زمان انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ -

وزیر بهداشت: ۹۵درصد داروها در ایران تولید داخل است

وزیر بهداشت گفت: 95 درصد داروها در ایران تولید داخل است و به بیش از 40 کشور دنیا صادرات دارو و تجهیزات پزشکی داریم اما سهم ما از بازار دارو در عراق کمتر از نیم درصد بازار دارویی این کشور است.

سرای نور؛سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت اظهار کرد: روابط بین وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق بسیار مطلوب و موثر و درعین حال دوجانبه و چندجانبه در مجامع بین المللی و منطقه‌ای است.

هاشمی ادامه داد: در حوزه بهداشت، درمان، دارو و تجهیزات پزشکی با عراق همکاری داریم و نیز با وزارت علوم جمهوری عراق در حوزه آموزش پزشکی، همکاری های موثری داریم.

وزیربهداشت در ادامه تصریح کرد: بدنبال اتفاقاتی که در سال های اخیر افتاده، چه درحیطه پیشگیری از بیماری های واگیر مانند وبا و فلج اطفال و چه در حمایت از رزمندگان شریف عراقی در مقابله با داعش و دشمنان ملت عراق، همواره در کنار وزارت بهداشت جمهوری عراق بوده و هستیم.

وی اضافه کرد: زمینه های همکاری زیادی پیش روی ما وجود دارد و امیدوارم در طی مذاکرات دو جانبه به نتیجه مطلوب برسیم. ما در طول ۳۸ سال گذشته تجارب زیادی را کسب کردیم و در صورتی که طرف عراقی تمایل داشته باشد، این تجارب را تقدیم عزیزان عراقی خواهیم کرد.

هاشمی در ادامه در مورد همکاری‌های دارویی دو کشور نیز اظهار داشت؛ ۹۵ درصد داروها در ایران تولید داخل است و به بیش از ۴۰ کشور دنیا صادرات دارو و تجهیزات پزشکی داریم اما سهم ما از بازار دارو در عراق کمتر از نیم درصد است.

وزیر بهداشت ادامه داد: از آنجا که دارو یکی از ذخایر استراتژیک هر کشوری محسوب می شود، علاقه مندیم که با رعایت قانون، شرکت های ایرانی بتوانند با تولید دارو در عراق وارد بازار این کشور شوند.

هاشمی درخصوص انتقال تجارب دو کشور گفت: تجارب ما در کاهش وابستگی به شرکت های بین المللی در موضوع دارو و تجهیزات می تواند، کشور عراق را توانمند کند تا در آینده سهم خود را در تولید دارو که درحال حاضر ۱۵ درصد است، به اعداد بیشتری افزایش داده و وابستگی شان برای تامین دارو به خارج از کشور را به حداقل برسانند.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۶ اردیبهشت, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو