زمان انتشار: ۲ مرداد ۱۳۹۶ -

وقوع “سیل بی‌سابقه” در سیستان و بلوچستان؛ “آب و برق” روستاها قطع شد/ آب‌رسانی با تانکر به آسیب‌دیدگان/ “ریزش آوار” ۱ کشته برجای گذاشت

بارندگی و باد شدید از عصر پنجشنبه تا جمعه شب شهرستان‌های منطقه بلوچستان واقع در جنوب را فرا گرفت که در شهرستان ایرانشهر با خسارات زیادی همراه بود، اما مسئولان از مدیریت مناسب این بحران با توجه به آمادگی قبلی جهت مواجهه با آن خبر می‌دهند.

سرای نور؛رگبار باران و باد شدید لحظه‌ای از عصر روز پنجشنبه هفته گذشته نواحی جنوبی و ارتفاعات  مرکزی استان سیستان و بلوچستان را فرا گرفت و این شرایط جوی خساراتی در منطقه در پی داشت.

با وجود اینکه هواشناسی نسبت به این شرایط جوی اخطاریه صادر کرده بود و دستگاه‌های مختلف در منطقه بلوچستان در آماده‌باش بودند، اما بارندگی‌های معروف منطقه خسارات زیادی در پی داشت؛ بارندگی‌هایی که هر چند کوتاه مدت رخ می‌دهند، اما شدت آنها آنقدر زیاد است که می‌تواند در کمتر از ساعتی سبب آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن سیل و طغیان رودخانه‌ها شوند.

فرماندار ایرانشهر در پی بارندگی عصر پنجشنبه در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کرده بود که این بارندگی که در حدود ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده، ۱۰۰۰ خانه مردم شهرستان را بین ۴۰ تا ۹۰ درصد تخریب کرده و سبب آبگرفتگی ۴۰ درصد منازل مرکز شهر و بخش مرکزی ایرانشهر شده است.

نبی‌بخش داوودی همچنین گفته بود: بارندگی ایرانشهر که با رعد و برق شدید همراه بود، حدود یک ساعت استمرار داشت که موجب شد ۵۰ تیر برق بشکند که در پی آن ۲۵ روستای سطح شهرستان با مشکل قطعی برق مواجه شدند و همچنین این شرایط منجر به قطع شدن آب ۵۰ روستا شد که البته علت اصلی این حادثه قطعی برق بوده است.

آماده‌باش نیروهای امدادی در مناطق تحت تاثیر بارش

رضا اربابی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: به دنبال بارندگی‌هایی که از روز پنجشنبه آغاز شد؛  شورای هماهنگی مدیریت بحران سیستان و بلوچستان ۲ جلسه تشکیل داد و متعاقب آن نیز جلسات مدیریت بحران در شهرستان‌های تحت تاثیر سامانه بارشی برگزار شد.

وی افزود: با توجه به اعلام قبلی هواشناسی مبنی بر وقوع بارندگی شدید در منطقه بلوچستان، دستگاه‌های مرتبط در آماده‌باش کامل بودند و تیم‌هایی از سوی هلال احمر و شرکت‌های برق، آب و فاضلاب شهری و آب و فاضلاب روستایی به مناطق تحت تاثیر بارندگی‌ها اعزام شدند.

اربابی تاکید کرد: امکانات و تجهیزات مورد نیاز نیز توسط هلال به منطقه ارسال شده و حدود ۲۰ واحد آموزشی برای اسکان اضطراری خسارت دیدگان در ایرانشهر در نظر گرفته شد. همچنین تیم‌های ارزیاب بنیاد مسکن برای بررسی و برآوردها خسارت منازل آسیب دیده شهرستان ایرانشهر در منطقه حضور دارند.

مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: آب شرب برخی روستاهای منطقه نیز به دلیل قطع شدن پمپ‌های برق قطع شده که جهت رفع موقتی نیاز مردم آن تعدادی تانکر آبرسانی به منطقه ارسال شده است.

وی افزود: با قطع آب شهر “بمپور” از توابع شهرستان ایرانشهر به دلیل شکستگی لوله اصلی به طول ۱۰۰ متر، بلافاصله تیم‌هایی از آب فاضلاب شهری و روستایی از شهرستان و شهرهای همجوار به منطقه اعزام شدند و آب این شهر به وسیله تانکر تامین شد.

اربابی گفت: شهرستان‌های ایرانشهر، مهرستان، نیکشهر، سرباز، قصرقند و خاش واقع در منطقه بلوچستان از سامانه بارشی که از پنجشنبه وارد استان شد متاثر شدند.

وقوع طوفانی با سرعت ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت در ایرانشهر

علاوه بر بارندگی شدید که منجر به جاری شدن سیلاب در منطقه بلوچستان و به ویژه شهرستان ایرانشهر شد؛ طوفانی کم سابقه نیز ایرانشهر را در بر گرفت. علی ملاشاهی، کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان در این رابطه در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: طوفانی با سرعت ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت عصر روز گذشته شهرستان ایرانشهر را در نوردید که دید افقی را تا کمتر از  ۱۰۰ متر کاهش داد؛ البته این طوفان حدود ۲ دقیقه طول کشید که به همین  علت خسارت چندانی بر جای نگذاشت.

شدت بارندگی در شهرستان ایرانشهر بیش از دیگر شهرستان‌های منطقه بلوچستان گزارش شد که در پی این شرایط جوی نامساعد مردم منطقه با مشکلات زیادی از جمله قطعی آب و برق و بسته شدن محورهای مواصلاتی مواجه شدند. مسئولان منطقه اما از مدیریت مناسب با وجود شدت خسارات خبر می‌دهند.

۹۰ درصد مشکلات ناشی از بارندگی و طوفان در ایرانشهر برطرف شد

فرماندار ویژه ایرانشهر در این رابطه در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: طوفان غروب روز گذشته ۷۰ درصد شبکه‌های شهر و روستاهای بخش مرکزی ایرانشهر را با اختلال وسیع مواجه کرد که با همت اکیپ‌های اعزامی در کمتر از ۴ ساعت، ۹۰ درصد مشکلات مبتلابه برطرف شد.

نبی بخش داوودی افزود: شخصاً در سطح شهر مشغول بازدید هستم و در کنار سایر اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان در حال رصد باقی مانده مشکلات هستیم و تا ساعاتی دیگر  مشکلات جزیی نیز برطرف خواهد شد.

به گفته فرماندار ایرانشهر به دنبال اختلال و قطع  برق، سامانه آب شرب شهر هم دچار اختلال شد که با همت همه دستگاه‌های عضو ستاد بحران شهرستان وضعیت در حال عادی شدن است. وی اضافه کرد: در کمتر  از ۴ ساعت مشکل برق منطقه برطرف شد.

داوودی گفت: ۵ تانکر آبرسانی از سوی ارتش و قرارگاه شهید معمار سپاه و ۲ تانکر نیز از  شهرستان خاش جهت آبرسانی شهرهای “محمدان و بمپور” در اختیار بخشداری “بمپور” قرار گرفته است. بیش از ۱۰۰ متر از شبکه آب بمپور و محمدان به دلیل سیلاب عصر پنجشنبه گذشته دچار مشکل شده بود که خوشبختانه شب گذشته وارد مدار شده است.

با توجه به آمادگی موجود، خدمت‌رسانی به بهترین نحو انجام شده

فرماندار ویژه ایرانشهر در تشریح خدمات ارائه شده در پی بارندگی و طوفان در این شهرستان گفت: ۵۰ اکیپ برق استان از شب پنجشنبه در ایرانشهر مستقر هستند و علاوه بر آن مدیران عامل و معاونان شرکت برق و  آب و فاضلاب روستایی در شهرستان مستقر شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه  اقلام امدادی به اندازه کافی از مرکز استان به ایرانشهر ارسال شده، افزود: نیروهای امدادی ضمن بازدید از مناطق آسیب دیده، اقدام به توزیع اقلام امدادی کرده‌اند و ۱۰ دستگاه لجن‌کش برای تخلیه آب منازل از طریق هلال احمر استان در اختیار شهرستان ایراشهر قرار گرفته است.

داوودی با بیان اینکه مسیرهای آسیب‌زا که به جهت جلوگیری از افزایش تلفات و خسارت‌های جانی از ابتدای  بارندگی مسدود شده بودند، در اولین ساعات بعد از بارندگی بازگشایی شده، افزود: ۴ اکیپ ماشین آلات سنگین اداره‌کل راه و شهرسازی جنوب استان در ۴ نقطه آسیب‌زا شهر ایرانشهر و بمپور مستقر شدند و مشغول ترمیم و انسداد نقاط آسیب دیده هستند.

فرماندار ویژه ایرانشهر خاطرنشان کرد: آماده‌سازی همه مدارس شهرستان جهت اسکان موقت آسیب‌دیدگان، استقرار تعداد قابل توجهی چادر در اماکن عمومی،  استقرار پلیس راه و راهنمایی رانندگی جهت مدیریت ترافیک و رسیدگی به مسایل مرتبط در کلیه محورها و پاکسازی مسیل‌های درون شهری و برون شهری قبل از آغاز بارندگی از دیگر اقدامات انجام شده در راستای مدیریت شرایط بحران ایرانشهر بوده است.

محمودرضا ناصح، مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی ایرانشهر نیز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: صبح امروز به علت نم‌کشیدن دیوارهای یک منزل خشت و گلی و فرو ریختن آن، یک نفر فوت کرد و ۳ نفر مصدوم شدند.

قطع شدن برق و آب روستاهای دلگان/ امدادرسانی به موقع نیروهای امدادی

فرماندار دلگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: شدت بارش‌های روز گذشته در روستاهای “حمیدآباد ،گزشاهان، کهنک لدی و گنبد” از توابع شهرستان دلگان سبب آب‌گرفتگی شد که خوشبختانه آسیب چندانی به منازل مردم وارد نشد.

هوشنگ بامری افزود: بارندگی در کوه‌های بالادست باعث طغیان رودخانه‌های محدوده دهستان “گنبد” تا مرکز شهرستان شده بود و آبنماهای محور دلگان به “زهکلوت” حدفاصل مرکز شهرستان تا دوراهی “هودیان” باعث قطع ارتباط شد که در پی این شرایط نیروهای هلال احمر و راه و شهرسازی در محل ۲ آبنما مستقر شدند و خودروهای مسافرانی که در آب مانده بود را از آب خارج کرده و با توجه به این امدادرسانی مناسب مشکل خاصی تا این لحظه گزارش نشده است.

به گفته وی قطعی برق در ۵ روستای بخش مرکزی شهرستان دلگان نیز به علت شکستگی ۱۸ اصله تیر برق در پی بارندگی و افت ولتاژ  رخ داد که به موقع توسط نیروهای امدادی به آن رسیدگی شد.

فرماندار دلگان اعلام کرد: برق و آب روستاهای “چاه محمد، کهنک لدی، حسین‌آباد لدی، سردشت، حمیدآباد، گزشاهان و چاه الوند” دلگان قطع شدند که در حال حاضر روستاهای کهنک لدی و حسین آباد لدی برقدار شدند و الباقی روستاها بدلیل شکستگی تیر برق و سقوط ترانس دچار مشکل هستند که نیاز به زمان بیشتری برای ترمیم است.

نجات جان ۲ شهروند ایرانشهری از سیل

رسول راشکی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان اظهار داشت: به دنبال مسدود شدن برخی راه‌های ارتباطی و جاری شدن سیل در جنوب استان، محموله امدادی جمعیت هلال‌احمر روز گذشته بارگیری و به شهرستان‌های جنوب استان و به ویژه ایرانشهر که بارندگی در آن شدت بیشتری داشت، ارسال شد.

وی ادامه داد: اقلام ارسال شده به منطقه شامل مواردی از جمله چادر، نایلون سنگری، موکت، پتو و کنسرو بوده که میان خانواده‌های آسیب دیده در پی جاری شدن سیل توزیع شده است.

راشکی خاطرنشان کرد: با اعلام سازمان هواشناسی سیستان و بلوچستان مبنی بر بارندگی و وقوع سیلاب در جنوب استان، تمام نیروهای امدادی منطقه به حالت آماده‌باش کامل در آمدند و در حال حاضر نیز مشغول خدمت‌رسانی به مردم هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان همچنین به نجات جان ۲ شهروند ایرانشهری از سیلاب توسط امدادگران جمعیت هلال احمر استان اشاره کرد و گفت:  با تلاش امدادگران این نهاد ۲ نفر از اهالی اطراف رودخانه “سرومیچ” شهر ایرانشهر که به دلیل طغیان رودخانه گرفتار شده بودند، نجات پیدا کردند.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲ مرداد, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو