زمان انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ -

ورود بحران جدید به استان بوشهر/ سیل رفت، گرد و خاک آمد

در حالی که اثرات سیل و آبگرفتگی هنوز هم در استان بوشهر از بین نرفته است، این‌بار مهمان ناخوانده دیگری یعنی گرد و غبار به استان وارد شده و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

به گزارش سرای نور؛ استان بوشهر یکی از مناطق پربحران کشور است که در طول سال بحران‌های مختلفی را به خود می‌بیند؛ سیل، زلزله، گرد و خاک، آتش‌سوزی و . . . چند سالی است که حضور بیشتری در استان بوشهر دارند.

از ابتدای هفته گذشته بارش‌های شدید و گسترده‌ای را در استان بوشهر شاهد بودیم؛ در کنار این بارش‌ها در استان، بخش زیادی از آب‌های ناشی از بارندگی استان فارس نیز وارد استان بوشهر شد که باعث طغیان رودخانه‌ها شد.

آبگرفتگی معابر و خیابان‌های شهری، بسته‌شدن برخی از محورها و جاده‌های بین شهری، محاصره تعدادی از روستاها، تخریب تاسیسات زیربنایی و زیرساخت‌ها، نابودی برخی مزارع و محصولات کشاورزی تنها بخشی از خسارات سیل در استان بوشهر بود.

در حالی که اثرات سیل و آبگرفتگی هنوز هم در استان بوشهر از بین نرفته است، این‌بار مهمان ناخوانده دیگری یعنی گرد و غبار به استان بوشهر وارد شده و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

گرد و غباری که از روز گذشته خوزستان را تحت تاثیر قرار داده بود، حالا کل استان بوشهر را تحت تاثیر خود قرار داده است و تردد در هوای آزاد را برای مردم سخت کرده است.

کاهش دید و کیفیت هوا

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر اظهار داشت: امروز شاهد ورود گرد و غبار از سمت غرب به استان بوشهر بودیم که مناطق مرکزی و شمالی استان را تحت تاثیر قرار داده است.

نادر شفی‌خدایی اضافه کرد: بر اثر ورود گرد و غبار و افزایش غلظت آن شاهد کاهش دید افقی در استان بوشهر هستیم.

وی با اشاره به کاهش دمای استان بوشهر بین چهار تا هشت درجه سانتیگراد، خاطرنشان کرد: تا فردا شاهد تداوم روند کاهشی دمای هوا خواهیم بود.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر افزود: آسمانی صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد، گرد و خاک و کاهش دید برای ۲۴ ساعت آینده استان بوشهر پیش‌بینی می‌شود.

وی در ارتباط با جهت و سرعت باد نیز گفت: جهت وزش باد شمال غربی با سرعت ۲۰ تا ۵۴ کیلومتر در ساعت پیش‌بینی می‌شود که در مناطق جنوبی گاهی تا ۶۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود.

غلظت ریزگردها ۷ برابر حد مجاز

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: امروز شاهد افزایش میزان غلظت گرد و غبار در استان بوشهر هستیم و ریزگردهای استان بوشهر در وضعیت بحرانی است.

حسین دلشب با اشاره به اینکه میزان ریزگردها در استان بوشهر هفت برابر حد مجاز است، اضافه کرد: امروز میزان غلظت ریزگردها در هوای بوشهر به هزار و ۱۰۵ میکروگرم بر مترمکعب رسید.

وی با اشاره به منشاء ریزگردهای استان بوشهر خارجی است، افزود: شاهد بارندگی‌های گسترده‌ای در استان بوده‌ایم و منشاء این ریزگردها خارجی است.

دلشب با اشاره به اینکه ریزگردها مشکلاتی برای مردم به ویژه بیماران قلبی و عروقی و سالمندان ایجاد می‌کند، گفت: در شهرهای بوشهر، گناوه و دیلم وضعیت از دیگر نقاط استان بحرانی‌تر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: میزان استاندارد و عادی ذرات معلق در هوا ۱۵۵ میکروگرم بر متر مکعب است ولی هم‌اکنون میزان ریزگردها هفت برابر وضعیت استاندارد است.

وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت بحرانی ریزگردها در استان، توصیه می‌شود که افراد از ترددهای غیرضروری در هوای آزاد پرهیز کنند و گروه‌های حساس از خانه خارج نشوند.

تعطیلی برخی مدارس

بر اساس اعلام روابط عمومی آموزش و پرورش استان بوشهر، تمام مقاطع تحصیلی گناوه و بندرریگ روز یکشنبه به دلیل گرد و خاک تعطیل هستند.

مدارس روستاهای بردخون (مغدان، آبکش و شهنیا) هم به دلیل آبگرفتگی، فردا تعطیل هستند.

بر اساس اعلام هواشناسی، در دیلم جهت باد شمال غربی با سرعت ۱۶ کیلومتر در ساعت و حداکثر دید افقی ۲۰۰۰ متر است. همچنین در گناوه جهت باد شمال غربی با سرعت ۱۸ کیلومتر در ساعت و حداکثر دید افقی ۲۵۰۰ متر، در خارک جهت باد شمال غربی با سرعت ۲۸ کیلومتر در ساعت و حداکثر دید افقی ۱۰۰۰ متر و در بوشهر جهت باد شمال غربی با سرعت ۲۶ کیلومتر در ساعت و حداکثر دید افقی ۲۰۰۰ متر است.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۳۰ بهمن, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو