زمان انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ -

تقدیر رئیس نمایشگاه از نهادهای امنیتی/خرید کتاب از ناشران آغاز شد

رئیس نمایشگاه کتاب تهران اعلام کرد تا شب گذشته ۸۰۰ غرفه برای حواله‌های خرید کتاب ارشاد، مراجعه کرده‌اند و طی امروز هم حدود ۶۰۰ غرفه باقی مانده از این حمایت برخوردار خواهند شد.

به گزارش سرای نور؛ نشست خبری سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به اتفاق امیرمسعود شهرام‌نیا قائم مقام و معاون اجرایی این نمایشگاه و همچنین محمدرضا توکل صدیق دبیر شورای برنامه‌ریزی تشکل‌های نشر و مدیر کمیته ناشران داخلی این دوره از نمایشگاه کتاب تهران ظهر امروز (شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه) و در آخرین روز برپایی این رویداد بین‌المللی در محل مرکز خبری نمایشگاه در شهر آفتاب برگزار شد.

در ابتدای این کنفرانس مطبوعاتی صالحی با تقدیر ویژه از رسانه‌ها در انعکاس رویدادهای نمایشگاه امسال، گفت: رسانه‌ها در برگزاری نمایشگاه بیست و نهم سنگ تمام گذاشتند و این همکاری موجب شد تا نمایشگاهی که به مکان جدیدی آمده بود، با کمک اهالی رسانه اعم از فعالان خبرگزاری‌ها، مطبوعات، صدا و سیما و سایر عزیزان، در شرایط مطلوبی برگزار شود.

وی افزود: یکی از نگرانی‌ها هم برای برگزارکنندگان نمایشگاه، هم اهالی فرهنگ و هم ناشران این بود که این انتقال، به کاهش جمعیت بازدیدکننده از نمایشگاه بیانجامد اما انصافاً همکاری رسانه‌ها کمک کرد که مردم ارتباط خود را با نمایشگاه کتاب همچنان حفظ کنند و من جا دارد که از تک‌تک خبرنگاران که در همراه کردن بیشتر مردم کوشیدند، سپاسگزاری کنم.

استقبال از نمایشگاه کتاب کم‌نظیر بود

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: امسال شاهد حضور میلیونی مردم در نمایشگاه کتاب بودیم که یک اتفاق کم‌نظیر بود و بسیاری از پیش‌بینی‌های احتمالی را در هم شکست و نشان داد که جامعه ایرانی عادت فرهنگی کم‌نظیری دارد و آن عادت، فرهنگ‌دوستی مردم این جامعه است که درواقع وجه ممیزه آنها هم به شمار می‌رود. من خاضعانه دست ملت ایران را می‌بوسم و قدم‌های وجود نازنین آنها را در نمایشگاه کتاب ارج می‌نهم.

در ابتدای بخش نخست این کنفرانس مطبوعاتی، محمدرضا توکل صدیق دبیر شورای برنامه‌ریزی تشکل‌های نشر و مدیر کمیته ناشران داخلی بین‌المللی بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران هم گفت: خداوند را شاکرم که نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب به مرحله‌ای از ثبات رسیده است و نمایشگاه بیست و نهم بعد از ۹ سال خانه به دوشی، وارد این مرحله جدید می‌شود که می‌تواند نویدبخش دوره‌های بهتری باشد.

وی افزود: هر کار بزرگی به ثبات امنیت احتیاج دارد و انشاءالله با همت دوستان عزیز شهرداری تهران و تبدیل سازه‌های موقت به سازه‌های ثابت، شاهد بهره‌برداری بهتر از زیرساخت‌های خوبی که در شهر آفتاب فراهم شده است، باشیم.

دبیر شورای برنامه‌ریزی تشکل‌های نشر تصریح کرد: امسال برای همکاران ناشر ما و نیز مدیران وزارت ارشاد، سال بسیار دشواری بود اما به لطف خداوند در اسرع وقت با همت همه و بخصوص شهرداری تهران، این فضای وسیع در شهر آفتاب مهیای برگزاری نمایشگاه کتاب شد و اگرچه مشکلاتی هم وجود داشت، اما به هر حال این، هزینه داشتن یک مکان ثابت، دائمی و آبرومند است ضمن اینکه حضور میلیونی مردم هم در نمایشگاه امسال، خستگی را از تن همه مسئولان به در کرد.

ابهام درباره سمت مهمان نمایشگاه خطای رسانه‌ای است

در ادامه این نشست خبری امیرمسعود شهرام‌نیا قائم مقام و معاون اجرایی بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که مدعی شد فردی که به عنوان رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه سوربن فرانسه، از او برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران دعوت شده است و در برنامه‌های تعیین شده خود در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران حضور پیدا کرده بود، برای چنین مسئولیتی نیست و بلکه رئیس یک پژوهشکده در دانشکده یاد شده است؟ گفت: این موضوع صحت ندارد و ایشان طبق اعلام سایت رسمی دانشگاه سوربن، دقیقاً عنوان‌شان «رئیس دانشکده ادبیات تطبیقی دانشگاه سوربن» است، ضمن اینکه ایشان در دوره چهارم انتخابات برای تعیین رئیس دانشگاه سوربن، کاندیدای ریاست این دانشگاه هم بوده است.

قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران با تکذیب خبر یکی از رسانه‌ها که عنوان مسئولیت فرد یاد شده را رئیس یک پژوهشکده ذکر کرده بود، خواستار درج تکذیبیه به این ترتیب در همان رسانه شد و آن را ناشی از یک خطای رسانه‌ای دانست.

وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه هزینه‌های حضور رئیس نمایشگاه کتاب مکزیک و هیات ۶ نفره‌ای که همراه او در نمایشگاه کتاب تهران حضور یافته‌اند، به طور کامل از سوی کشورمان (موسسه نمایشگاه‌‌های فرهنگی ایران) پرداخت شده و این در حالی است که وی حتی نپذیرفته که نمایشگاه کتاب تهران در دوره آتی نمایشگاه کتاب گوادالاخارا (بزرگترین نمایشگاه کتاب آمریکای لاتین در مکزیک)، غرفه رایگان داشته باشد، گفت: رئیس نمایشگاه کتاب مکزیک مهمان ما بود و ما هم تنها هزینه حضور ایشان را در مدت اقامتشان در تهران پرداخت کردیم. ایشان هیچ‌گونه همراهی نداشته است ضمن اینکه این مورد که نمایشگاه کتاب تهران در نمایشگاه کتاب گوادالاخارا، غرفه رایگان داشته باشد، جزو مواردی بود که مسئولان دو طرف بر سر آن به توافق رسیدند و ایشان هم به ما اعلام کردند که این مورد را در اسرع وقت و پس از بازگشت به کشورشان، پیگیری خواهند کرد.

وی همچنین با بیان اینکه نمایشگاه کتاب گوادالاخارا مکزیک در حوزه آمریکای لاتین، مهمترین نمایشگاه کتاب در حوزه ادبیات اسپانیولی زبان به شمار می‌رود، گفت: دعوت از رئیس نمایشگاه مکزیک برای حضور در نمایشگاه امسال کتاب تهران با هدف گشایش باب همکاری بین این دو نمایشگاه صورت گرفته است ضمن اینکه باید بر این مسئله صحه بگذارند که مکزیک امسال در نمایشگاه ما حضور پررنگی داشت که این مسئله جای تقدیر و تشکر دارد.

تقدیر رئیس نمایشگاه ازنهادهای امنیتی

در بخش دیگری از این نشست، سید عباس صالحی به سؤالات خبرنگاران درباره موضوعات مبتلا به بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، پاسخ داد.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص ارزیابی‌اش از نظارت‌های بیرونی در نمایشگاه کتاب در نحوه تعامل مسئولان این نهادهای نظارتی با مدیران نمایشگاه کتاب، گفت: یکی از جنبه‌هایی که همواره بر آن تاکید کرده‌ایم، این است که نمایشگاه کتاب، متولی و صاحب دارد و ناشران باید در آن احساس امنیت کنند و کتاب‌هایشان را با آرامش خاطر عرضه کنند.

صالحی گفت: در سال‌های پیش و کم و بیش در سال گذشته، اتفاقاتی افتاد که مطلوب نبود. امسال گفتگوهای خوبی با نهادهای نظارتی و امنیتی که به طور طبیعی برخی وظایف نظارتی را بر عهده دارند، داشتیم که در این گفتگوهای اغنایی و طرفینی، با اندیشیدن پاره‌ای از تمهیدات، به جایی رسیدیم که می‌توانم بگویم که امسال شرایط مطلوبی را از این حیث داشتیم و جا دارد من در همین جا از نهادهای نظارتی و امنیتی به جهت هماهنگی با مسئولان نمایشگاه و اینکه این فرصت را دادند که هم غرفه‌داران احساس کنند که در محیط امنی به سر می‌برند و به این تفاهم جامع برسند که مجموعه نظام اسلامی، یک مجموعه یکپارچه و هماهنگ است و تشتت‌ها را در نمایشگاه‌ نمی‌بینند و ندیدند، تشکر کنم.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اقداماتی که برای توسعه مبادلات میان ناشران ایرانی و خارجی در نمایشگاه امسال صورت گرفته است، گفت: یکی از موانع گسترش حوزه دیپلماسی فرهنگی، کمرنگ بودن حضور کشور مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب بوده است. این موضوع در وزارت ارشاد و همچنین در دولت و سایر نهادهای تصمیم‌گیر، مسیر خود را دنبال کرده و می‌کند اما به نظر می‌رسد تا زمان تحقق کامل اهداف که برای این مسیر تعیین شده است، باید کارهای جدی‌تری انجام شود.

صالحی افزود: امسال از طریق انتقال رایت‌های افتخاری کتاب (رایت سنتر) در نمایشگاه کتاب و امکان دادن به ناشرانی که داوطلبانه مسیر پذیرش رایت کتاب را به صورت مشارکت‌جویانه فراهم کرده بودند، اتفاقات مثبتی صورت گرفت اما قطعاً لازم است کارهای جدی‌تری نیز انجام شود.

شهرداری آزمون خوبی در میزبانی «شهرآفتاب» پس داد

وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا تدبیری اندیشیده شده است که در تفاهمنامه‌ای که قرار است امروز میان علی جنتی و محمدباقر قالیباف در رابطه با مکان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امضا شود، مشکلات زیرساختی شهر آفتاب به طور کامل برطرف شود؟ گفت: این مسئله هم برای شهرداری که می‌خواهد شهر آفتاب را به عنوان مجموعه اصلی نمایشگاهی پایتخت تجهیز و تأمین کند و هم برای ما که از این مکان استفاده می‌کنیم، حائز اهمیت فراوان است که دارای امکانات لازم و استاندارد باشد.

وی در عین حال گفت: شهر آفتاب در مجموع و با توجه به اینکه سال اول میزبانی‌اش از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بود، با لحاظ کردن انبوه جمعیتی که برای بازدید از این رویداد به این مجموعه آمدند، آزمون خوبی پس داد و مسائلی هم که اتفاق افتاد، مسائل سنگینی نبود و قابل تحمل بود؛ هر چند می‌بایست برای سال‌های آتی این مسائل به طور چشمگیری کاهش یابد و به صفر برسد.

رئیس نمایشگاه کتاب تهران همچنین درباره خریدهایی که قرار است در روز جاری که روز آخر فعالیت نمایشگاه کتاب است، از کتاب‌های ناشران صورت بگیرد، گفت: مطابق مصوبه شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران، امسال متناسب با میزان اجاره غرفه‌ها و فضای غرفه به میزان ۵۰ درصد مبلغ اجاره غرفه، از ناشران کتاب خریداری می‌شود این موضوع با مشورت گرفتن از شورای تشکل‌های نشر، به یک دستورالعمل مشخص منتهی شد که هدف کلی آن حمایت بیشتر از ناشرانی است که غرفه‌های کوچک‌تری در اختیار دارند. مطابق این آئین‌نامه از غرفه‌های کوچک‌تر، خریدهای بیشتری صورت می‌گیرد.

۱۴۰۰ غرفه اجاره خود را واریز کرده‌اند

به گفته معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تا این لحظه و از بین بیش از ۱۶۰۰ غرفه‌ای که در نمایشگاه حاضر هستند، ۱۴۰۰ غرفه که پول اجاره را واریز کرده‌اند و از نظر ثبت‌نام در نمایشگاه کتاب، کارشان به اتمام رسیده است، تا شب گذشته ۸۰۰ غرفه‌دار به واحدی که به همین منظور در نمایشگاه کتاب دایر شده است، مراجعه کرده‌اند و برایشان حواله خرید کتاب صادر شده است. امروز هم ما منتظر بقیه غرفه‌داران هستیم تا نسبت به صدور حواله برای آنها هم اقدام کنیم.

صالحی گفت: همچنین تمهیدی اندیشیده‌ شده است که کتاب‌هایی که از غرفه‌های این ناشران خریداری می‌شود، بدون پرداخت هزینه از سوی غرفه‌داران، به انباری که در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و همچنین انباری که در کرج تدارک دیده شده است، انتقال یابد. هیات خرید کتاب موظف است مطابق این دستورالعمل، اقدام کند و اگر ناشری کمتر از میزانی که با توجه به متراژ و اجاره غرفه، برایش تعیین شده، از او کتاب خریداری شود، موضوع بررسی خواهد شد.

رئیس بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران سخنانش را با تاکید بر لزوم خودگردان شدن اقتصاد این نمایشگاه در سال‌های آتی به پایان برد.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو