی که راکد بود، تا پایان ماه ۸ کاملاً فعال شدند. با تسهیلات بانکی بالای ۱۱ هزار میلیارد تومان؛ پس چرخ کارخانه‌ها به حرکت درآمده است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: هم چرخ کارخانه‌های داخلی به حرکت درآمده است و هم چرخ مشترک ایران با کمپانی‌های خارجی. اسفند امسال اولین خودروی مشترک شرکت ایران و فرانسه به نمایش ملت ایران درخواهد آمد و مردم خواهند دید که چرخ اقتصاد در کشور ما به حرکت درآمده است.

روحانی همچنین با اشاره به پیشرفت‌های هسته‌ای در دولت یازدهم گفت: در گذشته سانتریفیوژهای ۱IR فعال بود اما امروز سانتریفیوژهای IR۸ که نوع پیشرفته آن است، به حرکت درآمده است. علاوه بر آن فرمان شروع فعالیت پیشران هسته‌ای به عنوان یک حرکت بزرگ در زمینه فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای صادر شده و دیروز به آژانس اعلام کردند که در ساخت پیشران هسته‌ای باید به ایران کمک کند و به زودی پیشران هسته‌ای هم به حرکت درخواهد آمد.

وی تدوین منشور حقوق شهروندی را یکی از وعده‌های دولت به مردم نام برد و گفت: منشور حقوق شهروندی، قانون اساسی نیست اما این منشور راه را برای اجرایی کردن قانون اساسی تسهیل می‌کند. این منشور، قانون موضوعی کشور نیست اما تضادی هم با حقوق کشور ندارد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در اصل ۱۱۳ قانون اساسی به رئیس‌جمهور دستور می‌دهد که او مسئول اجرای قانون اساسی است.

روحانی با طرح این سؤال که چرا قانون اساسی چنین وظیفه‌ای را بر دوش رئیس‌جمهور گذاشته است؟ گفت: تنها فردی که در کشور با رأی عموم مردم در سطح ملی انتخاب می‌شود، رئیس‌جمهور است. بسیاری از افراد و منتخبین با رأی حوزه انتخابیه خودشان انتخاب می‌شوند مانند نمایندگان مجلس. برخی نیز با رأی استان انتخاب می‌شوند، مانند خبرگان. برخی دیگر به صورت غیرمستقیم انتخاب می‌شوند مانند رهبری و وزرا، اما فقط یک نفر است که با رأی مستقیم آن هم ملی در سراسر کشور با رأی مردم برگزیده می‌شود؛ لذا قانون اساسی این وظیفه را بر دوش رئیس‌جمهور گذاشته است و چه وظیفه سختی است.

وی ادامه داد: البته برخی، بعضی از اصول همین قانون اساسی را هم تحمل ندارند که بشنوند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ما باید به قانون اساسی به عنوان مهمترین منشور ملی که شهید بهشتی بار سنگینی را در مجلس خبرگان برای تصویب آن بر دوش داشت و همواره نام او و جهاد او در کنار قانون اساسی جاودان است، احترام بگذاریم.

روحانی افزود: طبق اصل ۱۲۸ قانون اساسی، رئیس‌جمهور قسم یاد می‌کند که حامی حقوق ملت در پی آزادی مردم و سایر حقوق اساسی ملت باشد؛ همین قانون در اصل ۱۳۴ به رئیس‌جمهور اختیار می‌دهد با مشورت با وزرایش، برنامه خط و مشی برای دولت تعیین کند.

وی تصریح کرد: منشور حقوق شهروندی، برنامه و خط و مشی دولت یازدهم است و دولت یازدهم با رونمایی از این منشور می‌خواهد عزم خود را برای حقوق شهروندی به نمایش بگذارد.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی بی‌عیب و نقص نیست، گفت: حقوق شهروندی با گذشت زمان تکامل پیدا می‌کند.

روحانی افزود: ما به عنوان دولت قبل از هرکس، خودمان را موظف به اجرای تک‌تک ماده منشور حقوق شهروندی می‌دانیم. همانطور که برای مردم این منشور الزام‌آور است، برای دولت نیز الزام‌آور است.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور طبق اصل ۱۳۴ قانون اساسی، این منشور را به مثابه برنامه و خط و مشی دولت اعلام می‌کند و همه کارمندان دولت در سراسر کشور موظف به اجرای این منشور هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این منشور مقتبس از قانون اساسی است، تأکید کرد: این منشور باید مورد اجرای همگان قرار گیرد و لذا ما از دو قوه دیگر هم درخواست می‌کنیم که دولت را در اجرای حقوق شهروندی کمک کند.

روحانی با بیان اینکه اجرای حقوق شهروندی به نفع همه ماست، گفت: منشور حقوق شهروندی پایه خوبی برای امنیت کشور و برای انسجام و وحدت ملی است. اجرای این حقوق، پایه اصلی برای توسعه کشور است و تمام اتباع این کشور در برابر حقوق شهروندی مساوی هستند. در این حقوق، نژاد، قوم، مذهب، دین و وابستگی‌های سیاسی به کنار است و حقوق هر شهروند ایرانی برابر است.

وی افزود: این حقوق شهروندی، انسجام و وحدت ما را بیشتر می‌کند و طنین ندایی است از ملت ایران در برابر برخی کشورهای غربی پرادعا که فکر می‌کنند در حقوق بشر و حقوق شهروندی از ملت‌های جهان سوم پیشی گرفته‌اند. این حقوق به دنیا اعلام می‌کند ایران این ظرفیت را دارد که از تمام ویژگی‌های حقوقی نوین دنیای امروز در چارچوب فرهنگ اسلامی ایرانی به خوبی استفاده کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به روش‌های اجرای حقوق شهروندی گفت: اولین استمداد من از کارمندان دولتی است که این حقوق را اجرا کنند و از همه اساتید، فرهیختگان، دانشجویان و جوانان و از همه گروه‌ها و رسانه‌ها می‌خواهم که در اجرای آن کمک کنند، چرا که همه باید بدانند که حقوقشان چیست.

روحانی تصریح کرد: یکی از مطالبات مردم ایران حقوق شهروندی است و وقتی که این حقوق دانستنی و خواستنی شد، اجرایی هم خواهد شد.

وی عدالت را یکی از ارکان دین اسلام نامید و گفت: حتی اگر عده‌ای، شما را از مسجدالحرام بازداشتند، از حج بازداشتند، از عبادت خدا بازداشتند، باز هم حق ندارید تجاوز و ظلم کنید. حق عداوت و تعدی ندارید. قرآن ما به ما دستور قسط و عدل می‌دهد. به ما دستور احسان و نیکوکاری می‌دهد.

رئیس‌جمهور با اشاره به فرمان ۸ ماده‌ای امام (ره) در آذر ۶۱ گفت: «هیچ‌کس حق ندارد به خانه یا مغازه و یا محل کار شخصی کسی بدون اذن آنها وارد شود یا کسی را جلب کند و یا به نام کشف جرم و ارتکاب گناه، تعقیب و مراقب نماید و یا نسبت به فردی اهانت نموده و اعمال غیرانسانی و اسلامی مرتکب شود و یا به تلفن و نوار ضبط صوت دیگری به نام کشف جرم یا کشف مرکز گناه گوش کند»؛ این برای همین انقلاب اسلامی است.

روحانی افزود: امیدوارم گاهی صدا و سیما و روزنامه‌های ما، کلمات امام (ره) را پخش و بیان کنند. ما پیرو این امام (ره) هستیم. راه انقلاب اسلامی، راه امام (ره) و راه مقام معظم رهبری است. راه انقلاب اسلامی، عدالت، اخلاق و سیره پیامبر اسلام (ص) است.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۹ آذر, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو