زمان انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ -

ولایتی در نشست خبری در مسکو:

سفر پوتین به تهران نقطه عطف روابط دو کشور است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: عربستان خود را در باتلاق یمن گرفتار کرده است و یقینا پیروز نهایی، ملت یمن خواهند بود و مصلحت منطقه، مردم یمن و سعودی ها در توقف این حملات است.

به گزارش سرای نور؛ علی اکبر ولایتی در پایان سفر رسمی خود به روسیه و دیدارها و ملاقات های انجام شده با مقامات عالی  این کشور، روز پنجشنبه ۱۵ بهمن ماه در نشست خبری با حضور خبرنگاران رسانه های مختلف در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه شرکت کرد و ضمن ارایه گزارشی از برنامه های سفر به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

ولایتی با اشاره به سابقه روابط دو کشور گفت: سابقه طولانی بین دو کشور به حدود پانصد سال باز می گردد و امروز این رابطه بسیار تعیین کننده است و هر دو کشور نقش جدی تر و مهمتری را ایفا می کنند و اشتراک دیدگاه ها و منافع که همه زمینه ها را شامل می شود بیش از پیش خود را نشان می دهد و باید تلاش کرد در جهت توسعه ارتباطات گام برداشت.

وی به سفر پوتین به تهران هم اشاره کرد و افزود: سفر اخیر رییس جمهور روسیه به ایران و ملاقات با مقام معظم رهبری و ریاست جمهور نقطه عطفی در روابط دو کشور و توسعه تعاملات راهبردی و استراتژیک محسوب می شود و البته مقامات عالی ایران و روسیه مصمم به ادامه و تحکیم همکاری های راهبردی دو جانبه ومنطقه ای هستند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مبارزه با توسعه طلبی های امریکا و همچنین گسترش ناتو به شرق را ضرورت جدی دیگری برای تعمیق روابط به منظور ترسیم چشم انداز روشن تر در میان کشور های منطقه آسیا برشمرد.

ولایتی در پاسخ یکی از خبرنگاران پیرامون سوریه و مواضع ایران گفت: ایران همیشه بر راه حل سیاسی و مذاکرات سوری- سوری میان دولت و معارضینی که اقدامات تروریستی نکرده اند بدون حضور گروه های تروریستی تاکید داشته و بی تردید موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در ادامه به قراردادهای میان دو کشور که از طرف خبرنگار دیگری مطرح شد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در زمینه های مختلف حدود ۴۰ میلیارد دلار قرارداد همکاری میان مقامات دو کشور پاراف شده که در انتظار تامین اعتبار از سوی طرف روسی است و البته در ملاقات های انجام شده با مسوولان عالی دولت و همچنین ریاست جمهور روسیه قول های مساعد در جهت تامین اعتبارات مورد نظر داده شده است.

وی در خصوص اینده منطقه هم گفت: با همکاری کشورهای آسیایی به ویژه ایران، روسیه و چین اینده ای بسیار متفاوت و نوید بخش را در منطقه شاهد خواهیم بود.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در خصوص حضور و نقشه آمریکایی ها در منطقه گفت: آمریکایی ها به دنبال بهره برداری از حضور اهل سنت،شیعیان و کردها در منطقه و تجزیه کشورها برای اهداف شوم خود هستند و جمهوری اسلامی ایران در مقابل این خواسته ایستادگی کرده و و افرادی که دردرون این کشورها هم به نفع این سیاستها و جدایی طلبی ها گام برمی دارند بی تردید خیرخواه ملت های منطقه نیستند.

ولایتی در زمینه توسعه همکاری های دفاعی با روسیه گفت: گسترش روابط استراتژیک با روسیه در تمامی زمینه ها ادامه دارد که از جمله ان حوزه های دفاعی است.

وی در ارتباط با وضعیت یمن هم تصریح کرد: عربستان خود را درباتلاق یمن گرفتار کرده است و یقینا پیروز نهایی، ملت یمن خواهند بود و مصلحت منطقه، مردم یمن و سعودی ها در توقف این حملات وکشتار مردم مطلوم است.

در ابتدای این نشست مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه طی سخنان کوتاهی با اشاره به سفر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک به عنوان شخصیتی شناخته شده و بین المللی و تاثیر مثبت بر گسترش روابط، گزارشی از اقدامات صورت گرفته به ویژه در سال ۲۰۱۵ و گسترش روابط راهبردی و استراتژیک و همچنین سفر رییس جمهور روسیه به ایران  ارایه و این مسیر را مهم و قابل توجه ارزیابی کرد.

ولایتی به دعوت موسسه تحقیقات استراتژیک روسیه برای شرکت در کنفرانس همکاری های ایران و روسیه در شرایط ژیوپلتیک نوین به این کشور سفر کرد با مقامات عالی این کشور از جمله ریاست جمهور روسیه، دستیار ارشد رییس جمهور، نماینده ویژه رییس جمهور، دبیر شورای امنیت ملی، رییس و اعضا کمیته بین الملل دوما، نماینده و رییس کمیته آموزش دوما ملاقات و نشست مشترک با حدود ۳۰ تن از نخبگان، اندیشمندان و مدیران مراکز تحقیقاتی روسیه و دیگر برنامه ها با حضور رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک به اجرا درآمد.

منبع:بلاغ

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۱۶ بهمن, ۱۳۹۴

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو