زمان انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ -

بی‌خبری وزیر صنعت از آمار رسمی دولت/چاپ پول ۷۰ درصد رشد کرده است

وزیر صنعت در حالی مدعی عدم استقراض دولت از نظام بانکی و عدم چاپ پول شده که آمار رسمی نشان می دهد بدهی دولت به بانک مرکزی طی سه سال گذشته ۱۷۰ درصد و حجم پایه پولی ۷۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش سرای نور؛ محمدرضا نعمت زاده گفت: دولت یازدهم از چاپ اسکناس و استقراض از نظام بانکی اجتناب کرده است و این در حالی است که این اقدام در دولت قبل صورت می گرفت و تورم زا بود.

این سخنان در حالی مطرح شد که آمار رسمی منتشر شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد حجم بدهی دولت به بانکها از ۶۴ هزار و ۲۶ میلیارد تومان در مرداد ماه سال  ۹۲ به ۱۴۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در پایان مردادماه امسال رسیده است.

همچنین بدهی دولت به بانک مرکزی هم  از ۱۳ هزار و ۱۶۱ میلیارد تومان در پایان سال ۹۱ به ۳۵ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان در پایان آبان ماه امسال رسیده است.

آمار رسمی بیانگر آن است که در سال‌های ۹۲ تا آبان ۹۵ حجم پایه پولی از محل بدهی دولت به بانک مرکزی ۲۲ هزار و ۳۱۹ میلیارد تومان افزایش یافته است که رشد ۱۷۰ درصدی را نسبت نسبت به سال ۹۱ نشان می‌دهد.

همچنین طبق گزارش بانک مرکزی حجم پایه پولی یا همان چاپ پول در پایان شهریور ماه ۱۶۵ هزار و ۵۱۰ میلیارد تومان بوده در حالی که حجم پایه پولی در پایان سال ۹۱ حدود ۹۷ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان بوده است که حکایت از رشدی ۷۰ درصدی دارد.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۱۱ بهمن, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو