زمان انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۴ -

هشدار سازمان حج درباره کاروان های غیرمجاز و ارزان قیمت عتبات

سازمان حج و زیارت طی اطلاعیه ای نسبت به ثبت نام برای سفرهای عتبات که بدون مجوز این سازمان و با قیمت های بسیار ارزان و فریبنده انجام می گیرد، هشدار داد.

به گزارش سرای نور؛طی ماه های اخیر برخی گروه های غیرمجاز با اعلام دریافت مبالغ مختلفی از جمله ۶۵۰ هزار تومان از مشتاقان زیارت عتبات برای سفرهای هوایی عتبات ثبت نام می کنند و از آنجایی که اینگونه مبالغ کمتر از نصف هزینه کاروان های سازمان حج است بعضاً به زائران گفته می‌شود که بخشی از هزینه سفر توسط خیرین پرداخت می شود.

بر اساس این اعلام ممکن است برخی افراد سودجو با سوء استفاده از احساسات مذهبی مردم با حضور در مساجد و حسینیه ها  و هیئات مذهبی و با دادن وعده های فریبنده، اقدام به جمع آوری وجوه از زائران کرده و پس از مدتی متواری شوند. از این رو بسیاری از مردم پس از ایجاد ضرر و زیان به دستگاه های قضایی و نیروی انتظامی مراجعه و شکایت می کنند.

از آنجایی که لیست دفاتر خدمات زیارتی مجاز برای سفر عتبات در پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت به آدرس www.hajnews.ir و همچنین در سایت های اینترنتی تمامی دفاتر حج و زیارت استان های کشور موجود است، زائران می توانند به مراجعه به این سایت ها و یا با مراجعه حضوری و تماس تلفنی با سازمان حج و زیارت و دفاتر حج و زیارت استان ها از مجاز یا غیر مجاز بودن این دفاتر مطلع شوند.

سازمان حج و زیارت در مورد کاروان های دارای مجوز اقدامات نظارتی خود را انجام داده و از حقوق زائران صیانت می کند و در مورد گروه های غیرمجاز به دلیل عدم اطلاع کافی و رسمی نبودن مکان و زمان فعالیت آنها اقدام پیشگیرانه میسر نیست و دستگاه های قضایی و انتظامی اقدامات قانونی را به محض اطلاع انجام خواهند داد.

بر اساس این گزارش ،مشتاقان زیارت عتبات برای شرکت در پیش ثبت نام های عتبات در زمان‌های مقرر که از طریق اطلاع رسانی های این سازمان در رسانه انجام می گیرد، می توانند به سامانه www.atabat.haj.ir مراجعه کنند  همچنین زائرانی که در مهلت مقرر در پیش ثبت نام ها شرکت نکرده اند، می توانند با مراجعه به سامانه www.atabat.org.ir از ظرفیت های خالی عتبات مطلع شده و نسبت به ثبت نام و اعزام به این سفر زیارتی اقدام کنند.

لازم بذکر است در ثبت نام های مجاز عتبات که توسط دفاتر خدمات زیارتی دارای مجوز سازمان حج و زیارت انجام می گیرد،  بابت پرداخت هزینه سفر فیش مخصوص پرداخت هزینه سفر عتبات که پس زمینه آن منقش به عکس بارگاه شریف امام حسین(ع) با رنگ قرمز است، به زائران ارائه می شود و زائران می توانند با مراجعه به شعب بانک ملی نسبت به پرداخت هزینه خود اقدام کنند و دریافت هزینه ها به صورت وجوه نقدی و یا واریز به حساب اشخاص صورت نمی گیرد.

همچنین یادآور می شود در آستانه ایام اربعین، اعزام کاروان های عتبات سازمان حج تا پایان آبان ماه ادامه خواهد داشت و در ایام اربعین حسینی(ع) برای بهره گیری از همه ظرفیت ها برای خدمت رسانی به زائران اربعین موقتاً اعزام این کاروان‌ها قطع می شود و مجدداً از روز ۱۵ آذرماه اعزام های کاروانی به عتبات از سر گرفته می شود  لذا مشتاقان زیارت عتبات برای سفرهای بعد از اربعین می توانند به سامانه ثبت نام عتبات به آدرس http://atabat.org.ir مراجعه و از ظرفیت خالی کاروان ها مطلع و نسبت به ثبت نام در کاروان ها اقدام کنند.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۲۸ آبان, ۱۳۹۴

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو