زمان انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ -

معاون بانک مرکزی اعلام کرد:

تشکیل پرونده ۹ بانک متخلف/ هشدار به موسسات غیرمجاز

معاون بانک مرکزی از تشکیل پرونده برای ۹ بانک متخلف در هیات انتظامی بانک مرکزی خبر داد.

 

به گزارش سرای نور؛ حمید تهرانفر امروز در جمع خبرنگاران درباره برنامه بانک مرکزی برای موسسه های مالی غیرمجاز در سال ۹۵ گفت: اکنون مفهومی که در گذشته از این موسسه ها داشتیم، وجود ندارد، زیرا این موسسه ها پیش از این در اقتصاد ما اثرگذاری داشتند اما با اقدامات انجام شده از سوی بانک مرکزی، این اثرگذاری از بین رفته است.

معاون نظارتی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه پرونده ۹ بانک متخلف در هیات انتظامی بانک مرکزی تشکیل شده است، افزود: از اول اسفند تاکنون تخلفی در زمینه اجرای نرخ جدید سود بانکی نداشته ایم، زیرا بانک‌ها مصمم هستند این نرخ‌ها را اجرا کنند اما پیش از آن، پرونده ۹ بانک در هیات انتظامی بانک مرکزی همچنان باز است و در حال تصمیم گیری درباره آنها هستیم.

وی با یادآوری هماهنگی های مناسب در حاکمیت برای برخورد با موسسه های مالی غیرمجاز، گفت: هم اکنون تسلط خوبی بر این موسسه‌های داریم، بنابراین موسسه های غیرمجاز با فشار حاکمیت برای بهبود رفتارها اقدام کرده اند.

تهرانفر تصریح کرد: چند موسسه غیرمجاز در حال اخذ مجوز هستند و بانک مرکزی درصدد است آنها را از فیلترهای مناسبی عبور دهد تا اگر بعدها مجوز دریافت کردند، به طور سالم خدمات ارائه دهند، ضمن آنکه سایر موسسه ها مانند گذشته اقدامات مشکل زا انجام ندهند.

وی با بیان اینکه اقدامات بانک مرکزی سبب نگرانی موسسه های مالی غیرمجاز شده است، افزود: آنها می دانند که باید خود را با قوانین تطبیق دهند و نیروی انتظامی در این زمینه با جدیت کار را دنبال می کند، همچنین قوه قضائیه هماهنگی منسجم و مناسبی را با بانک مرکزی داشته و این نخستین باری بود که این اقدام منسجم انجام شده است.

معاون بانک مرکزی از موسسه های مالی غیرمجازی که هنوز به بانک مرکزی مراجعه نکرده اند، خواست سریع‌تر به این بانک مراجعه کنند و پول مردم را به خطر نیندازند.

وی با تاکید بر اینکه برخورد بانک مرکزی درباره این موسسه های غیرمجاز صفر و یکی است، ادامه داد: موسسه ای از بانک مرکزی مجوز دارد در صورت تخلف نظارت خاصی بر آن انجام می شود و موسسه بدون مجوز، در صورت تخلف، نظارتی دیگر برای آن در نظر خواهیم گرفت به گونه ای که ورود بازرسان بانک مرکزی برای بررسی تخلف معنا ندارد زیرا آن موسسه غیرمجاز است.

تهرانفر در پاسخ به پرسشی درباره ادامه فعالیت خود در معاونت نظارتی بانک مرکزی اظهارداشت: واقعیت این است که فعالیت در این سمت سخت و بسیار پرمشغله است؛ همانطور که نفرات قبلی فعالیت کردند من نیز در این سمت فعال بودم و نفرات بعدی نیز خواهند آمد؛ بنابراین این اتفاق دیر یا زود خواهد افتاد.

معاون بانک مرکزی گفت: با چند نفر در این زمینه مذاکراتی انجام شده که با ورود این فرد، تغییرات اتفاق خواهد افتاد. تهرانفر درباره چگونگی نظارت بانک مرکزی بر اجرای نرخ سود جدید در بانک‌ها گفت: دستور اول بازرسان بانک مرکزی بررسی اجرای نرخ سود جدید در بانک‌هاست و به طور جدی در سراسر کشور روی این موضوع متمرکز شده ایم.

تهرانفر ادامه داد: به نظر می رسد این نرخ در نظام بانکی کشور در حال اجرایی شدن است اما به دلیل گسترده بودن نظام بانکی کشور، در برخی موارد حتی مدیران عامل بانک‌ها نیز نمی توانند همه شعب را بررسی کنند؛ بنابراین ممکن است یک شعبه ای برخلاف ضوابط، سپرده جذب کرده و نرخ‌های دیگری را عمل کند.

به گفته وی، از اول اسفندماه امسال تاکنون نرخ سود جدید اجرایی شده اما اشکالاتی در سپرده‌های کوتاه مدت و عدم تعدیل آن وجود دارد که در حال رفع آن هستیم.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۱۵ اسفند, ۱۳۹۴

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو