زمان انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ -

حمله موشکی آمریکا به سوریه/حمایت هم‎پیمانان از یاغی گری ترامپ

ارتش ایالات متحده آمریکا به بهانه حمله خان شیخون با ۵۹ موشک «تام هاوک» به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه حمله کرد.

به گزارش سرای نور؛ به نقل از منابع محلی، بامداد امروز ارتش ایالات متحده آمریکا با ۵۹ موشک «تام هاوک» پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را مورد حمله قرار داد.

منابع خبری مختلف، تعداد موشک‌های شلیک‌شده به پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص را بین ۵۰ تا ۷۰ عدد ذکر کرده‌اند.

بنابر این گزارش، حمله موشکی به سوریه، با فرمان دونالد ترامپ و از ناوهای آمریکا در دریای مدیترانه، در واکنش به حمله شیمیایی ادعایی اخیر صورت گرفته است.

این حمله از روی همان دو ناو جنگی «یواس‌اس راس» و «یواس‌اس پورتر» انجام شده که ساعتی پیش، خبر آماده‌باش آنها در شرق مدیترانه منتشر شده بود.

آمریکایی‌ها مدعی‌ شده اند که جنگنده‌های ارتش سوریه با به پرواز در آمدن از پایگاه هوایی الشعیرات به «خان شیخون» حمله کرده‌اند و این حمله موشکی در تلافی این حمله شیمیایی انجام شده است.

ارتش آمریکا اعلام کرد که هدف از این حملات، باند و مخازن سوخت فرودگاه و همچنین جنگنده‌های موجود در آشیانه‌های فرودگاه نظامی الشعیرات بوده است.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در خبری فوری اعلام کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تا دقایقی دیگر درباره حمله به سوریه صحبت خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دقایقی پیش در اولین سخنان خود پس از حمله به پایگاه ارتش سوریه گفت: حمله به سوریه در راستای منافع حیاتی امنیت ملی ما بود.

وی افزود: از همه ملل متمدن می‌خواهم که برای پایان دادن به کشتار و خونریزی در سوریه به آمریکا بپیوندند.

شبکه «ان.بی.سی» به نقل از یک مقام آگاه ادعا کرد که روسیه پیش از دستور حمله در جریان آن قرار گرفته بوده است.

فاکس نیوز نیز در خبری فوری به نقل از پنتاگون اعلام کرد: قبل از حملات موشکی، به روسها اطلاع داده شده بود که پایگاه الشعیرات را ترک کنند؛ و به نیروها و تجهیزات ارتش روسیه آسیبی وارد نشده است.

سخنگوی پنتاگون اعلام کرد: در جریان شلیک ۵۹ موشک تاما هاوک به سوریه، هواپیماها،‌ آشیانه بتونی هواپیما،‌ مراکز سوخت و بنزین و مناطق ذخیره لجستیک،‌ زرادخانه های مهمات، سامانه های دفاع هوایی و رادارها هدف گرفته شد.

حمله موشکی آمریکا به سوریه در حالی اتفاق افتاد که جلسه روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حادثه شیمیایی خان شیخون ساعتی پیش بدون رای گیری درباره پیش نویس قطعنامه های پیشنهادی پایان یافته بود.

تلویزیون دولتی سوریه حمله آمریکا به سوریه را «تجاوز» توصیف کرد.

همچنین «طلال برازی» استاندارحمص در واکنش به این تجاوز آشکار گفت: سیاست ما با حمله آمریکا تغییر نمی کند.

وی افزود: حمله آمریکا در راستای خدمت به گروه های تروریستی و داعش است.

ایران حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه را محکوم کرد

سخنگوی وزارت خارجه ضمن محکوم کردن حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه، گفت: معتقدیم که اینگونه اقدامات به تقویت تروریست های رو به زوال و پیچیدگی اوضاع در سوریه و منطقه خواهد افزود.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به حملات موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین قربانی سلاح های شیمیایی در تاریخ معاصر، هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی را فارغ از عاملین و قربانیان آن محکوم می نماید و همزمان استفاده از این بهانه برای اقدامات یک جانبه را خطرناک، مخرّب و نقض اصول آمره حقوق بین الملل می داند.

وی افزود: ما ضمن محکومیت شدید هرگونه اقدام نظامی یکجانبه و حملات موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه توسط ناوهای آمریکایی، معتقدیم که اینگونه اقدامات به بهانه حمله شیمیایی مشکوک در “خان شیخون” در ادلب که زمان بندی، عاملین و منتفعینِ از آن کاملا در پرده ای از ابهام قرار دارد به تقویت تروریست های رو به زوال و پیچیدگی اوضاع در سوریه و منطقه خواهد افزود.

حمایت فرانسه، انگلیس و استرالیا از حمله آمریکا به سوریه

کشورهایی نظیر استرالیا، انگلیس و فرانسه از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه  استقبال کردند.

بر اساس این گزارش، دولت انگلیس با صدور بیانیه ای ضمن اعلام حمایت کامل خود از اقدام نظامی آمریکا در سوریه، مدعی شد: این اقدام، پاسخ مناسبی به حمله شیمیایی اسد به «خان شیخون» ادلب بود! ادعای دولت انگلیس مبنی بر دست داشتن بشار اسد در حمله شیمیایی به خان شیخون درحالی است که هیچ سند و مدرکی در این زمینه ارائه نشده است.

از سوی دیگر، یک منبع فرانسوی نیز ضمن اعلام حمایت کامل پاریس از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه تأکید کرد: واشنگتن پیش از انجام این اقدام نظامی، پاریس را مطلع کرده بود.

در همین حال، نخست وزیر استرالیا نیز اعلام کرد که این کشور به طور کامل از عملیات نظامی آمریکا در سوریه حمایت می کند. این مقام استرالیایی گفته است: اقدام نظامی آمریکا در سوریه، پاسخ مناسبی به اقدامات دولت سوریه بود.

حمایت عربستان سعودی از تجاوز به سوریه

رژیم سعودی از تجاوز نظامی ایالات متحده آمریکا به سوریه استقبال کرد. در همین ارتباط یک منبع سعودی گفته است: دولت عربستان به طور کامل حملات نظامی آمریکا به سوریه را تأیید می کند.

مسئول روسی: حمله آمریکا به سوریه اقدامی «متجاوزانه» است

«ویکتور اوزیروف» رئیس کمیته امور دفاع و امنیت مجلس روسیه تجاوز نظامی آمریکا به سوریه را محکوم کرد.

وی در این خصوص گفته است: آنچه واشنگتن انجام داده، اقدامی متجاوزانه علیه یک کشور عضو سازمان ملل است. بدون شک روسیه خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی این مسأله خواهد شد.

این مقام روسی تصریح کرد: این اقدام واشنگتن ممکن است تمامی تلاش ها در زمینه مبارزه با تروریسم را نابود کند.

اوزیروف همچنین اظهار داشت: ممکن است به دنبال این اقدام واشنگتن، تمامی همکاری های نظامی میان آمریکا و روسیه در سوریه متوقف شود.

پوتین: حمله آمریکا به سوریه نقض قوانین بین المللی است

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به تجاوز آمریکا به سوریه واکنش نشان داد و تاکید کرد: حمله آمریکا تجاوز به حاکمیت سوریه و نقض قوانین بین المللی است. حملات آمریکا به سوریه تلاش است برای گمراه کردن توجهات از کشتار مردم در عراق.

وی در ادامه سخنان خود خطاب به مقامات کاخ سفید تصریح کرد: حمله آمریکا به سوریه به روابط مسکو-واشنگتن آسیب می رساند. چشم پوشی کامل از حقیقت به کارگیری سلاح های شیمیایی در سوریه از سوی تروریست ها، اوضاع را بسیار پیچیده می کند. سوریه سلاح شیمیایی ندارد.

وزارت دفاع یونان: با هرنوع مداخله نظامی خارجی در سوریه مخالفیم

وزارت دفاع یونان در بیانیه ای تجاوز نظامی آمریکا به سوریه را محکوم کرد.

در بیانیه وزارت دفاع یونان تصریح شده است: یونان با هر نوع مداخله نظامی خارجی در سوریه مخالف است و به گفتگو و صلح دعوت می کند.

آنکارا تجاوز نظامی آمریکا به سوریه را «مثبت» ارزیابی کرد!

«نعمان قورتلموش» معاون نخست وزیر ترکیه ضمن اعلام حمایت از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه، این اقدام را «مثبت» خواند!

معاون نخست وزیر ترکیه حمایت کامل این کشور از اقدام نظامی آمریکا علیه دمشق را اعلام کرد.

وی در این زمینه مدعی شد: دولت بشار اسد باید مجازات شود.

معارضان سوریه:در حمله آمریکا به الشعیرات سوریه ۱۲ جنگنده منهدم شد

معارضان سوریه مدعی شدند که حمله آمریکا به پایگاه الشعیرات سوریه موجب ویران شدن این پایگاه نظامی و انهدام ۱۲ جنگنده آن شد.

هجوم داعش به نیروهای سوری همزمان با حمله آمریکا به الشعیرات سوریه

یک فرمانده نظامی سوریه اعلام کرد که همزمان با حمله جنگنده های آمریکایی به فرودگاه نظامی الشعیرات در استان حمص، عناصر داعش نیز به ارتش سوریه در جاده حمص-تدمر حمله کردند.

لیبرمن: آمریکا پیش از حمله به سوریه، تل آویو را مطلع کرده بود

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد که آمریکا پیش از حمله به سوریه تل آویو را در جریان این اقدام قرار داده بود.

«آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد: آمریکا پیش از حمله به سوریه، ما را در جریان این اقدام قرار داد و به ما اطلاع داد که این موضوع نشانگر عمق روابط اسرائیل با متحد بزرگ خود است.

وی در ادامه مدعی شد: حمله آمریکا حامل این پیام بود که جهان آزاد به رهبری آمریکا! در برابر جنایات جنگی علیه شهروندان صبر نخواهد کرد!

فالون: آمریکا از انگلیس برای حمله به سوریه درخواست همراهی نکرد

وزیر دفاع انگلیس با بیان اینکه واشنگتن با لندن برای تجاوز آمریکا به سوریه در ارتباط بود، اعلام کرد که کاخ سفید از انگلیس برای مشارکت در حمله به سوریه درخواست نکرد.

واکنش مرکل و اولاند به تجاوز آمریکا به سوریه

«فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه، و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان به حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در حمص سوریه واکنش نشان دادند.

رهبران فرانسه و آلمان در این واکنش، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه، را مسئول حمله موشکی صبح امروز آمریکا به سوریه معرفی کردده اند.

روسیه پروتکل هماهنگی پرواز بر فراز سوریه با آمریکا را لغو کرد

روسیه در اولین واکنش به تجاوز موشکی آمریکا به سوریه، پروتکل مربوط به هماهنگی پرواز بر فراز سوریه با آمریکا را لغو کرد.

واکنش فرماندهی ارتش سوریه به تجاوز آمریکا؛ واشنگتن شریک داعش است

فرماندهی ارتش سوریه به تجاوز آمریکا به فرودگاه نظامی الشعیرات در استان حمص سوریه واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

در بیانیه فرماندهی ارتش سوریه آمده است: آمریکا در ساعت ۳:۴۲ دقیقه صبح بامداد امروز(جمعه) در تجاوزی آشکار به یکی از پایگاه های هوایی ما در منطقه «الوسطی» حمله کرد که منجر به جان باختن ۶ نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر به همراه وارد آمدن خسارات مادی فراوان شد.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: این تجاوز آمریکایی ها که از سوی ما محکوم است، نشانگر ادامه راهبرد اشتباه این کشور است و روند مبارزه با تروریسم از سوی ارتش سوریه را مختل می کند. همچنین آمریکا را شریک داعش و جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی قرار می دهد که از روز اول جنگ ظالمانه علیه سوریه، به نقاط و مواضع ارتش سوریه و پایگاه های نظامی ما حمله کردند.

فرماندهی ارتش سوریه تاکید کرد: آمریکا به بهانه استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی در خان شیخون بدون اینکه حقیقت انچه رخ داد را بداند و مسئولان این اقدام را مشخص کند، در تلاش است تا تجاوز امروز خود را توجیه کند ولی با این اقدام پیام هایی اشتباه را به گروه های تروریستی ارسال کرده است و موجب می شود که این گروه ها علیرغم متحمل شدن شکست های سنگین در عرصه میدانی، در آینده از سلاح های شیمیایی استفاده کنند.

فرماندهی ارتش سوریه در پایان اعلام کرده است: تجاوز آمریکا مخالف تمام قوانین و عرف بین المللی است و واشنگتن از این راه در صدد است تا بر قدرت ارتش سوریه در مبارزه با تروریسم تاثیر بگذارد ولی ما به وظیفه خود در دفاع از مردم سوریه و نابودی تروریسم و بازگرداندن امنیت به سرزمین سوریه ادامه می دهیم و این تجاوز عزم ما را افزایش داد.

روسیه خواستار نشست فوری شورای امنیت شد

در پی تجاوز آمریکا به سوریه، روسیه خواستار نشست فوری شورای امنیت در این رابطه شد.

لاوروف: حمله آمریکا به سوریه، به روابط آسیب دیده مسکو-واشنگتن ضرر میرساند

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه درباره تجاوز آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه موضع گیری کرد و گفت: حمله آمریکا بلاشک تجاوز به بهانه های واهی است و آنچه در سال ۲۰۰۳ در عراق رخ داد را به یاد انسان می آورد. واشنگتن برای ارائه ادله پیرامون حمله شیمیایی به ادلب سوریه، خود را به زحمت نینداخت. مسکو کشف حقیقت درباره تصمیم واشنگتن برای حمله به پایگاه هوایی در سوریه را خواستار خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: حملات آمریکا تلاشی است برای اینکه توجهات از اقدامات اخیر جبهه النصره منحرف شود. حمله آمریکا به روابط با مسکو که از اساس آسیب دیده است، ضرر می رساند. بر اثر حملات آمریکا، نظامیان روسیه قربانی و یا زخمی نشده اند.

انتقاد برخی از اعضای کنگره آمریکا از اقدام ترامپ درحمله به سوریه

برخی از نمایندگان کنگره آمریکا اقدام سوال برانگیر «دونالد ترامپ» در صدور دستور حمله موشکی به سوریه بدون هماهنگی با کپیتال هیل را مورد انتقاد قرار دادند.

پدافند هوایی سوریه تقویت می شود

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: برای تقویت سامانه پدافند هوایی ارتش سوریه در سریع ترین زمان ممکن برنامه ریزی می کنیم و ۲۳ موشک آمریکایی ها به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه اصابت کرده‌ است.

رویترز به نقل از ارتش آمریکا اعلام کرد حمله به سوریه خسارات شدیدی به هواپیماهای سوری، زیرساخت های پشتیبانی و تجهیزات پایگاه هوایی شعیرات وارد کرده است.

منبع:مهر

زمان انتشار: ۱۸ فروردین, ۱۳۹۶

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو