زمان انتشار: ۲ مرداد ۱۳۹۶ -

بازیگران سوگلی تلویزیون

بین سریال‌های پرتعداد شبکه‌های مختلف سیما، چند بازیگر مشخص هستند که در بیشتر این مجموعه‌ها حضور دارند و مدام بین شبکه‌های مختلف در رفت و آمدند.

سرای نور؛تعداد معدودی بازیگر هستند که در چند سال اخیر در پروژه‌های متعدد تلویزیونی حضور دارند و این حضور صرفاً محدود به بازیگری هم نبوده است. همین امر باعث شده که گمانه‌زنی‌های مختلفی در این‌باره به‌وجود آید. در این گزارش به تعدادی از بازیگران پرکار سال‌های اخیر سیما اشاره می‌کنیم. رتبه‌بندی این بازیگران با توجه به میانگین تعداد نقش‌ها درمقابل میزان سال‌های بازیگری ارزیابی شده است.

۱-شهرزاد کمال‌زاده
بازیگر زن جوان تلویزیون که در سال‌های اخیر پا به عرصه بازیگری گذاشته است. شهرزاد کمال‌زاده در طول۱۲سال از عمر حرفه‌ای خود در ۸ اثر سینمایی حضور داشته است.وی در حدود یک دهه فعالیت در ۳۷ پروژه تلویزیونی نقش‌آفرینی داشته که۱۹مورد از آنها به تله‌فیلم اختصاص دارد.
کمال‌زاده در فاصله بین سال‌های ۸۹ تا ۹۵ در ۱۴ سریال حضور داشته که با توجه به عمرکوتاه حرفه‌ای‌اش تابدین جا، قطعاً بین بازیگران هم سطح خود رکورد دار است.

۲-سام درخشانی
بازیگر۴۲ساله سینما و تلویزیون که بیشتر فعالیت‌هایش محدود به تلویزیون بوده ، تاکنون در ۸ فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرده است.سام درخشانی در عمر۱۸ساله حرفه‌ای خود در ۴۰مجموعه تلویزیونی حضور داشته که با توجه به سال‌های فعالیتش، بین هم نسلانش رکورد‌دار به حساب می‌آید.
درخشانی در فاصله بین سال‌های ۸۹ تا ۹۵ در ۱۳سریال نقش‌آفرینی کرده و در سال جاری هم در پروژه گسل مشغول ایفای نقش است.

۳-مهران غفوریان
بازیگر میانسال، با استعداد و دوست داشتنی سینما و تلویزیون که از سال۷۳ فعالیت هنری خود را آغاز کرده است. مهران غفوریان در ۱۷ اثر سینمایی نقش‌آفرینی کرده است.وی در طول سال‌های فعالیتش در ۳۹ پروژه تلویزیونی حضور داشته و برخی از آنها را نیز کارگردانی هم کرده است.
غفوریان در طول سال‌های ۹۰تا۹۵  در۱۲ سریال حضور داشته است. وی یکی از بازیگران پرکار طنز سیماست که در عین پرکار بودن عمدتاً موفق هم بوده است.

۴-کامران تفتی
بازیگر ۳۸ ساله سینما و تلویزیون که انرژی زیادی برای فعالیت در حوزه‌های مختلف از جمله خوانندگی دارد، درطول عمر حرفه‌ای خود که چندان زمان زیادی هم از آن نمی‌گذرد، در تعداد قابل توجهی از پروژه‌های سیما حضور داشته است. تفتی در عمر۲۰ساله حرفه‌ای خود به جز ۱۰فیلم سینمایی در حدود ۷ تله فیلم و ۲۸ سریال حضور داشته است.

وی در فاصله سال‌های  ۸۹ تا ۹۵ در ۱۶ سریال تلویزیونی حضور داشته که بین بازیگران هم سطح او، رکورد قابل توجهی به حساب می‌آید. تفتی در سال جاری با دو مجموعه سردلبران و از یادها رفته قرارداد امضا کرده است.

البته فعالیت‌های کامران تفتی به بازیگری و خوانندگی محدود نشده و او در سال جاری اجرای یک شوی تلویزیونی در شبکه نسیم را هم برعهده گرفته که به زودی از سیما پخش خواهد شد.

۵-مهران رجبی
بازیگر۵۵ ساله سینما و تلویزیون که از میانسالی فعالیت بازیگری در سینما و تلویزیون را آغاز کرد. مهران رجبی از ۲۰سال پیش وارد این عرصه شد و تاکنون در بیش از ۶۰ اثر سینمایی حضور داشته است.

رجبی مجموعاً در ۳۶ مجموعه تلویزیونی نقش‌آفرینی کرده است. وی بین سال‌های ۸۹ تا ۹۵ لااقل در ۱۶سریال بازی کرده که با توجه به عمر نه چندان زیاد حرفه‌ای او، رکورد بالایی است.

۶-آتیلاپسیانی
بازیگر ۵۰ساله سینما و تلویزیون که فرزند مرحوم جمیله شیخی است، در لیست بازیگران پرکار تلویزیون قرار می‌گیرد. آتیلاپسیانی در کارنامه پربار حرفه‌ای خود لااقل در ۶۸ فیلم سینمایی بازی کرده است.

پسیانی از سال۶۲ به صورت رسمی پا دراین عرصه گذاشته است. او در۴۰ پروژه تلویزیونی نقش‌آفرینی داشته و فقط بین سال‌های  ۸۹ تا ۹۵ در ۱۴مجموعه تلویزیونی بازی کرده است و توانسته سهم قابل توجهی در آنتن رسانه ملی داشته باشد.

۷-پژمان بازغی
بازیگرمیانسال سینما و تلویزیون که بین هم‌نسلان خود رکورددار نقش‌آفرینی در پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی است. بازغی در طول عمر۲۲ساله حرفه‌ای خود به جز حدود ۳۵ تجربه سینمایی، درحدود ۲۸پروژه تلویزیونی (منهای تله فیلم) حضور داشته است. بازیگر فیلم دوئل  بین سال‌های ۸۹ تا ۹۵ در حدود ۱۲پروژه تلویزیونی حاضر شده که این حضور منحصر به بازیگری نبوده و در برنامه‌های مختلف در مقام داور و همچنین مجری نیز ظاهر شده است.
بازغی سال۹۶ را با اجرای ویژه برنامه سال تحویل شبکه دو سیما آغاز و اکنون نیز برنامه «کودک شو» با اجرای وی در حال پخش است. بازیگر پرکار تلویزیون به زودی بازی در یک مجموعه تلویزیونی را شروع خواهد کرد.

۸-پوریاپورسرخ
بازیگر۴۰ساله سینما و تلویزیون که توسط آقای محمدحسین لطیفی به تلویزیون وارد شد. پوریاپورسرخ حدود ۱۲سال است که به‌طور رسمی وارد عرصه بازیگری شده  و تاکنون در ۲۴ اثر سینمایی حضور داشته است.وی مجموعاً در ۲۰پروژه تلویزیونی حضور داشته است. پورسرخ در فاصله سال‌های ۸۹ تا ۹۵  در۱۱ مجموعه نقش‌آفرینی کرده است.

۹-جواد عزتی
بازیگری که راه پیشرفت را به مرور و از طریق تلویزیون طی کرده است. جواد عزتی در حدود ۱۴ سال فعالیت هنری در۲۰ اثرسینمایی نقش‌آفرینی داشته است.وی در طول عمرحرفه‌ای خود در ۱۵ پروژه تلویزیونی حضور داشته است. عزتی بین سال‌های ۸۹ تا ۹۵ در ۱۴ پروژه رسانه ملی نقش‌آفرینی کرده که ۵ اثر آن به تله فیلم اختصاص دارد.
عزتی با سریال دردسرهای عظیم نقش اول یک مجموعه تلویزیونی را تجربه کرد و توانست بیش از گذشته در این حرفه شناخته شود.

لیاقت یا روابط؟
نخستین مساله قابل توجه دراین موضوع، وجود یا عدم وجود یک قانون مدون در سازمان صداوسیماست. اینکه اصولاً برای حضور بازیگران در پروژه‌های تلویزیونی چه ملاک و استانداردی وجود دارد؛ به لحاظ کمی و کیفی به کارگیری بازیگران در تلویزیون چه ضوابطی دارد؟آیا به صرف چهره شدن و علاقه شخص، یک بازیگر می‌تواند برای مثال درطول یک سال در ۳ یا ۴ سریال بازی کند؟ جدای از صدمات این رویه برای خود بازیگر، آیا این روند باعث خسته شدن چشم و ذهن مخاطب نخواهد شد؟

به جز برخی از بازیگران پرکار که واقعاً به لحاظ کیفی پتانسیل این حضور پررنگ را دارند دلیل حضور متعدد حلقه بسته بازیگران در تعداد زیادی از پروژه‌های سیما چیست؟ به نظر می‌رسد نه تنها دراین زمینه قانون و استانداردی در تلویزیون وجود ندارد، بلکه تعاملات پشت پرده نیز باعث بولد شدن برخی از بازیگران می‌شود. بازیگرانی که درطول سال لااقل چند قرارداد امضا شده دارند و گویا روابط خوبی با برنامه سازان و مدیران رسانه ملی دارند به‌طوری‌که از بازیگری به سمت اجرا نیز پیش رفته‌اند.

شاید یکی از دلایل ریزش مخاطب تلویزیون همین تکراری شدن چهره‌ها باشد؛ بازیگرانی ثابت با نقش‌هایی ثابت که در شبکه‌ها و آثار مختلف حضوردارند و مجالی برای حضور چهره‌های جدید نمی‌دهند. راستی چند نقش از پژمان بازغی، کامران تفتی یا شهرزاد کمال‌زاده به یاد دارید که کاراکتر آنها در ذهن شما ماندگار شده باشد؟

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲ مرداد, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو