زمان انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۶ -

امام جمعه نور:

مشروعیت و شرع از آن خداست و ربطی به مقبولیت ندارد

امام جمعه نور گفت: ولایت انتصابی است و این منصب الهی انتخابی نیست زیرا مشروعیت و شرع از آن خداست

به گزارش خبرنگار سرای نور،حجت الاسلام سید مهدی امیری ارجمند در مورد سخنرانی رئیس جمهور و برداشتی که در نهج البلاغه داشتند اظهارکرد: این برداشت که حاکمیت و ولایت در اسلام به دست مردم رقم می‌خورد و انتخاباتی است از نظر اندیشمندان و صاحبان فکر برداشت نادرست و اشتباهی بوده است.

 

وی گفت: مسئله ولایت و حاکمیت در اسلام مسئله‌ای است که حتی پیامبر اسلام (ص) نمی‌تواند کسی را انتخاب کند بلکه ولایت انتصابی است و نکته‌ای که در ولایت به عنوان حلقه مفقوده در ذهن برخی‌ها وجود دارد دو موضوع متمایز مقبولیت و مشروعیت است.

امام جمعه نور تصریح کرد: مردم در مقبولیت حاکم نقش دارند اما مشروعیت و شرع  از آن خداست که حاکم مطلق است.

امیری ارجمند با اشاره به روز غدیر و آیه ابلاغ تصریح کرد: در اواخر حیات پیامبر اکرم(ص) در روز غدیر خداوند به پیامبر فرمود: ای پیامبر این آیه را به مردم ابلاغ کن و نگران نباش و اگر جانشین علی (ع) بعد از خود را و آنچه مورد نظر خداوند است انجام ندهی تمام ۲۳ سالی که شما برای اسلام زحمت کشیدی ابتر می‌ماند.

وی تأکیدکرد: نبوت زمانی تکمیل است که در کنارش ولایت باشد همانطور که نبوت به دست مردم و انتخابات نیست، ولایت که جانشینی و استمرار همان راه است نیز انتصاب از خداوند متعال است و پیامبر (ص) فقط مجری برنامه ی خداوند متعال است .

امام جمعه نور با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور بیان کرد: به نظر می‌آید آقای رئیس جمهور بین مقبولیت و مشروعیت فرق نگذاشته است، درست است که بعد از رحلت پیامبر (ص)، علی (ع) ۲۵ سال خانه نشین شد اما مشروعیت ربطی به مقبولیت ندارد زیرا مشروعیت یعنی شرعی بودن، تقدس داشتن و مطرح شدن ازسوی خدا است.

امیری ارجمند اظهارکرد: بیان این نکته از طرف رئیس جمهور سبب اعتراض مراجع، اندیشمندان و کسانی که صاحب فکر و اندیشه هستند، شد و باید این مسئله کامل بیان می‌شد که یقیناً ایشان خودشان در این حوزه  آگاهی کامل دارند.

 

وی با اشاره به خلافت اول و دوم و سوم خاطرنشان کرد: مولا علی (ع) برای جلو گیری از سوءاستفاده دشمنان و حفظ نظام جامعه اسلامی سکوت کردند و اگرچه ۲۵ سال حاکم ظاهری نبودند اما ولایت حقیقی از سوی خدا را داشتند و دنیای یک عده سبب شد که مردم از مسیر گمراه شوند و به جای استفاده از سرچشمه مردم را از ته چشمه و آب گل آلود سیراب کردند و پس از سال‌ها  مردم متوجه شدند که از سرچشمه فاصله داشتند، پس اصل جانشین پیامبر(ص) باید منتخب از طرف خدا باشد وعلما مطالبی را که بیان می‌کند باید کامل باشد نه اینکه مطالب را نیمه کاره بیان کنند و مردم را نسبت به تفکر خود دچار شائبه کنند.

امیری تصریح کرد: ولایت فقیه چون از استمرار ائمه معصومین است و آقا امام زمان(عج) فرمودند: بعد از چهار نائب، نائب خاصی ندارم و می‌توانید به نواب عام مراجعه کنید یعنی کسانی که حلال وحرام را رعایت می‌کنند و راوی احادیث پیامبر و ائمه معصومین و مبین دستورات و منویات امامان باشد و می‌توانند راه امام (عج) را در زمان غیبت برعهده بگیرند.

 

وی تأکید کرد: از آنجا که تعداد نواب عام ممکن است فراوان باشد باید یکی مدیر باشد و شورای رهبری در انقلاب اسلامی مردود است و یک رهبر به عنوان ولی فقیه است که ولایت داشته باشد و این نائب عام امام زمان (عج) است.

امام جمعه نور افزود: برداشت رئیس جمهور از کلام علی (ع) ناقص بوده و همانطور که آیت الله مکارم شیرازی فرمودند: ایشان یک صفحه نهج البلاغه را دیدند و بقیه را ندیدند.

 

زمان انتشار: ۲ تیر, ۱۳۹۶

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو