زمان انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۴ -

ظریف: بعید است مذاکرات وین درباره سوریه نتیجه بخش باشد

وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با یک روزنامه لبنانی اعلام کرد که مذاکرات وین درباره سوریه نتیجه بخش نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با روزنامه السفیر چاپ لبنان اظهار داشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران قصد داشت سفر اروپایی خود را با سفر به واتیکان آغاز کند و این امر در راستای تقدیر از مواضع پاپ در قبال حمایت از حق مشروع ملت ها در آزادی انجام می شود.

وی افزود: خطرات جدی وجود دارد که تمامی منطقه را تهدید می کند و این خطرات تنها سوریه را تهدید نمی کند. ظریف همچنین نتیجه بخش بودن مذاکرات وین درباره بحران سوریه را بعید دانست و اعلام کرد: دوستان، خطراتی که تمامی کشورهای منطقه را تهدید می کند درک نمی کنند خصوصا آمریکایی ها در این باره جدی نیستند چرا که دائما از رژیم صیهونیستی حمایت می کنند.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: اروپایی ها نسبت به همکاری با ما حرص می ورزند و مواضع ما کاملا به روسیه نزدیک است، ما به دنبال بهانه برای درگیری با آمریکایی ها یا دیگران نیستیم اما سیاست های آمریکا در منطقه از راه اسرائیل می گذرد. ما نمی خواهیم بجنگیم اما برخی از برادران عرب ما از این مناقشه وهمی سوء استفاده می کنند و به دنبال بهانه برای رفتن به کمپ دیوید [سازش با اسرائیل] هستند.

ظریف درباره گروه تروریستی داعش نیز گفت: برخی کشورهای منطقه گمان می کنند گروه تروریستی داعش بازیچه در دستانشان است و برخی طرف ها از این گروه تروریستی حمایت مالی می کنند، کافی است این سوال را بپرسیم: چه کسی نفت داعشی می خرد و چه کسی گروه هایی همچون جبهه النصره و احرار الشام را مسلح می کنند؟

وی درباره احتمال جنگ میان اهل تسنن و اهل تشیع گفت: ما خواهان این مسئله نیستیم و تلاش نمی کنیم از اهل تشیع در برابر اهل تسنن حمایت کنیم. ما همواره باید این نکته را متذکر شویم که پادشاه اردن نخستین کسی بود که تعبیر هلال شیعی را به کار گرفت.

وی در رابطه با روابط ایران و آمریکا نیز گفت: با اوضاع عربی متشنجی که در حال حاضر وجود دارد و روابط متخاصمی که شاهد هستیم انتظار نداریم تغییری در مواضع آمریکا ایجاد شود.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۳ آبان, ۱۳۹۴

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو