زمان انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ -

اطراف تهران ۹ بار لرزید

در هفته گذشته 9 زلزله در اطراف تهران به ثبت رسید که بزرگترین آن مربوط به پردیس تهران با بزرگای 3.4 ریشتر بوده است.

سرای نور؛بر اساس شواهد تاریخی، تهران تاکنون چندین زلزله ویرانگر را تجربه کرده است؛ ضمن آن که هم اکنون حداقل ۷ گسل این شهر را احاطه کرده است.

گسل «شمال تهران»، «کهریزک»، «ری»، «ایوانکی»، «نیاوران» و گسل «طرشت» که به نام گسل چیتگر و گسل بزرگراه همت نیز شناخته می‌شود، از جمله گسل‌های تهران است.

گسل‌های «محمودیه»، «قیطریه»، «نارمک» و «داوودیه» از دیگر گسل‌های تهران بشمار می‌رود و بر اساس برآوردها توان لرزه‌زایی گسل شمال تهران به طول ۹۰ کیلومتر، ۷ ریشتر است؛ ولی شواهدی که در زمینه این گسل وجود دارد، توان لرزه‌ای بین ۷ تا ۷٫۵ را تایید می‌کند.

در هفته گذشته حدود ۹ زلزله در تهران و اطراف آن گزارش شده است که بیشترین بزرگای این زلزله‌ها ۳٫۴ ریشتر به ثبت رسید.

شنبه ۲ اردیبهشت

در سفید سنگ زلزله‌های ۲٫۵، ۲٫۸، ۲٫۲، ۲٫۷، ۲٫۱، ۲٫۶، ۲ ریشتر رخ داد و بزرگترین زلزله این منطقه با بزرگای ۳٫۹ ریشتر و در عمق ۶ کیلومتری رخ داده است. علاوه بر آن ۱۱ زلزله کمتر از ۲ ریشتر در این شهرستان به ثبت رسید.

در شهداد کرمان زلزله ۲٫۷ ریشتری، مجن سمنان زلزله ۲٫۱ ریشتری، چلکرد چهارمحال و بختیاری زلزله ۲٫۹ ریشتری و بهاباد یزد با بزرگای ۲٫۵ ریشتر به ثبت رسید.

در شهرستان «کلمه» استان بوشهر نیز زلزله‌ای به بزرگای ۳ ریشتر به ثبت رسید. این زلزله در عمق ۶ کیلومتری و در ۶ کیلومتری کلمه، ۱۷ کیلومتری اهرم و ۲۵ کیلومترب بوشکان استان بوشهر رخ داده است.

در ساعت ۹ و ۵۹ دقیقه روز دوم اردیبهشت ماه نیز در فشم تهران زلزله ۱٫۶ ریشتر ثبت شد. کانون این زلزله که در عمق ۶ کیلومتری زمین بوده در ۹ کیلومتری فشم، ۱۹ کیلومتری لواسان و ۲۳ کیلومتری تجریش تهران رخ داده است.

در مزایجان استان فارس نیز زلزله ۳٫۳ ریشتری در عمق ۱۹ و ۳٫۴ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری رخ داد. کانون این زلزله در ۲۹ کیلومتری مزایجان، ۵۲ کیلومتری درز و ۵۳ کیلومتری دوبرجی استان فارس گزارش شده است.

در این منطقه همچنین زلزله دیگری در ساعت ۱۳ و ۱۲ دقیقه با بزرگای ۳٫۴ ریشتر رخ داد. این زلزله در عمق ۹ کیلومتری زمین بوده است.

در دولت آباد استان خراسان رضوی نیز دو زلزله با بزرگای ۳٫۳ و ۳٫۴ ریشتر در عمق ۹ کیلومتری رخ داده است.

یکشنبه ۳ اردیبهشت

اولین زلزله سفیدسنگ در روز ۳ اردیبهشت با بزرگای ۳٫۴ ریشتر و زلزله‌های ۲ ، ۲٫۲ بود و زلزله‌های کمتر از ۲ ریشتر آن ۴ مورد گزارش شده است.

در مزدآوند خراسان رضوی نیز زلزله ۳٫۶ ریشتر در عمق ۷ کیلومتری به ثبت رسید. این زلزله در ۳۸ کیلومتری مزدآوند، ۳۸ کیلومتری سفید سنگ و ۴۶ کیلومتری نصرآباد خراسان رضوی رخ داده است.

بهاباد یزد زلزله ۲ ریشتر، برزک اصفهان زلزله ۲٫۲ ریشتری، دولت آباد خراسان رضوی زلزله ۲٫۵ ریشتری، فاریاب استان کرمان زلزله ۲٫۳ ریشتر، راین استان کرمان دو زلزله ۲٫۳ و ۲٫۴ ریشتری و سمنان زلزله ۲٫۵ ریشتر را تجربه کرده‌اند.

در اطراف تهران نیز دو زلزله کیلان تهران با بزرگای ۱٫۷ ریشتر و فیروزکوه با بزرگای ۱٫۶ ریشتر رخ داد.

دوشنبه ۴ اردیبهشت

روز ۴ اردیبهشت ماه روز پر لرزه برای شهرستان راین استان کرمان بوده است. در این شهر بعد از رخداد یک زلزله ۲ و ۲٫۸ ریشتری، زلزله‌ای با بزرگای ۳٫۱ ریشتر رخ داده است.

این زلزله در عمق ۵ کیلومتری زمین رخ داده و کانون آن در ۱۶ کیلومتری راین، ۲۹ کیلومتری درب بهشت و ۳۷ کیلومتری گلزار استان کرمان ذکر شده است.

مزدآوند استان خراسان با زلزله ۳٫۶ ریشتر لرزید. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری و کانون آن ۳۶ کیلومتری مزدآوند، ۳۸ کیلومتری سفید سنگ و ۴۹ کیلومتری نصآباد استان خراسان رضوی بوده است.

سفید سنگ نیز علاوه بر رخداد ۷ زلزله کمتر از یک ریشتر و دو زلزله ۲٫۱ ریشتری ثبت شده است.

کامفیروز استان فارس نیز زلزله ۲٫۶ ریشتری را تجربه کرده است.

سه‌شنبه ۵ اردیبهشت

روز ۵ اردیبهشت با زلزله منطقه ارجمند تهران با بزرگای ۱٫۲ ریشتر آغاز شد و در فاصله چند دقیقه زلزله ۱٫۵ ریشتر رخ داد. این دو زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری و کانون آن در ۲۷ کیلومتری ارجمند، ۲۹ کیلومتری فیروزکوه و ۳۴ کیلومتری کیلان استان تهران بوده است.

بعد از آن زلزله ۲٫۲ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری و ۳۰ کیلومتری ارجمند، ۳۱ کیلومتری فیروزکوه استان تهران و ۳۳ کیلومتری آرادان استان سمنان رخ داد.

همچنین در هادی شهر آذربایجان شرقی زلزله ۲٫۳ ریشتر، راین کرمان زلزله ۲ ریشتر، اشنویه آذربایجان غربی زلزله ۲٫۴ ریشتر و سفید سنگ خراسان رضوی زلزله ۲٫۱ ریشتری به ثبت رسید.

چهارشنبه ۶ اردیبهشت

در این روز ۷ زلزله کمتر از یک ریشتر در سفید سنگ به ثبت رسید.

علاوه بر آن در کشیت استان کرمان زلزله ۲٫۶ ریشتری، بهاباد یزد زلزله ۲ ریشتری، مهران استان ایلام زلزله ۲٫۵ ریشتر، خامنه استان آذربایجان شرقی زلزله ۲٫۵ ریشتری، نورآباد لرستان دو زلزله ۲٫۲ و ۲٫۱ ریشتر، چمستان استان مازندران زلزله ۲٫۵ ریشتر و کوهبنان استان کرمان زلزله ۲٫۶ ریشتر ثبت شده است.

در این روز همچنین شهرستان شبانکاره بوشهر با زلزله ۳٫۸ ریشتری لرزید. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین بوده و کانون آن در ۱۳ کیلومتری شبانکاره، ۲۶ کیلومتری سعدآباد و ۲۷ کیلومتری آب پخش استان بوشهر بوده است.

پنجشنبه ۷ اردیبهشت

در این روز در سفید سنگ تعداد ۲ زلزله کمتر از یک ریشتر و یک زلزله ۲٫۱ ریشتری به ثبت رسید؛ ضمن آنکه در این روز راور کرمان زلزله ۲٫۹ و رابر استان کرمان زلزله ۲ ریشتر و لردگان استان چهارمحال و بختیاری زلزله ۲ ریشتری را تجربه کرده است.

فیروز آباد استان فارس نیز با زلزله ۳٫۹ ریشتری لرزید. این زلزله در عمق ۵ متری زمین و کانون آن ۲۷ کیلومتری فیروز آباد، ۳۱ کیلومتری میمند و ۳۴ کیلومتری دوزه استان فارس بوده است.

جمعه ۸ اردیبهشت

مهمترین رخداد لرزه‌ای این روز زلزله چابهار استان سیستان و بلوچستان است که با بزرگای ۴٫۹ رخ داده است.

این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و کانون آن در ۳۲۰ کیلومتری چابهار و ۳۲۷ کیلومتری نگور استان سیستان و بلوچستان و ۳۲۳ کیلومتری گوادر پاکستان گزارش شده است.

تعداد زلزله‌های کمتر از ۲ ریشتر سفید سنگ ۶ مورد و زلزله‌های ۲٫۱، ۲٫۷ و ۲٫۴ ریشتر از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این شهرستان بوده است.

در کیلان تهران نیز زلزله ۱٫۵ ریشتری رخ داد، ضمن آنکه در پردیس تهران زلزله‌ای با بزرگای ۳٫۴ ریشتری رخ داد. کانون این زلزله بزرگ در ۲ کیلومتری پردیس، ۵ کیلومتری بومهن و ۷ کیلومتری رودهن تهران بوده است.

علاوه بر آن خانه زنیان استان فارس با زلزله ۲٫۷ ریشتری، مهریز استان یزد با زلزله ۲ ریشتری، مورموری استان ایلام با زلزله ۲٫۱ ریشتری، آرادان استان سمنان با زلزله ۲٫۱ ریشتری، ارکواز استان ایلام با زلزله‌های ۲ و ۲٫۴ ریشتری، بندر گناوه با زلزله ۲٫۹ ریشتر یو ایواوغلی با زلزله‌های ۲٫۵، ۲٫۴، ۲٫۲، ۳٫۲، ۲٫۶، ۲٫۹، ۳٫۵ و ۲٫۶ لرزیدند.

همچنین در عصر این روز زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۴٫۱ ریشتر، حوالی «مزایجان» در استان فارس را لرزاند.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو