زمان انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ -

یک سوم خانواده‌ها فاقد فرزند هستند

رئیس کمیته بهداشت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان با اشاره به وجود ۱۲ میلیون دختر و پسر در سن ازدواج گفت: در حال حاضر یک سوم خانواده‌ها فاقد فرزند یا دارای یک فرزند هستند و کشور ما در حال حاضر دچار پیری زودرس و وارد فاز اول سالمندی شده است.

به گزارش سرای نور؛ خلیل علی‌محمدزاده در سومین هم‌اندیشی ملی چشم‌انداز جمعیتی ایران گفت: در سال ۶۸ نرخ باروری ۶٫۴ فرزند بود و قرار بود تا سال ۹۰ به ۴ فرزند کاهش یابد. درصد رشد جمعیت بدون محاسبه مهاجران ۳٫۲ بود که باید به ۲٫۳ می‌رسید.

وی ادامه داد: میزان سزارین در آن سالها ۱۴ درصد بود که پس از اجرای برنامه تنظیم خانواده میزان سقط جنین به کمتر از ۷۰ هزار در تعداد بارداری ها رسید.

وی گفت: مرگ مادران باردار ۱۲۰ در ۱۰۰ تولد بود اما اکنون به ۲۰ در هر ۱۰۰ هزار تولد رسیده و شاخص ۱٫۶۸ مرگ نوزاد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده بهبود یافته است.

رئیس کمیته بهداشت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان گفت: آمار زایمان طبیعی رو به انقراض بود و ۵۶ درصد زایمان‌ها با سزارین انجام می‌شد و سقط جنین عمدی اکنون بیش از ۵ برابر افزایش یافته است.

علی‌محمدزاده افزود: افزایش سزارین و سقط جنین در کنار سیاست‌های کنترل جمعیت منجر به کاهش نرخ باروری کل شد.

وی گفت: پیشگیری از سقط عمد مهم است چون بسیار پر عارضه بوده و توسط افراد غیر حرفه‌ای انجام می‌شود این در حالی است که جراحی‌های پیشگیری از بارداری در زنان و مردان قبل از سیاست‌های جمعیتی هرسال یک درصد و ۳ درصد ثبت می‌شد اما اکنون در بخش خصوصی به راحتی انجام می‌شود.

رئیس کمیته بهداشت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان با اشاره به اینکه ۱۲ میلیون جوان در سن ازدواج قرار دارند، گفت: یک سوم خانواده‌ها فاقد فرزند یا دارای یک فرزند هستند، جمعیت جوان هم ۲۳٫۴ درصد است اما وارد فاز اول سالمندی شده‌ایم و در ۳۰ سال آینده جمعیت سالمندی بیش از ۲۰ درصد کل جمعیت می‌شود.

وی تاکید کرد: دچار پیری زودرس می‌شویم و آمار ناباروری ۲۰ درصد شده است. از طرفی وزارت بهداشت ترویج زایمان طبیعی را اجرا و تا ۵ درصد پیشرفت داشته است اما متاسفانه سزارین همچنان در بخش خصوصی روال قبل را دارد.

وی در پایان گفت: سالانه ۵ تا ۶ هزار سقط جنین در کشور ثبت می‌شود اما ده‌ها هزار مورد به صورت ثبت نشده انجام می‌شود و نظارتی هم روی آن نمی‌شود.

منبع:فارس

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو