زمان انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ -

سرقت در سال ۹۶ افزایش یافت/ کشفیات تریلیونی قاچاق

سخنگوی ناجا گفت: متاسفانه در سال ۹۶ با افزایش ۲ درصدی سرقت های خرد و افزایش ۳ درصدی سرقت از منزل مواجه، هر چند در این زمینه شاهد افزایش ۲ درصدی کشف بوده‌ایم.

به گزارش سرای نور ؛ سردار سعید منتظر المهدی در بیستمین  نشست خود با خبرنگاران رسانه های مختلف مکتوب، دیداری و شنیداری با اعلام این که ۲۷ هزار گشت همزمان پلیس های تخصصی در ایام نوروز را خواهیم داشت، گفت: ۳۷۷۰ گشت خودرویی، ۲۰۱۰، گشت موتوری و ۲۹۰۰ پاس پیاده، در راستای ایجاد آرامش مردم عزیزمان انجام می شود.

وی با اشاره به پیش بینی پلیس برای طرح نوروزی گفت: ۱۳۳۰ کانکس و ۴۵۰ چادر نوروزی برپا می شود و همچنین ۷۰۰ایستگاه بازرسی موقت، ۱۰۴ ایستگاه بازرسی ثابت توسط پلیس پیشگیری، آماده خدمات رسانی هستند.

معاون اجتماعی ناجا افزود: ۳۰ فروند بالگرد هوا ناجا نیز از ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۱۴ فروردین ۹۷ همگام با سایر نیروها برای خدمات رسانی، ایجاد آرامش، افزایش نشاط و تسهیل در آمد و شد شهروندان در طرح نوروزی پلیس در خدمت مردمان خوب ایران سرفرازمان هستند.

وی با رونمایی از شعار نوروزی پلیس با عنوان «آرامش بهاری با نظم و امنیت»، گفت: در واقع آرامش و امنیت خاستگاه همگان است و با رعایت نظم و قانونمندی و مشارکت و همکاری با پلیس و دستگاه های امنیت آفرین، انشاالله بهاری پر نشاط توام با آرامش در سایه امنیت خواهیم داشت.

افزایش ۳۲ درصدی صدور گواهینامه اولی

منتظر المهدی در ادامه نشست با اشاره به آمار و عملکرد پلیس راهنمایی و رانندگی در سال جاری، گفت: همکاران پر تلاش و زحمتکش راهور  ۱ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۴۵۵ خودروی جدید را شماره گذاری کرده و برای ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۷۲۷ نفر گواهینامه اولی صادر کردند که این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۲ درصدی همراه بوده است.

وی افزود: ۱۰ هزار و ۳۵۲  دستگاه موتورسیکلت جدید شماره گذاری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۷۹ درصدی همراه بوده است.

این مقام ارشد انتظامی با بیان این که در حال حاضر ۲۰ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۵۶۹ خودرو و ۱۱ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۲۴۶ موتورسیکلت در سراسر کشور در حال تردد هستند، گفت: علی رغم افزایش وسایل نقلیه و افراد نوگواهینامه و افزایش تصادفات، تعداد جان باختگان نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

کاهش جانباختگان حوادث رانندگی از ۲۷ هزار تن به ۱۶ هزار تن

به گفته وی روند رو به کاهش جان باختگان حوادث رانندگی از سال ۸۵ که ۲۷ هزار تن بوده و امروز به ۱۶ هزار تن رسیده است، حاصل همکاری تمامی دستگاه های مربوطه و ارتقاء فرهنگ رانندگی و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی بوده است و امیدواریم روزگارانی برسد که حتی یک تن کشته در تصادفات نداشته باشیم.

رتبه اول جانباختگان تصادفات به موتورسیکلت ها

منتظر المهدی با ابراز تاسف از این که رتبه اول جان باختگان سوانح رانندگی به راکبین موتورسیکلت ها با سهم ۲۵ درصد از کل جانباختگان و سپس عابرین پیاده با حدود ۲۱ درصد تعلق می گیرد، گفت: بیشترین علت تصادفات در سال ۹۶ با ضریب ۸/۳۵ درصد به علت عدم توجه به جلو و رعایت فاصله طولی است و عدم رعایت حق تقدم ۶/۲۱ درصد، عدم رعایت سرعت مطمئنه ۱/۱۳ درصد و انحراف به چپ ۲/۸ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

به گفته وی بیشترین زمان تصادفات بین ساعات ۱۶ تا ۲۰ رخ می دهد.

افتتاح بانک اطلاعاتی چهره

سخنگوی ناجا با اشاره به راه اندازی و افتتاح بانک اطلاعاتی چهره با ثبت میلیون ها نمونه و ایجاد آزمایشگاه ادله الکترونیک جنایی در جهت کشف علمی جرم، گفت: توسعه بانک های اطلاعاتی بیومتریک و غیربیومتریک و مکانیزه کردن روند صدور گواهینامه عدم سوء پیشینه در کشور و تجهیز خودروهای پلیس آگاهی به دوربین های پلاک خوان از جمله اقداماتی است که در پلیس آگاهی به منظور مقابله با مجرمین و کمک به تامین امنیت هر چه بیشتر انجام شده است.

وی افزود: انهدام ۳ هزار و ۴۰۰ باند فعال در کار سرقت و دستگیری ۴۹۹ مالخر، کشف بالغ بر ۹۰ درصد خودروهای مسروقه و کاهش ۳۴ درصدی سرقت از بانک ها، کاهش ۱۰ درصدی سرقت از طلا فروشی ها، کاهش ۸ درصدی سرقت از اتومبیل ها، کاهش ۷ درصدی سرقت به عنف و کاهش ۳ درصدی سرقت مسلحانه از جمله فعالیت های ستودنی ماموران پلیس آگاهی است که شبانه روز در حال مقابله با مجرمان در حوزه مختلف هستند.

افزایش سرقت در سال ۹۶

معاون اجتماعی ناجا با بیان این که بیشترین سرقت ها بین ساعات ۱۸ تا ۲۱ رخ  داده است، گفت: متاسفانه در سال ۹۶ با افزایش ۲ درصدی سرقت های خرد و افزایش ۳ درصدی سرقت از منزل مواجه، هرچند در این زمینه شاهد افزایش ۲ درصدی کشف بوده ایم.

وی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از افزایش ۶۳ درصدی کشفیات پرونده های بالای ۵۰۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: ارزش ریالی کشفیات بالغ بر ۳۸ تریلیون و ۱۴۷ میلیارد و ۲۰۹ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۷۰۷ ریال بوده است.

پاکسازی محیط‌های پیرامون مراکز آموزشی از موادفروشان

سخنگوی ناجا اجرای طرح های ویژه، پاکسازی پیرامون محیط های آموزشی به ویژه مدارس از عناصر توزیع کننده مواد مخدر و راه اندازی یگان های ضربت مبارزه با مواد مخدر در مناطق ۲۲ گانه پایتخت و تشدید نظارت بر پایانه ها، گاراژها، اماکن عمومی را از جمله اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا دانست و گفت: در راستای مبارزه بی امان و خستگی ناپذیر ماموران ما در این حوزه و با استفاده از سگ های کارآمد پلیس، تمرکز بر مرز ها، تقویت یگان های انتظامی در کویر، مبارزه در استان های شرقی کشور و با محوریت سیستان و بلوچستان در اولویت برنامه ها قرار گرفته است.

کشف ۷۷درصد مواد مخدر در بدو ورود به استانها

وی خاطر نشان کرد: پیاده سازی برنامه های ذکر شده، باعث کشف ۷۷ درصد از موادمخدر در همان بدو ورودی برخی از استان های شرقی شده و از ورود مواد مخدر به شهرها و محله ها جلوگیری کرده است و همچنین شاهد افزایش ۱۴ درصدی کشفیات مواد مخدر بوده ایم به گونه ای که بالغ بر ۶۸۴ تن از انواع مواد مخدر ، کشف و ضبط گردیده است که همین میزان بر مبنای تریاک به میزان ۹۹۰تن تولید کشور افغانستان می باشد.

منتظر المهدی در راستای مبارزه بی وقفه پلیس با سوداگران مواد مخدر از افزایش ۷ درصدی درگیری ها و افزایش ۱۲ درصدی دستگیرشدگان موادفروش (حدود ۹۸ هزار و ۸۹ نفر) خبر داد و گفت: بالغ بر ۱۵۵ هزار و ۲۴۰ نفر از معتادان متجاهر که نشان از افزایش ۱۹ درصدی دارد و همچنین افزایش ۱۰۴ درصدی کشفیات قرص های روان گردان و پیش سازهای شیشه از جمله ترامادول، ریتالین، زولپیدم و متامفتامین به میزان ۳۴ میلیون بوده است.

ایجاد ۲۰ مرکز مشاوره پیشگیری از اعتیاد

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: در حوزه ایجابی بالغ بر ۲۰ مرکز مشاوره پیشگیری از اعتیاد ایجاد شده، ۳ هزار و ۳۰ ساعت برنامه های رادیویی و تلویزیونی، ۴ هزار و ۵۰ جلسه آموزشی از جمله مدارس، مساجد و ۱ میلیون و ۵۷۰ هزار آموزش چهره به چهره  انجام شده است تا بتوانیم هر چه بیشتر رنگ نازیبای اعتیاد را چهره کشور عزیزمان پاک کنیم.

ضرورت توجه ویژه به ایستگاه های خانواده و مدارس در راستای پیشگیری از اعتیاد و توجیه و ایجاد تاب آوری روانی در بین جوانان و نوجوانان با آموزش و مشاوره های لازم، از دیگر صحبت های سخنگوی ناجا در این نشست بود.

منتظر المهدی در ادامه افزود: پلیس فتا که این روز ها تبدیل به چشم و گوش همیشه بیدار جامعه شده با رصد های آنی و گشت زنی در فضای مجازی علی رغم افزایش ۴۴ درصدی جرایم در این فضا، خوشبختانه توانسته اند ۸۴ درصد جرایم را کشف کنند که در مقایسه با پلیس سایر کشورهای پیشرفته بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

 ۴۶ درصد از جرایم در فضای تلگرامی و ۲۵ درصد در اینستاگرام رخ می دهد

وی با بیان این که ۴۶ درصد از جرایم در فضای تلگرامی و ۲۵ درصد در اینستاگرام رخ می دهد، گفت: بیشترین جرایم در حوزه کلاهبرداری های مالی و برداشت های غیرمجاز با ۳۵ درصد است؛ شناسایی وبرخورد با ۳ هزار و ۳۲۰ کانال،گروه و سایت در حوزه خرید، فروش و آموزش  وتولید مواد مخدر از جمله فعالیت های مردان تیز بین پلیس فتاست که مجرمان حقیقی در پس فضای مجازی را  به طرفه العینی شکار می کنند.

روزانه ۲۰۰ کانال مسدود می شود

این مقام ارشد انتظامی تاکید کرد: مسدود شدن روزانه حدود ۲۰۰ کانال که در حوزه انواع جرایم فعالیت می کنند نشان از چیره دستی پلیسی دارد که پشت پرده دستان ناپاک را آشکار کرده و نقاب از رخ شیادان بر می دارد؛ هر چند که ضرورت ارتقاء دانش رسانه ای و سواد فضای مجازی کاربران برای ناکام ماندن مجرمان کاملا احساس می شود.

اجرای طرح کودک و اینترنت

برگزاری سه نشست بین المللی با حضور روسای پلیس های سایبری سایر کشورها، اجرای طرح کوآ (کودک و اینترنت) با همکاری وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش با بیش از ۷۰۰ کارگاه و آموزش ۲۱۰ هزار دانش آموز از دیگر فعالیت های پلیس فتا در سال جاری بود که سخنگوی ناجا به آن اشاره کرد.

کشف ۲۶ میلیون مواد محترقه

منتظر المهدی با اعلام این که بالغ بر ۲۶ میلیون مواد محترقه طی ماه های اخیر کشف و ضبط شده است، گفت: ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار عدد آن در محدوده زمانی یک ماه گذشته ضبط شده که ۸ میلیون آن  مواد محترقه پر خطر بوده است؛ در این رابطه ۱۵۰ نفر دستگیر و تحویل مراجع ذیصلاح شده اند.

وی با ابراز خرسندی از این که خوشبختانه با کاهش چشمگیر خرید انواع مواد محترقه از سوی مردم مواجه بوده ایم، گفت: این امر حکایت از هوشیاری، دقت و توجه خانواده ها و جوانان و نوجوانان دارد.

سخنگوی ناجا با تاکید بر این که به سبب همکاری مردم در ایجاد نظم و امنیت با پلیس، به طور حتم امسال با مشکلات کمتری در چهارشنبه پایان سال مواجهیم گفت: طبیعی است با بر هم زنندگان و اخلالگران نظم و امنیت و کسانی که موجب سلب آرامش مردم شوند برخورد جدی و قانونی صورت می گیرد.

افزایش ۷ درصدی صدور گذرنامه

منتظر المهدی با اعلام این که در سال جاری بالغ بر ۳ میلیون و ۹۲۵ هزار و ۶۷۷ جلد گذرنامه صادر شده که افزایش ۷ درصدی نسبت به سال ۹۵ را نشان می دهد، گفت: صدور پروانه اقامت ۷۴ هزار و ۳۰۰ تبعه خارجی و همچنین طرد ۴۳۰ هزار و ۲۰۰ نفر اتباع بیگانه غیر مجاز، افزایش ۵ درصدی تردد مسافرین خارجی و ایرانی به خارج و داخل کشور که شامل ۲۸ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۶۰۹ نفر  می شود، از جمله دیگر اقدامات همکارانم در پلیس گذرنامه است.

انهدام ۱۰۴ باند قاچاق انسان

وی از افزایش ۲۷ درصدی انهدام باند جعل مدارک مسافرتی و دستگیری ۲۳ نفر در این خصوص و همچنین افزایش ۱۵ درصدی کشف مدارک مسافرتی و هویتی جعلی به میزان ۵  هزار و ۴۱۱ فقره خبر داد و گفت: انهدام ۱۰۴ باند قاچاق انسان و افزایش ۸۲ درصدی جلوگیری از ورود و خروج افراد غیرمجاز، افزایش ۷ درصدی کشفیات سلاح و ۷ درصد کشفیات سوخت، افزایش ۱۳ درصدی کشفیات مشروبات الکلی و همچنین ایجاد سامانه کنترلی در مرز اروند رود  و کمک شایان به توسعه اقتصادی در وضعیت معیشتی استان های همجوار از دیگر اقدامات پلیس گذرنامه است که در سال جاری محقق شده است.

معاون اجتماعی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که طی ۳۵۲ روز گذشته بالغ بر ۲۴ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۹۹۸ تماس با سامانه پلیس ۱۱۰ برقرار شده که از این میان ۱۶ میلیون و ۸۸۷ هزار و ۴۴۳ تماس و مراجعه آن عملیاتی شده است، گفت: این رقم نسبت به سال گذشته نشان از افزایش ۹/۲ درصدی عملیاتی شدن تماس ها و مراجعات دارد؛ میزان رضایتمندی از پلیس ۱۱۰ نیز حدود ۵/۸۲ درصد بوده است.

وی افزود: در اجرای طرح دریا در این تابستان خوشبختانه شاهد کاهش ۲۵ درصدی غرق شدگان بودیم و در این رابطه ۶۸۷ نفر توسط پلیس نجات یافتند.

سخنگوی ناجا در ادامه با اشاره به فعالیت های پلیس یگان ویژه گفت: ماموریت های مهم گروگانگیری و رهایی سال ۹۶ در استان های تهران، اصفهان، کرمانشاه، مشهد و همچنین مجلس شورای اسلامی و … صورت گرفته است در حالی که در سال ۹۵ در حوزه ماموریت های مهم رهایی گروگان در سطح کشور ۷ مورد داشتیم.

بازداشت و استرداد ۲۴ نفر از مجرمین فراری به خارج از کشور و رهایی ۲ گروگان و بازگشت آنها به کشور از جمله اقدامات پلیس اینترپل بود که سخنگوی ناجا به آن اشاره کرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ایجاد زیر ساخت های نوین و ایجاد سامانه های اینترنتی، پیامکی و تلفنی در سازمان وظیفه عمومی ناجا، گفت: این سازمان با برخورداری از ۴۲۸ رده وظیفه عمومی و ۹۳۹ هیئت رسیدگی توانسته خدمات قابل قبولی را ارائه کند.

صدور ۵۲۵ هزار کارت پایان خدمت و معافیت در ۱۱ ماه گذشته

منتظر المهدی خبر از صدور حدود ۵۲۵ هزار کارت پایان خدمت و معافیت در ۱۱ ماهه سال ۹۶ داد و گفت: صدور ۴۱۲ هزار و ۲۰۰ فقره معافیت تحصیلی و همچنین ثبت نام ۵۳ هزار و ۱۶۹ نفر که مشمول پرداخت جریمه سربازی بوده اند که در این سازمان انجام شده است؛ لازم به ذکر است طی دوسال گذشته حدود ۵۳۳ هزار  نفر از مشمولان غایبی که ۸ سال از غیبت آنان می گذرد ثبت نام کرده  که برای  ۳۴۶ هزار نفر آنان کارت معافیت صادر شده است.

وی همچنین در حوزه اقدامات پلیس پیشگیری با بیان این که ۱۵ هزار نفر از کارکنان ناجا در کلاس های استانداردسازی، تعالی رفتار و افزایش آستانه تحمل در مواجهه با شرایط پیش بینی نشده حضور یافته اند، گفت: در سال ۹۶ بالغ بر ۱ میلیون نفر تحت آموزش های مختلف قرار گرفته اند و ۵۰ درصد آموزش های حین خدمت و تکمیلی از طریق سامانه های مجازی انجام می شود.

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر این که معاونت اجتماعی با فعالیت ۶۵ مرکز مشاوره و ۶۵۴ دایره مشاوره و مددکاری در کلانتری ها گام های بلندی در راستای نهادینه کردن فرهنگ دوری از جرم برداشته است، گفت: در سال ۹۶ بالغ بر ۴۰۶هزار و ۹۳۹نفر به این دفاتر مراجعه کرده و خوشبختانه با حضور به موقع مشاوران ناجا ۷۶ درصد پرونده ها منجر به صلح و سازش شده و از چرخه قضایی و انتظامی خارج گردیده است.

افزایش ۳۵ درصدی حمایت و پشتیبانی از فیلم ها و سریال ها توسط موسسه ناجی هنر، برگزاری بیش از ۳۶ هزار و ۵۶۰ جلسه آموزش همگانی در مدارس، تولیدات انبوه رسانه ای وبرنامه های رادیو و تلویزیونی و .. از دیگر اقدامات شاخص معاونت اجتماعی ناجا در سال ۹۶ بود که سخنگوی ناجا در مورد آن ها سخن گفت.

منتظرالمهدی با بیان این که مرزبانان غیور و غیرتمند نیروی انتظامی از ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرز از مجموع هشت هزار و ۷۲۵ کیلومتر مرز، با جان و دل حراست و نگهبانی می کنند، گفت: مرزبانی ناجا با ایجاد پروژه فیبر نوری در جوار مرزها و استقرار سامانه  عنبیه کنترل الکترونیکی و راه اندازی ۱۶ سایت ارتباطی در ارتفاعات و توسعه سامانه سیستم نظارت تصویری در برخی از مرز های کشور تلاش می کنند امنیت و آرامش کشورمان را هماره مهیا کنند.

دستگیری ۶۲۲ شرور در مرزهای کشور

به گفته وی طی ۱۱ ماهه گذشته ۱۷۷ درگیری مرزبانان از جان گذشته با اشرار و قاچاقچیان سلاح و مواد مخدر رخ داده که در این اثنا ۶۲۲ نفر دستگیر شده اند.

سخنگوی ناجا با اعلام این که در سالی که گذشت تیز پروازان هواپیمایی نیروی انتظامی با ۷ هزار سورتی پرواز به ارائه خدمات مشغول بوده اند؛ گفت: از آن جایی که پرواز در کریدور های هواییِ مناطق انبوه و منطقه هشدار و احتیاط، فقط کار خلبانان ورزیده (به اصطلاح) استاد خلبان، خلبان فرمانده و خلبان آزمایشگر است؛خلبانان ما در حادثه های مختلف به سرعت، برای کمک رسانی حاضر می شوند که از جمله آن می توان به زلزله کرمانشاه اشاره کرد.

به گفته وی درحوزه اورژانس هوایی و تصادفات جاده ای هوا ناجا بسیار مثمر ثمر بوده ؛ ۶۲۹ ماموریت انجام و ۱۲۵۰ مصدوم جا به جا شده که بیش از ۹۵ درصد آنها نجات یافته و وضعیت جسمانیشان رو به بهبود رفته است که جای بسی خوشحالی دارد.

معاون اجتماعی ناجا تصریح کرد: پهبادهای هوا ناجا برای ماموریت های مختلف از جمله پایش مرز ها، شناسایی، تصویر برداری  و ۱۵۹۰۰۰  ساعت سورتی پرواز داشته اندکه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش  داشته است.

وی گفت: با عنایت به تجربه بالای خلبانان هوا ناجا در قیاس با سایر خلبانان ، روزانه عازم ماموریت های متنوع، سخت و منحصر به فردی از جمله چتر ریزی، راپل، پرواز در کوهستان، گشت مرزی، فیلمبرداری، ناوبری، عملیاتی و … می شوند و اغلب در مقام مقایسه با سایر خلبانان هم رده خود در سایر نیرو های مسلح ۳ تا ۴ برابر ساعت پروازی دارند.

به گفته وی در طرح نوروزی نیز با ۳۰ بالگرد  و در ۱۳ نقطه  پایگاه هوایی مستقر و در صورت لزوم امداد رسانی و خدمات دهی خواهند داشت.

منتظرالمهدی در ادامه نشست با اعلام این که تعداد ۱ میلیون و ۳۶۵ هزار ۵۶۳نفر در۱۱ ماهه سال جاری با مرکز نظارت همگانی تماس گرفته اند که با افزایش(۱۹) درصدی نسبت به مدت مشابه مواجه بوده ایم .

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: بیش از ۹۴۸ جلسه ارتباط مستقیم فرماندهان و مسئولین  با مردم ، پاسخگویی و دیدار چهره به چهره با ۴۱ هزار و ۶۹۶ نفر از مردمان عزیز کشورمان انجام شده است؛ افزایش ۶/۱۰ درصدی تقدیر و ۷/۱۰ انتقاد و کاهش ۲/۷ درصدی شکایات مردمی را در ۱۱ ماه سال جاری شاهد بوده ایم.

منتظر المهدی در پایان از همراهی و همدلی خبرنگاران برای انعکاس اخبار حوزه انتظامی و امنیت قدر دانی کرد و گفت: به همه همکارانم و خانواده هایشان خسته نباشیدی جانانه دارم که بی وقفه در پی جاری و ساری کردن امنیت، آرامش و آسایش در این مرز و بوم هستند.

منبع:مهر

زمان انتشار: ۱۷ اسفند, ۱۳۹۶

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو