زمان انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ -

«تهران» ناموفق‌ترین استان ایران در کنترل قلیان

عضو کمیته کشوری دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تهران ناموفقترین استان ایران در کنترل قلیان است، گفت: طبق قانون سفره‌خانه‌ها حق عرضه مواد دخانی ندارند حتی قهوه‌خانه‌های قدیمی که این مجوز را داشتند در قانون اصناف دیگر مجوز عرضه قلیان نمی‌گیرند.

به گزارش سرای نور؛ عضو کمیته کشوری دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه با موضوع «دخانیات» با اشاره به حوزه کنترل سیگار به پیشینه آن پرداخت و اظهار داشت: فعالیت‌های کنترل دخانیات ایران تقریباً از اواسط دهه ۶۰ شروع شده است و در حوزه کنترل سیگار توانستیم استعمال سیگار را به‌طور مناسبی در کشور کنترل کنیم. آمارها نیز بیان کننده این هستند که در زمینه کنترل مصرف سیگار، جزو کشورهای نسبتاً موفق دنیا هستیم.

آذری پورماسوله درباره قلیان و استعمال آن نیز گفت: این عادت سنتی در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، توسط صنعت دخانیات شناسایی شده است و برنامه ریزی‌هایی که برای این عادت سنتی انجام شده، استعمال دخانیات را در مورد قلیان در طبقات و اقشار مختلف اجتماعی شایع کرده و باعث چالش در کشورهای منطقه شده است.

عضو کمیته کشوری دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص سفره خانه‌های سنتی و قهوه‌خانه‌ها و استعمال قلیان در آنها گفت: طبق قانون هیچ سفره‌خانه‌ای حق عرضه مواد دخانی را ندارد و هیچ‌کدام در پروانه کسبی که دارند، مجوز عرضه قلیان را ندارند و فقط قهوه‌خانه‌های قدیمی این مجوز را داشتند که در قانون اصناف در مجوزهای جدید، به اینها هم مجوز عرضه قلیان داده نمی‌شود، بنابراین مطابق قانون مکان‌هایی که قلیان عرضه می‌کنند، مجوز عرضه را ندارند و نباید انجام دهند.

وی با ذکر این نکته که استعمال دخانیات به جنسیت مرتبط نیست، تصریح کرد: مهم این است که استعمال دخانیات سبب بیماری می‌شود و عوارض مختلف اجتماعی و اقتصادی دارد و اگر قرار است ممنوعیتی باشد برای همه است.

آذری پورماسوله، استان تهران را به‌عنوان تنها استانی معرفی کرد که در کنترل عرضه قلیان در اماکن عمومی، موفق نبوده است و گفت: در سایر استان‌ها، همکاران علوم پزشکی با کمک نیروی انتظامی و قوه قضاییه توانستند به‌طور مؤثری با عرضه قلیان در اماکن عمومی برخورد کنند و جلوی آن را بگیرند.

وی اظهار داشت: ۱۲ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال کشور، سیگار مصرف می‌کنند و اگر به‌درستی مصرف این افراد را در نظر بگیریم سالیانه ۴۰ میلیارد نخ سیگار، مصرف مورد نیاز است و با مقداری که سازمان دخانیات تولید می‌کند، فاصله قابل توجهی وجود دارد و به نظر می‌رسد آمار مصرف سیگار در کشور توسط شرکت دخانیات بالاتر اعلام می‌شود تا برای واردات و تولیدات داخل کشور، دلیل محکمه پسندی را ارائه کنند.

آذری پورماسوله سود حاصل از فروش مواد دخانی را سود بالایی دانست و در عین حال هزینه‌های ناشی از آن را در درازمدت بیشتر از سود حاصله، برشمرد و متذکر شد: طی تحقیقاتی در هند، هزینه‌ای که افراد برای سیگار مصرف می‌کنند، دو تا سه برابر آن هزینه درمان می‌شود ولی چون این موضوع محسوس نیست به چشم افراد و دولت‌ها نمی‌آید.

وی ادامه داد: هزینه درمان دارد از جیب سایر آحاد کشور که یا دارند از طریق مالیات و یا پول سایر بیمه شدگانی که دارند بیمه خودشان را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌کنند، انجام می‌شود و به‌نظر بخشی از سیاستگذاران آن سود عالی دیده می‌شود در حالی که در درازمدت این هزینه‌هایی که تحمیل می‌شود، به کل کشور تحمیل می‌شود.

در ادامه این برنامه رادیویی، برخورداری ــ رئیس سابق سازمان دخانیات کشور به ارائه آمار مصرف سیگار در کشور پرداخت و اظهار داشت: در کل کشور تقریباً ۶۵ تا ۶۷ میلیارد نخ، در بخش سیگار تشخیص داده می‌شود که مصرف وجود دارد.

وی ادامه داد: تولیداتمان را به این سمت سوق دادیم که مضراتش همچون نیکوتین کمتر شود و با سیگارهای قاچاق جایگزین شود. در ایران قاچاق سیگار کولاک می‌کند و بهتر است اگر مصرفی وجود دارد، مصرفی باشد که تحت کنترل وزارت بهداشت ایران باشد و از لحاظ کیفی تحت کنترل قرار بگیرد.

رئیس سابق سازمان دخانیات کشور با اشاره به برنامه‌های ۳۰ساله این سازمان و تغییر کاربری در آن خاطرنشان کرد: به‌دنبال جایگزین کردن سیگار و تولید مواد آرایشی و دارویی بودیم تا در تغییر کاربری به کارکنان این سازمان آسیبی وارد نشود.

منبع:تسنیم

زمان انتشار: ۱۳ خرداد, ۱۳۹۵

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو