زمان انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۶ -

روزنامه ها تیتر زدند: علیزاده مامور تساوی دربی

84 مسابقه قبلی استقلال و پرسپولیس پر بوده از اتفاقات عجیب؛ اتفاقاتی که با گذشت سال‌ها از ذهن هواداران فوتبال پاک نمی‌شود.

سرای نور؛

دربی پایتخت بازی اتفاقات است و به واسطه همین حاشیه ها و اتفاقات جذاب شده است. در ۸۴ مسابقه‌ای که استقلال و پرسپولیس پیش از این انجام دادند، حاشیه‌ها و اتفاقات عجیب و غریب زیادی رخ داده که در ادامه به ۲۰ مورد از آنها اشاره شده است.

 

اولین یاغی؛ داریوش مصطفوی
اواخر دهه ۴۰ که روابط موجود در فوتبال حرف اول را در نقل و انتقالات می‌زد، داریوش مصطفوی خود را به عنوان اولین یاغی فوتبال ایران معرفی کرد و از استقلال به پرسپولیس رفت. روابط صمیمی مصطفوی و مرحوم همایون بهزادی، بازیکن وقت پیکان که به همراه جعفر کاشانی، حسین کلانی و محراب شاهرخی تصمیم بر بازگشت به پرسپولیس گرفته بودند، مصطفوی را به باشگاه پرسپولیس کشاند. گفته می شود مصطفوی آن زمان به دلیل ادامه تحصیل قصد جدایی از فوتبال را داشته و به عبارت دیگر انتقال وی به باشگاه پرسپولیس را می‌توان به حساب رفاقت دیرینه‌اش با همایون بهزادی گذاشت.

 

جنجالی‌ترین انتقال؛ مهدی هاشمی‌نسب
مدافع آماده پرسپولیس با ۴ گلی که به استقلال زد، محبوبیت چشم‌گیری میان هواداران به دست آورده بود. او اما بعد از چند سال بازی در پرسپولیس با علی پروین اختلاف پیدا کرد و به همین خاطر به پیشنهاد اغوا کننده و ۱۰۰ میلیون تومانی استقلال در سال ۱۳۷۹ پاسخ مثبت داد. هاشمی‌نسب که آن روزها گران‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران لقب گرفته بود، با پیراهن استقلال هم به پرسپولیس گل زد و همان گل زمینه‌ای برای به جنجال کشیده شدن دربی شد. هاشمی‌نسب قبل از بازی در مصاحبه‌ای قول داده بود به پرسپولیس گل بزند و بعد از انجام این کار چند دقیقه کنار زمین غش کرد!

 

بهترین واکنش دروازه‌بان‌ها؛ بهزاد غلامپور
مرداد سال ۱۳۷۴ بهزاد غلامپور، دروازه‌بان آن روزهای استقلال واکنشی داشت که بعید است دروازه‌بان دیگری در دربی‌ها آن را تکرار کرده باشد. او در حالی که در مرحله اول توپ را دفع کرده بود، وقتی توپ روی سر علی دایی نشست و نزدیک بود دروازه استقلال باز شود، با قیچی برگردان از روی خط توپ را برگرداند تا مانع از باز شدن دروازه شود. البته خیلی‌ها اعتراض کردند که توپ از خط رد شده؛ اما بعدها صحت تصمیم داور مشخص شد.

 

اکشن‌ترین صحنه ؛ درگیری محرمی و قلعه‌نویی
دربی پایتخت کم درگیری نداشته است؛ درگیری‌هایی که همه مان جسته و گریخته به یاد داریم. اما یکی از این بزن‌بزن‌ها تا ابد در ذهن‌ همه‌مان می‌ماند. ۱۵ دیماه سال ۱۳۷۳ سرخابی‌ها بعد از دو سال وقفه، یکی از پرحاشیه‌ترین دربی‌های بعد از انقلاب را برگزار کردند. دیداری که به جنجال کشیده شد و آخرین نبرد نیمه تمام دو تیم تاکنون بوده است. مجتبی محرمی و امیر قلعه‌نویی در دقایق پایانی و بعد از به تساوی کشیده شدن بازی،‌ در وسط زمین از خجالت یکدیگر در آمدند و در این شرایط تماشاگران عصبانی و خشمگین پرسپولیس از ضلع شمالی به داخل زمین ریختند و بازی تعطیل شد. حتی تلویزیون نیز ثانیه‌هایی تصاویر را قطع کرد. این درگیری محرومیت تعدادی از بازیکنان پرسپولیس را درپی داشت و در نهایت هم یکی از اصلی‌ترین دلایلی بود که قهرمانی را از پرسپولیس گرفت.

 

اولین اخراجی‌ها؛ داستان مشت اصلی به داور
رضا وطنخواه مدافع چپ پرسپولیس در دربی سوم، نتوانست برتری استقلال را تحمل کند و روی یک خطای شدید از زمین بازی اخراج شد. داستان اخراج دوم هم جالب بود. دربی چهارم و علاقه عزیز اصلی به پرسپولیس. او به خاطر دو اشتباه داوری از درون دروازه خارج شد و به ضرب و شتم حاج ابوالحسن داور بازی پرداخت. رفتاری زشت اما برآمده از احساسات که در هر دو مورد بازی را به جنجال کشید.

 

عجیب‌ترین بازگشت؛ ۱۰ دقیقه، ۱۰ نفره!
دربی ۷۴ به نام «دربی ایمون زاید» معروف شده است؛ مسابقه‌ای که می‌توانست پنجمین برد متوالی پرویز مظلومی در دربی‌ها را رقم بزند، ناگهان همه‌چیزش تغییر کرد. استقلال در آن بازی تعداد زیادی از مهره‌های کلیدی‌اش را در اختیار نداشت؛ اما جانانه بازی کرد و موقعیت‌های زیادی به دست آورد که همین امر باعث شد با دوگل هم از حریف پیش بیفتد؛ در نهایت اما تعویض‌های بد مظلومی و اخراج هنکه کنار زمین همه چیز را تغییر داد. پرسپولیس ۱۰ نفره شده با اخراج مهرداد اولادی کاری کرد کارستان. ایمون زاید، مهاجم ایرلندی با نظر دنیزلی وارد زمین شد و ناگهان همه چیز برگشت. سرخ‌های ۱۰ نفره در ۱۰ دقیقه با هت‌تریک ایمون زاید برنده شدند تا تاریخی‌ترین بازگشت دربی را رقم بزنند.

 

دعواهای بچه‌گانه؛ داستان پنالتی و نوازش
دو سال پیش وقتی داور به سود پرسپولیس پنالتی اعلام کرد و سرخ‌ها به واسطه آن می‌توانستند نیمه اول دربی را با نتیجه ۳ بر صفر به رختکن بروند، طارمی و رضاییان با هم درگیری بچه‌گانه‌ای پیدا کردند. آنها هردو می‌خواستند ضربه را بزنند و در نهایت به ضربه زدن طارمی ختم شد. رضاییان هم قهر کرد. از این دست درگیری‌ها در تیم خود باز هم داشتیم. مثل درگیری شیث و حقیقی و یا درگیری مهدی رحمتی و حنیف عمران‌زاده. اتفاقاتی که آنها می‌گفتند شوک بوده؛ اما کیست که باور کند درگیری رخ نداده است.

 

خشن‌ترین دربی
دربی ۹ دیماه ۱۳۷۹ جنجال‌های زیادی داشت. بازیکنان دو تیم با هم دعوای شدیدی پیدا کردند، اما می‌شود عجیب‌ترین و خشن‌ترین صحنه را جای استوک‌های مهدی تارتار روی کمر بازیکن استقلال دانست. در همان مسابقه حمید استیلی هم با لگ داریوش یزدانی را زد تا خشن‌ترین صحنه‌های تاریخ دربی را شاهد باشیم.

 

بزرگ‌ترین با ۱۲۰ هزار تماشاگر
پرتماشاگرترین دربی تاریخ در ۱۵ مهرماه ۱۳۶۲ برگزار شد. در این دیدار تماشاگران تا کنار زمین، در نزدیکی خط طولی و در پیست دوومیدانی نشسته بودند و بازی را تماشا می‌کردند. گزارشگر بازی نیز جمعیت حاضر در ورزشگاه را ۱۲۰ هزار تماشاگر اعلام کرد. استقلال آن بازی را با نتیجه یک بر صفر به سود خود خاتمه داد و گلزن بازی هم پرویز مظلومی بود که با ضربه سر پیروزی را به اردوی آبی‌های پایتخت آورد.

 

تاریخی‌ترین، ۶ تایی‌شدن استقلال
بی‌تردید بهترین نتیجه‌ای که یک تیم در دربی کسب کرده، برد ۶ بر صفر پرسپولیس است. شهریورماه ۱۳۵۲ با اینکه فیلم بازی به دلیل همزمانی با مسابقات کشتی به طور کامل ضبط نشد، اما عجیب ترین نتیجه دربی را به همراه داشت. استقلال ۶ گل در آن بازی معروف دریافت کرد و تا به حال عدد ۶ برای کری‌خوانی پرسپولیسی‌ها به کار می‌رود.

 

ضعیف‌ترین داور؛ احمد ابهران
قضاوت احمد ابهران در دربی ۳۸ همچنان مورد بحث است. او در دقایق ابتدایی گل فرشاد پیوس را قبول نکرد تا مقدمه‌ای بر جنجال‌برانگیزترین دربی فوتبال ایران باشد. این مسابقه در نهایت نیمه‌تمام ماند و نقطه تاریکی در کارنامه ابهران برجای گذاشت.

 

بدترین دوره تاریخ؛ صفر- صفرهای متوالی
تساوی‌های متوالی بدون گل استقلال و پرسپولیس روزهای تاریکی را برای هواداران رقم زده بود. از دربی ۷۹ تا دربی ۸۳، ۵ مسابقه دو تیم با تساوی صفر- صفر به پایان رسید تا شائبه فرمایشی بودن مسابقات نیز به گوش برسد. با این حال نتایج بعد از این تساوی‌ها این شائبه‌ها را از بین برد.

 

مشکوک ترین صحنه؛ خطای هند علیزاده
۲۵ بهمن ماه ۱۳۸۷ در حالی که استقلال تا ثانیه‌های پایانی با یک گل پیش بود، علی علیزاده برای دفع توپ بلند شد؛ اما با دست توپ را زد تا داور پنالتی بگیرد و بازی به تساوی کشیده شود. آن صحنه مشکوک بارها مورد نقد قرار گرفته و حالا علیزاده ادعای جالبی درباره‌اش کرده است. او در برنامه نود اعلام کرد که می‌خواسته روی بازیکن پرسپولیس خطا کند؛ اما توپ به دستش برخورده کرده است.

 

مشکوک ترین تصمیم داور؛ گل مردود محمد نوری
وقتی کمک‌داور گل سالم محمد نوری را آفساید اعلام کرد، بحث‌های زیادی درباره مسابقه سال ۸۹ مطرح شد. آن زمان همه کارشناسان گل نوری بازیکن پرسپولیس را سالم دانستند؛ اما مرتضی کریمی اصرار داشت تصمیمش درست بوده است. بعدها درباره مرتضی کریمی شائبه‌هایی به وجود آمد و حتی فدراسیون نیز محرومیتی را برای مسائل دیگر در نظر گرفت که خیلی‌ها را یاد مردود شدن آن گل انداخت.

 

عجیب‌ترین میزبان؛ بندر عباس!
حدود ۲۳ سال قبل وقتی دربی پر زد و خورد را شاهد بودیم، مسئولان تصمیم گرفتند مسابقه شماره ۳۹ را به ۱۲۰۰ کیلومتر دورتر از تهران ببرند؛ بندرعباس. در آن مسابقه فقط سربازان تماشاگر مسابقه بودند و یکی از بی‌سروصدا ترین مسابقه‌های دربی برگزار شد.

 

اشتباه‌های عجیب ملی‌پوشان
معمولا دروازه‌بان‌های ملی‌پوش با اعتماد به نفس زیادی وارد دربی می‌شوند و همین موضوع گاها کار دست آنها می‌دهد. کم نبودند دروازه‌بان‌های ملی‌پوشی که در دربی اشتباهات وحشتناکی داشتند. نمونه‌اش هم اشتباهات عابدزاده در دربی شماره ۴۹ بود که روی شوت نوازی اشتباه بدی انجام داد. گلی که مهدی رحمتی از روی نقطه کرنر از مهرزاد معدنچی خورد و باعث شکست دو بر یک استقلال شد، نیز از این دست اشتباهات است.

 

مسن‌ترین گلزن؛ آقا کریم و کاپیتان فرهاد
دربی ۶۸ و در حالی که بازی با تساوی دنبال می‌شد کریم باقری با شوتی سرکش گل دوم پرسپولیس را به ثمر رساند تا تیمش را به برد برساند و البته نامش را به عنوان مسن‌ترین گلزن دربی با ۳۷ سال سن به ثبت برساند. فرهاد مجیدی نیز که در سال‌های پایان فوتبالش به استقلال برگشت هم با ۳۵ سال سن در دربی گل زد تا بعد از باقری مسن‌ترین گلزن تاریخ در این مسابقه باشد.

 

عجیب‌ترین کاپیتان؛ رضا احدی
در بازی ۱۷ آذرماه سال ۶۸، رضا احدی کاپیتان استقلال شد. آن هم احدی که تازه به استقلال برگشته بود و در همان بازی اول بازوبند را بست. وقتی شاهرخ بیانی در ابتدای سال ۶۸ به استقلال برگشت نامجومطلق اعلام کرد شاهرخ چون به پرسپولیس رفته نباید کاپیتان باشد و در این صورت از استقلال می‌رود. مدتی این ۲ بازیکن یک در میان کاپیتان شدند و سپس مختاری فر برای جلوگیری از اختلاف، کاپیتان شد. بعد از مصدومیت مختاری فر، احدی بازوبند را بر دست بست.

 

شائبه تمارض؛ سوءهاضمه بیگ‌زاده
بازی پایانی لیگ چهاردهم دربی بود. نیمکت نشینی عجیب بیگ زاده خیلی‌ها را شوکه کرد و در نهایت مشخص شد او به بهانه مشکل سوءهاضمه به میدان نرفته است. بیگ‌زاده بازیکنی است که بعدها متهم شد به دلیل آنکه از باشگاه پول نگرفته در این بازی حضور نیافته است. این اتهام را شاهرخ بیانی دستیار امیر قلعه‌نویی به وی وارد کرد.

 

صاحبان لقب ۳۰ ثانیه
دو بازیکن استقلال به واسطه گل‌های زودهنگامی که در دربی زدند، لقب ۳۰ ثانیه را به خود اختصاص دادند. ابتدا عباس سرخاب در سال ۶۹ در فینال لیگ قدس در ثانیه ۳۰ دروازه پرسپولیس را باز کرد و سپس سامره سال‌ها بعد در تبریز توانست در این ثانیه گل بزند تا لقب ۳۰ ثانیه را از سرخاب بگیرد. سرخاب و سامره را هنوز هم با این نام می‌شناسند.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۳ آبان, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو