زمان انتشار: ۲ خرداد ۱۳۹۵ -

جهش جدید مصرف بنزین ایران

همزمان با عدم افزایش تولید بنزین در پالایشگاه‌ها، در دومین ماه بهار مصرف بنزین با جهشی روزانه ۱۵ میلیون لیتری همراه شده تا راه واردات بیشتر این فرآورده نفتی هموارتر شود.

به گزارش سرای نور؛ آمارهای ارائه شده از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که متوسط مصرف بنزین از ابتدای اردیبهشت ماه امسال با ٢,٥ درصد رشد به ٨٥ میلیون و ٨٠٠ هزار لیتر رسید، درحالی که مصرف روزانه بنزین در مدت مشابه سال گذشته حدود ٧٠ میلیون و ٨٠٠ هزار لیتر بود.

بر این اساس در اردیبهشت ماه سال‌جاری، ٣٠ اردیبهشت‌ماه بالاترین میزان مصرف با ٨٥ میلیون و  ٨٠٠ هزار لیتر ثبت شد، کمترین مقدار مصرف هم مربوط به روز ١٧ اردیبهشت‌ ماه با ٦٣ میلیون و ٨٠٠ هزار لیتر بود.

از سوی دیگر درحالی مصرف بنزین ایران در دومین ماه بهار سال جاری با افزایش روزانه ۱۵ میلیون لیتری در روز همراه بوده است که در طول دو ماهه گذشته تاکنون هیچ‌گونه طرح جدیدی به منظور افزایش ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه های نفت در مدار بهره برداری قرار نگرفته است.

در شرایط فعلی طرح بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس و فاز اول پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس آماده بهره‌برداری نیستند و این درحالی است که عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از افزایش واردات بنزین به منظور تامین نیازهای داخلی کشور در سال‌جاری خبر داده است.

به گزارش مهر، حجم واردات بنزین ایران در طول سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید از یک میلیون لیتر در روز به بیش از ۱۲ میلیون لیتر افزایش یافته است و پیش بینی می‌شود با توجه به سیاست‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، حجم واردات امسال حتی از مرز ۱۵ میلیون لیتر در روز عبور کند.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت اردیبهشت ماه امسال در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش واردات بنزین به ۱۲ میلیون لیتر در روز، گفته است: هدف از افزایش بی‌سابقه واردات این فرآورده نفتی بالا بردن سطح ذخیره سازی‌ها است.

از سوی دیگر در حالی از ابتدای فروردین ماه سال جاری تاکنون بالغ بر ۱۲ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده که حجم خرید خارجی این فرآورده استراتژیک نفتی در سال ۱۳۹۳ به عنوان سال نخست فعالیت دولت تدبیر و امید تنها چهار میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر در روز بوده است.

براساس آمارهای رسمی ارائه شده توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، حجم واردات بنزین در سال ۱۳۹۳ به عنوان سال نخست فعالیت دولت یازدهم ۴.۷ میلیون لیتر در روز بوده که نسبت به سال ۹۲ حدود ۳۱ درصد رشد داشته است.

سال گذشته هم حدود سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر بنزین به ارزش بیش از یک میلیارد دلار وارد ایران شد و با سقوط آزاد قیمت جهانی نفت خام و به تبع آن فرآورده های مختلف نفتی از جمله بنزین، شانس با دولتمردان یار بود که هزینه کمتری خرج واردات این فرآورده نفتی کرده‌اند.

در این بین همزمان با وعده‌های مختلف مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مبنی بر خودکفایی بنزین اما حجم واردات این محصول پرطرفدار نفتی از ابتدای سال‌جاری بار دیگر با افزایشی حدود ۳۰ درصدی از ۹ به ۱۲ میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲ خرداد, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو