زمان انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ -

عربستان قیمت نفت خود را بالا برد

عربستان قیمت تمام انواع نفت خود برای ماه جولای در بازارهای آسیا، آمریکا و شمال غرب اروپا را افزایش داد.

سرای نور؛به نقل از بلومبرگ، عربستان، بزرگترین صادر کننده نفت جهان، قیمت تمام انواع نفت خود برای ماه جولای در بازارهای آسیا، آمریکا و شمال غرب اروپا را افزایش داد. ظاهرا عربستان قصد دارد با این اقدام از فضای افزایش تقاضای به وجود آمده بعد از تمدید توافق کاهش تولید نهایت استفاده را ببرد.

شرکت سعودی آرامکو، قیمت رسمی نفت عرب لایت خود در بازار آسیا را به میزان ۶۰ درصد افزایش داده و به ۲۵ سنت کمتر از شاخص منطقه ای رسانده است. بر اساس برآوردهای بلومبرگ، پیشتر انتظار می رفت که این شرکت قیمت نفت عرب لایت خود را به میزان ۳۰ سنت در بازار آسیا افزایش دهد.

به گفته یک منبع آگاه، شرکت آرامکو به دلیل افزایش تقاضا و افزایش سود پالایشگاه های آسیایی قیمت نفت خود را افزایش داده است.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و تولید کنندگان غیر عضو این سازمان از جمله روسیه در ۲۵ ماه می توافق کردند که طرح کاهش تولید را برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند تا بتوانند رقم ذخایر جهانی نفت را کاهش دهند. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان گفته، کاهش تولید ها جواب داده و پیش بینی کرده که میزان ذخایر نفت جهان در اوایل سال ۲۰۱۸ به رقم متوسط ۵ سال گذشته برسد. اما شرکت های حفاری نفتی در آمریکا همچنان به افزایش تعداد سکوهای خود ادامه می دهند و این مسئله موجب تضعیف تلاش های اوپک و سایر تولید کنندگان برای مهار مازاد عرضه در بازار شده است.

رابین میلز، رئیس موسسه مشورتی قمر انرژی در دوبی گفت: «این (فزایش قیمت) نشان می دهد که سعودی ها احساس می کنند وضعیت بازار در حال بهبود است… تقاضا به طور کلی در سه ماهه نخست سال ضعیف است و در فصل تابستان افزایش می یابد.»

شرکت سعودی آرامکو در طی سه ماه گذشته و به منظور حفظ سهم خود از بازار آسیا، به طور متوالی قیمت نفت عرب لایت خود در این بازار را کاهش داده بود. عربستان با کاهش قابل توجه تولید نفت خود در قالب توافق کاهش تولید، بخشی از سهم خود از بازار آسیا را ه ایران و عراق واگذار کرده است.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۱۵ خرداد, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو