زمان انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ -

پذیرش توریست‌های روسی بدون پاسپورت خارجی در ترکیه

ترکیه اعلام کرد که توریست‌های روس را بدون پاسپورت خارجی نیز می‌پذیرد و امیدوار است بتواند پذیرای پنج میلیون گردشگر روسی در سال ۲۰۱۷ باشد.

به گزارش سرای نور؛ به نقل از ریانوستی، «مولوت چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه به تازگی اعلام کرده است که ترکیه تمهیدات لازم برای پذیرش توریست‌های روس بدون داشتن پاسپورت خارجی را در فرودگاه‌های کشور تدارک دیده است و از این پس سفر به ترکیه و گردش در تمام مناطق دیدنی این کشور برای روس‌ها با پاسپورت داخلی کشور روسیه امکان پذیر است و ترکیه امیدوار است که در سال ۲۰۱۷ بتواند پذیرای پنج میلیون گردشگر روسی باشد.

بنا بر سخنان وزیر امور خارجه ترکیه مذاکرات مربوط به این طرح از دو سال قبل جریان داشته است و در حال حاضر مراحل اجرایی و عملیاتی آن در حال انجام است. البته به دنبال ماجرای سقوط هواپیمای روسیه در ترکیه، روابط بین دو کشور به شدت کمرنگ شد و امور مربوط به این طرح نیز به تعویق افتاد؛ در نتیجه ترکیه در سال  ۲۰۱۶ تقریباً تابستانی بدون گردشگران روس را تجربه کرد.

یادآوری می‌شود، حملات تروریستی و ناامنی در بخش جنوب شرقی ترکیه، تنها باعث نگرانی گردشگران روس نشده، بلکه این واهمه به مرزهای دیگر کشورها نیز نفوذ کرده است؛ بر اساس گزارش بانک اطلاعات توریسم، میزان مسافرت‌های گردشگری از کشورهایی همچون آلمان، بلغارستان، انگلستان و هلند به ترکیه نیز به طور چشمگیری کاهش یافته است.

وزارت توریسم ترکیه اعلام کرد که در سال ۲۰۱۶ تعداد گردشگران خارجی به مقصد ترکیه از مرز ۱۰ میلیون نفر بیشتر نشد و با کاهش درآمد ۱۶ میلیارد دلاری در حوزه توریست مواجه شده است، به طوری که کاهش میزان تبادلات و خرید بازار توریستی در سال ۲۰۱۶ طی سی سال گذشته بی‌سابقه اعلام شد. بر اساس آمار «مرکز لواد» ۷۲ درصد مردم روسیه پاسپورت خارجی ندارند. ۵۹ درصد نیز تاکنون به کشورهای غیر از محدوده شوروی سابق سفر نکرده اند.

بر اساس همین گزارش که توسط  رایزنی فرهنگی ایران در مسکو ترجمه شده و برای انتشار در اختیار مهر قرار گرفته است، شرکت TezTour معتقد است که طرح ورود بدون پاسپورت خارجی می‌تواند به جذب دو برابری گردشگران روسی بیانجامد و در صورت ثبات روبل در برابر دلار و شرایط اقتصادی مطلوب، امکان افزایش بیش از این هم دور از انتظار نیست.

ترکیه بر این باور است که می‌تواند کاهش و افت سنگین مربوط به بازار روسیه و اروپا را جبران کند. به عبارت دیگر این کشور تمام توان خود را در زمینه‌های مختلف به منظور جذب توریست‌های روسی، به کار گرفته است؛ شرایط تورهای گردشگری را مطلوبتر کرده و قیمت هتل‌ها و تورها را نیز کاهش داده است. به عنوان مثال می‌توان ابتدا ۱۰ درصد مبلغ مورد نیاز برای تور گردشگری پرداخت و سپس به مرور مقدار باقیمانده را تسویه کرد. هتل داران ترکیه عزم خود را جزم کرده‌اند تا اینکه خدمات بهتری در راستای رضایت و جذب گردشگران ارائه دهند و قیمت هتل‌ها را ۲۵ تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

در همین حال، لیوبوف گلوبووا مدیر آژانس بین المللی همکاری شهروندان مقیم خارج از کشور روسیه  (Rossotrudniçestvo) اظهار داشت: در نظر داریم تا سال فرهنگ و توریزم روسیه-ترکیه را در سال ۲۰۱۹ برگزار کنیم.

وی طی سخنانی در همایش اجتماعی ترکیه-روسیه تاکید کرد: فعالیت ها در راستای سال فرهنگ و توریزم متقابل بین دو کشور سبب تنوع در همکاری های موجود خواهد شد.

منبع:مهر

زمان انتشار: ۲۲ فروردین, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو