زمان انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ -

قالیباف در مراسم افتتاح خط ۷ مترو: در ۱۲ سال گذشته زیر فشار تحریم‌های داخلی و خارجی بوده‌ام/ مهم‌ترین مشکل تهران آلودگی هواست

شهردار تهران گفت: برای آنهایی که با اغراض سیاسی اظهارنظر می‌کنند متأسفم؛ حمل‌ و نقل عمومی همیشه در اولویت بوده است.

سرای نور؛محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاح خط ۸ متروی تهران گفت: به درستی فعل خواستن و توانستن را صرف کرده و به آن عمل شده است و در این شرایط سخت مالی و مشکلات تحریم با صراحت می‌گویم که در طول ۱۲ سال گذشته همیشه تحت فشار تحریم‌های داخلی و خارجی تا امروز بوده‌ام.

وی ادامه داد: اما همیشه به مردم یک حرف را زده‌ام که در حوزه شهرداری، مسئول و پاسخ‌گو هستم و نباید از کاستی‌ها گله‌مندی کنم. زخم‌زبان خیلی شنیده‌ایم، برخی می‌گویند یک متر هم مترو جابه‌جا نشده و حالا در وصف شهر قلم‌افزایی می‌کنند.

شهردار تهران گفت: همواره به مردم دو قول داده‌ام که پایش ایستاده‌ام و آن کاهش فاصله شمال و جنوب شهر بوده است، البته همواره قبل و بعد از انقلاب هر اقدامی که شده، فاصله بیشتر شده و ما قول داده‌ایم که این شکاف بیشتر نشود، اما امروز مدعی آن هستیم که در تمام ابعاد شهر، فاصله شمال تا جنوب را کاهش داده‌ایم.

وی ادامه داد: در تهران یک چالش بزرگ بیشتر نداریم و آن آلودگی هوا، آب، خاک و صوت است که مهم‌ترین آن آلودگی هواست. ۸۰ درصد آلودگی هوا به وسایل متحرک از موتور تا خودرو در شهر برمی‌گردد و یک راه در این زمینه وجود ندارد و آن توسعه حمل‌ونقل عمومی است.

قالیباف گفت: متأسفانه آنهایی که کارشناس نیستند و قلم می‌زنند و آنهایی که کارشناس هستند اما اغراض سیاسی دارند، برایشان متأسفم، چون در سال ۸۵ مصمم شدیم حمل‌ونقل عمومی را در اولویت قرار دهیم تا هر شهروند به فاصله ۳۵۰ متر به هر جهتی که حرکت کرد، به یک ایستگاه حمل‌ونقل عمومی برسد.

شهردار تهران افزود: آن روز همه مدیرانم در مقابل حرفم ایستادند، اما حالا باید از مدیریت شهری تشکر کرد؛ چراکه دو اتفاق بزرگ افتاده، ۷۰ درصد بودجه شهر در حوزه زیرساخت‌ها هزینه و ۳۰ درصد در حوزه جاری و نگهداری صرف می‌شود که از این بودجه زیرساختی، بیش را نیمی از آن متوجه حمل‌ونقل عمومی است.

وی ادامه داد: کسانی که مغرضانه در حوزه حمل‌ونقل عمومی قلم می‌زنند، بدانند که ما به تقاطع‌های غیرهم‌سطح، پل و تونل نیازمندیم، اما با مدیریت غلطی که شما هر روز هزار خودرو را به شهر اضافه کردید که می‌توانستید جلویش را بگیرید، در وظایف خود کوتاهی کرده و باری بر دوش شهرداری گذاشته‌اید.

قالیباف اظهار داشت: اگر اتوبان امام علی(ع) و آزادگان نبود، چه بر سر ما می‌آمد؟ یا اگر پل صدر ساخته نمی‌شد، اکنون خیابان‌ها قفل بود. برای آنهایی که رفتار سیاسی دارند و می‌گویند کار کارشناسی نشده، بگویم که بر روی تونل صدر دو سال بررسی کارشناسی کرده‌ایم.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: در گذشته نه چندان دور اتوبوس‌ها به حداقل‌ ممکن سرویس می‌دادند و خط بی‌آرتی نبود. اکنون ۱۱ خط دارد.

وی اضافه کرد: برای کاهش اصلی‌ترین چالش شهر که آلودگی است، توسعه حمل‌ونقل عمومی را در برنامه داشته‌ایم، اکنون خط ۶ مترو بیشتری رکورد را زده؛ چراکه در ۱۸ ماه گذشته بیشترین ریل‌گذاری و حفاری انجام شده و طولانی‌ترین خط به مرز ۴۰ کیلومتر رسیده، ۸۰ درصد ایستگاه‌ها ساخته شده و در مرداد افتتاح می‌شود.

قالیباف با قدردانی از حمایت بانک شهر در اجرای طرح‌های عمرانی گفت: روزانه ۲۱ هزار نفر در سه شیفت در پروژه خط ۷ مترو کار کرده‌اند و بانک شهر حمایت خوبی کرد و به سراغ سوداگری مانند بانک‌های دیگر نرفت.

شهردار تهران با اشاره کوتاهی به حادثه تروریستی در روزهای گذشته، گفت: در مقابل این دشمنان غداره‌بند که به ما رحم نمی‌کنند، باید بایستیم و بهترین الگوی مدیریت خدمت را به مردم بدهیم. برای ما مهم نیست که این مردم چه گرایش سیاسی، سلیقه‌ای و دینی دارند چون در سایه نظام جمهوری اسلامی هستند، مکلفیم به آنها خدمت کنیم، مگر آنکه بخواهند به نظام خیانت کنند.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۰ خرداد, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو