زمان انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ -

یادداشت: آلمان نگران است، ما نگران‌تر!

نوجوانان ایران با 4 گل نوجوانان آلمان را شکست دادند و با 6 امتیاز در صدر جدول رده بندی گروه قرار گرفتند.

سرای نور؛شاگردان عباس چمنیان حالا با خیال راحت به مصاف کاستاریکا خواهند رفت چرا که زودتر از دیگر تیم ها صعود و حتی صدرنشینی خود را قطعی کرده اند. آن ها دیروز و در تورنمنتی که میانگین گل در هر بازی ۳٫۵ بوده، ۴ گل زدند و با ثبت کلین شیت مقابل ژرمن ها در قواره یک مدعی و البته شگفتی ساز ظهور کردند. زیر ۱۷ ساله های فوتبال کشورمان سومین تیم برتر در شوتزنی هستند و از دو تیم بالایی (گینه و مالی) درصد شوت در چارچوب بیشتری دارند.

 

روز گذشته در ژوا، ایرانی ها ۴ گل زدند و چند گل هم نزدند. هرچه حریف از هم گسیخته بود، ما یکپارچه و منظم بودیم. گل اول را دلفی به زیبایی زد اما گل دوم و سوم نشان داد ما روی هوا غیرقابل مهار هستیم اما به همان اندازه، بی دقت در تبدیل تک به تک ها به گل! بیش از ۸۰ درصد ترکیب تیره پوشان اروپایی را بازیکنان شاغل در بوندس لیگا تشکیل می دادند اما یوزها ثابت کردند در صورت توجه ویژه به آن ها، قابلیت شگفتی سازی را دارند. البته لفظ شگفتی سازی برای نوجوانان ما قابل درک نیست چرا که در چهره شان چنان عزمی وجود داشت که انگار آماده پیروزی بر هر رقیبی هستند!

 

پیروزی ۳-۱ مقابل گینه نیز کار بزرگی از سوی یوزهای نوجوان ایرانی بود؛ اما برد ۴ گله مقابل آلمان ثابت کرد که این تیم، توانایی و کیفیت بالایی دارد. ۴ سال پیش ایران بدون شکست از مرحله گروهی این رقابت ها صعود کرد؛ اما در مرحله بعد با ۴ گل مغلوب قهرمانِ رقابت ها یعنی نیجریه شد و از پیش‌روی بیشتر باز ماند. ۲ سال پیش نیز ملی پوشان زیر ۱۷ سال کشورمان از صعود به جام جهانی شیلی باز ماندند و ناکامی بزرگ برای فوتبال پایه را رقم زدند.

 

اما از بین بازیکنانی که در امارات همراه تیم ملی بودند، هم اکنون ۱۱ فوتبالیست در سطح اول فوتبال ایران بازی می کنند و تنها سعید عزت اللهی به تیم ملی بزرگسالان دعوت می‌شود که دلیل عمده آن نیز حضورش در فوتبال اروپاست.

 

بنابراین پیروزی های اخیر تیم نوجوانان در کنار خوشحالی و خرسندی بسیار زیاد، نگرانی عمیقی را نیز در دل فوتبال‌دوستان ایرانی ایجاد کرده است. چرا که همه نگران آینده بازیکنان تیم ملی هستند؛ نگران از این که سرمایه های فعلی فوتبال ایران که با بهترین های جهان شانه به شانه می‌شوند به فرجام نیک نرسند و در میانه راه، دچار لغزش و از مسیر خارج شوند.

 

در راستای عدم این اتفاق، مسئولان و مربیان نقش بسزایی دارند. مسئولان در راستای ایجاد بستری مناسب برای حفاظت از آن ها و مربیان برای هدایتشان در راه رسیدن به موفقیت های بعدی. البته نقش خودِ بازیکنان در این مهم، از دیگران بسیار بیشتر و پررنگ تر است. چرا که آنان هستند که در نهایت همه چیز را رقم می زنند و آن ها باید تصمیمات مهم و حیاتی را به درستی بگیرند.

 

نباید فراموش کرد هدف از برگزاری مسابقات فوتبال پایه، ایجاد تیم ملی بزرگسالان قدرتمند است و باید دید در جام جهانی قطر، ما تیمی در قواره بزرگان فوتبال جهان خواهیم داشت؟!

 

تیم ملی ایران در رده های سنی مختلف به بالاترین سطح مسابقات فوتبال در دنیا رسیده و حالا وقت پرورش هرچه بهتر این نهال تازه روییده است. از دلفی ها، از صیادها، حسین زاده ها و… باید بازیکنانی ساخت که فوتبال این مرز و بوم را دچار تغییر و تحول کنند. شاگردان چمنیان با ۲ بازی، بهترین نتیجه تاریخ فوتبال ایران را رقم زده اند اما کار آن ها هنوز شروع هم نشده؛ آن ها فعلا باید تلاش کنند و در هر مسابقه ای پیروز شوند تا به پیراهنی برسند که هم اکنون در تن آزمون، چشمی، سیدجلال، بیرانوند و… است، آن وقت کارشان شروع می‌شود.

 

آلمانِ همیشه منسجم با ۴ گل از ایران شکست خورد و نقطه مشترک گزارش رسانه های آلمانی از این دیدار، برحق بودن نتیجه مسابقه بود. حالا ژرمن ها نگران از این شکست در نوجوانان و بحران احتمالی در چند سال آینده هستند اما ما نگران‌تر از آن ها برای حفظ و پرورش ستاره های زیر ۱۷ سالمان هستیم.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۰ مهر, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو