زمان انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۵ -

«برجام» پابرجا خواهد ماند/تهدید علیه ایران کارساز نیست

وزیر خارجه ایران با تأکید بر پابرجا ماندن «برجام» تصریح کرد: تهدید علیه ایران کارساز نیست؛ اگر آن ها از زبان احترام استفاده می کردند، بسیار بهتر بود.

به گزارش سرای نور؛ «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران امروز در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «اِن بی سی» هرگونه امکان مذاکره مجدد درباره توافق هسته ایِ ۱۴ جولای ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) میان ایران و کشورهای ۱+۵ موسوم به «برجام» را رد کرد.

وزیر خارجه ایران در این مصاحبه تصریح کرد: به عقیده من «برجام» پابرجا خواهد ماند.

«محمد جواد ظریف» با اشاره به تهدیدات اخیر دولت ترامپ علیه ایران هشدار داد که تهران به چنین رویکردی به خوبی پاسخ خواهد داد. وی همچنین تحریم های آمریکا را بی ثمر توصیف کرد.

این مقام دیپلماتیک ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «اِن بی سی» افزود: تهدید علیه ایران کارساز نیست. اگر آن ها از زبان احترام یعنی زبانی برای تأمین منافع دوجانبه استفاده می کردند، بسیار بهتر بود.

ظریف در مصاحبه مذکور گفت: برجام یک توافق چندجانبه است و توافقات چندجانبه نمی توانند مورد مذاکره مجدد قرار گیرند؛ چراکه این کار به معنی گشودن درب به روی ناشناخته‌ ها است.

وی با بیان اینکه در صورت کناره گیری یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، ایران هم گزینه های متعددی را روی میز دارد، احتمال دیدار با «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا را رد نکرد و گفت: این امکان هنوز ایجاد نشده و هیچ درخواستی نیز در این زمینه مطرح نگردیده است. اگر در این خصوص لازم باشد، ما ساز و کار مشخصی را در چارچوب توافق هسته ای برای دیدار وزراء (ایران و کشورهای ۱+۵) داریم.

محمد جواد ظریف با اشاره به دستور اجرائی ترامپ پیرامون ممنوعیت سفر اتباع ۷ کشور مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا نیز تأکید کرد: این دستور نشان دهنده خصومت علیه تمامی ایرانی ها است. حتی اعضای ایرانی پارلمان اروپا؛ چراکه وزراء و اعضای پارلمانی در اروپا هستند که در ایران متولد شده‌ اند و نمی ‌توانند وارد آمریکا شوند. این مضحک است. دولت آمریکا با این اقدام در پی ارسال چه پیامی است؟

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در بخش دیگری از این مصاحبه  در پاسخ به احتمال رویارویی دو کشور نیز به صراحت گفت: ایران علاقه ‌ای به درگیری ندارد. معتقدم که در نهایت عقلانیت و خِرد برتری خواهد یافت… این کار هیچ کمکی نمی ‌کند و هزینه هنگفتی نیز بر جای می‌ گذارد.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۱ اسفند, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو