زمان انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۶ -

تلاش‌ها در عتبات کار سربازان گمنام لشکر اباعبدالله است

تولیت آستان قدس رضوی در جریان بازدید از پروژه مقاوم سازی و تقلیل ستون های اطراف ضریح مطهر امام حسین (ع) به دست اندرکاران ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: کار شما یک حرکت فنی نوآورانه و پیچیده است که نظیری در جهان ندارد.

سرای نور؛حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی افزود: توفیق حاصل شد هم قبر اباعبدالله الحسین علیه السلام و هم عزیزانی که اینجا کار ماندگار، مهم و اساسی انجام می‌دهند را زیارت کنیم.

وی اظهار کرد: بدون تردید کار این عزیزان که این مضجع شریف را برای زیارت زائران، در عصر حاضر و در قرن‌های پیش رو آماده می‌کنند، مورد توجه اباعبدالله الحسین علیه السلام است.

رئیسی گفت: این کار شما، کار سربازان گمنام و بی نام و نشان لشکر اباعبدالله است که اسمی از شما نیست ولی در حال فعالیت در مکانی هستید که از یک طرف مردم زیارت می‌کنند و از طرفی شما به کار مشغول هستید.

تولیت آستان مقدس رضوی افزود: در طول تاریخ بسیاری از حکام جائر و ظالم تلاش کردند این مکان مقدس نماند و عمداً توطئه‌های بسیاری کردند که اینجا یا نماند و یا زائر نداشته باشد.

وی تصریح کرد: مستکبران هیچ‌گاه از عَلَمی که در این مکان به نام مقاومت، ایستادگی، بندگی خدا، انسان سازی و جامعه سازی قرآنی برپا شده راضی نبوده و همواره تلاش می‌کنند این عَلَم یا نباشد یا کم رونق باشد.

رئیسی گفت: این‌جا قبله‌گاه اهل دل است و دل عالم این‌جا می‌تپد و شما تلاش می‌کنید این مکان مستحکم و پابرجا بماند.

وی گفت: بر روی کره زمین، پس از کعبه، قبر مطهر اباعبدالله الحسین علیه السلام مهم‌ترین مکانی است که مورد توجه عرشیان و فرشیان است؛ در این مکان ملائکه مامورند که دائم طواف کنند و فرشیان هم دائم در حال زیارت هستند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: خداوند عاشورا و این مکان مقدس را برای تحول در عالم بشریت درست کرده و این بنا هم ظاهرش و هم باطنش مورد توجه است.


وی خاطر نشان کرد: می‌گویند زیارت اباعبدالله الحسین علیه السلام معادل صدها حج مقبول است یعنی این مکان موضوعیت دارد و مورد توجه است.

رئیسی با بیان اینکه ما اگر در شهر و روستایمان هم بگوئیم «یا حسین» جواب ما را می‌دهند؛ افزود: مهمترین نقطه‌ی مورد توجه اینجاست که بدن مطهر ابی عبدالله قرار دارد و خداوند به عنوان اولین کسی که به سیدالشهدا سلام داده، این مکان را مورد عنایت قرار داده است.

وی افزود: ملائکه، انبیاء، اولیا، ائمه و حضرت صدیقه سلام الله علیها برای زیارت به این مکان می‌آیند و این بسیار مهم است.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: عاشورا هر روز وجود دارد و هر روز قرار است حضرت حسین ابن علی علیه السلام در تاریخ بشریت جلوه کند و انسانیت را از ظلمت و بی‌داد نجات دهد.

وی خطاب به دست اندرکاران پروژه‌ی مقاوم سازی حرم مطهر گفت: کار شما یک حرکت فنی نوآورانه و پیچیده است که بنده نظیرش را جایی ندیده‎ام؛ شما کسی را از زیارت محروم نمی‌کنید و در عین حال کار خودتان را انجام می‌دهید.

رئیسی افزود:  ویژگی مهم این کار این است که الگوبرداری نشده و نمونه‌ خارجی ندارد بلکه الگوی دیگران قرار می‌گیرد.

وی اظهار امیدواری کرد کار در این مضجع شریف، ذخیره آخرت دست‌اندرکاران باشد و ان‌شاءالله وجود مقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف قیام کنند و در این مکان نماز جماعت اقامه کنند.

رئیسی ضمن تشکر و تقدیر از همه‌ کسانی که در انجام این پروژه همکاری دارند، از آنان درخواست کرد به حرم مطهر امام رضا علیه السلام مشرف شوند تا اگر کاری برای این حرم ضرورت دارد، انجام شود.

در جریان این بازدید، علی مهاجری رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کرمان و مجری پروژه ترفیع گنبد و تقویت و لاغرسازی ستون‌های حرم امام حسین(ع)، گزارشی از روند اجرای این طرح پیچیده مهندسی را ارائه کرد.

مهاجری با بیان اینکه طرح «لاغرسازی و تقویت ستون‌های اطراف ضریح مطهر»  پیش نیاز اجرای پروژه «ترفیع گنبد» است افزود: فاصله ۴ ستون قدیمی اطراف روضه منوره با ضریح مطهر، حدود یک‌متر و ۷۰ سانتی‌متر است که در مناسبت‌هایی مانند محرم و اربعین، گنجایش تردد شمار میلیونی زائران را ندارد.

مجری پروژه تقلیل و تقویت ستون‌های اطراف مضجع مطهر امام حسین علیه السلام تصریح کرد: با اتمام کار لاغرسازی دو ستون مجاور ضریح مطهر، فضای تردد زائران در اطراف هر یک از ستون‌ها، از یک‌مترو ۷۰سانتی‌متر به حدود ۴متر افزایش یافته است.

وی گفت: در این طرح، مجموعه بنای تاریخی حرم مطهر که بر اثر گذر قرون متمادی دچار تخریب شده بود، براساس دانش فنی روز، آرماتوربندی و با بتن مسلح ضد انفجار مقاوم سازی می‌شود.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۸ خرداد, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو