زمان انتشار: ۹ فروردین ۱۳۹۹ -

زالی عنوان کرد؛

آمار صعودی کرونا دور از انتظار نیست/قبلا هشدار داده بودیم

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، گفت: پیش از این هشدارهای لازم به مردم داده شده بود و آمار صعودی کرونا به هیچ عنوان دور از انتظار نیست.

آمار صعودی کرونا دور از انتظار نیست/قبلا هشدار داده بودیم

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، گفت: پیش از این هشدارهای لازم به مردم داده شده بود و آمار صعودی کرونا به هیچ عنوان دور از انتظار نیست.

 علیرضا زالی، با اشاره به افزایش مبتلایان کووید ۱۹ طی روزهای اخیر، اظهار کرد: به دلیل تراکم جمعیت و افزایش ترددها در هفته های واپسین اسفند، این بیماری پس از دوره نهفتگی در حال بروز و رو به افزایش است.

وی ادامه داد: آمار رو به افزایش مبتلایان نتیجه ترددهای غیر ضروری در سطح شهر و جدی نگرفتن توصیه‌ها است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر اینکه پیشتر نیز هشدارهای لازم داده شده بود و این آمار به هیچ عنوان دور از انتظار نیست، گفت: تا زمانیکه موارد جدید در کشور گزارش شود، در دوره تب اپیدمی قرار داریم و صرفاً زمانی که موارد جدید مشاهده نشود می‌توانیم اعلام کنیم تراز کرونا منفی شده است.

زالی ادامه داد: تا زمانی که موارد جدید ابتلاء اعلام می‌شود با رشد ویروس کووید ۱۹ روبرو خواهیم بود.

وی با اشاره به درصد مرگ و میر و ابتلاء در زنان و مردان بر اثر ابتلاء به کرونا، گفت: بر اساس الگوهای کشوری میزان مرگ و میر و ابتلاء در مردان بالاتر است به نحوی که آقایان ۶۴ درصد از مبتلایان و فوت شدگان را به خود اختصاص داده اند.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به احتمال ماندگاری ویروس کووید ۱۹ در هوا، خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات جهانی هنوز هیچ یافته و مستنداتی بر تأیید این که ویروس کووید ۱۹ می‌تواند از راه هوا منتقل شود و یا در هوا زنده بماند وجود ندارد بنابراین این موضوع بر قوت خود باقی است که ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی به افراد منتقل می‌شود.

زالی با بیان اینکه ویروس کرونا از چگالی و وزن بالایی برخوردار است، توضیح داد: این موضوع امکان غوطه وری این ویروس را در هوا خیلی خیلی کاهش می‌دهد، بنابراین به دلیل نیروی جاذبه بدیهی است که بر روی زمین و سطوح قرار گیرد.

وی تاکید کرد: شایع‌ترین راه انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات و ترشحات تنفسی است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه در برخی از بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی داروهایی با هزینه‌های بسیار بالا برای بیماران تجویز شده است، اظهار کرد: با توجه به مشارکت‌های بسیار خوب بخش خصوصی ولی عمده بیماران مبتلا به کرونا در بخش‌های دانشگاهی و دولتی بستری و درمان می‌شوند.

زالی ادامه داد: در موارد بسیار اندکی بیماران با مواردی نظیر تجویز داروهای گران قیمت مواجه می‌شوند ولی مراکز درمانی مجاز به تجویز داروهایی هستند که در پروتکل های ملی در درمان کرونا گنجانده شده است.

وی در ادامه از تحقیقات گسترده بر روی داروهای ضد ویروس برای درمان کرونا در کشور خبر داد و گفت: به محض اعلام نتایج اثر گذاری بالینی این داروها برای درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹، این داروها در پروتکل های ملی گنجانده خواهند شد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، ضمن قدردانی از زحمات و همکاری نیروهای بسیج، سپاه و بسیج جامعه پزشکی از ابتدای شیوع کرونا، اظهار کرد: امروز روز قدردانی از تلاش‌های تمامی دریادلانی است که سلحشورانه و دلاورانه در کنار مردم خدمات ارائه می‌دهند.

زالی تاکید کرد: یکی از نهادهایی که از روزهای آغازین شیوع کرونا و شکل گیری ستاد مدیریت بیماری کرونا، به سرعت، کارا و نگاهی مسئولانه در کنار کادر درمان و بهداشت، خدمات ارائه داد، نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای سپاه حضرت سیدالشهدا بودند که این مهم شایسته قدردانی است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه تا به امروز نیروهای سپاه از هیچ خدمت لجستیکی و تجهیزاتی فروگذار نبوده اند، از استمرار این خدمات ارزشمند پیشتازانه در قالب حرکتی بزرگ و ملی با عنوان تحقق بسیج ملی غربالگری خبر داد.

وی توضیح داد: با اجرای این طرح بزرگ ملی که با هدف ارتقا آموزش و بهداشت، بیماریابی، قرنطینه بیماران مشکوک، فعالیت‌های مستمر در کنار کادر درمانی و بهداشتی انجام خواهد شد، شاهد همگرایی بیشتر در حوزه‌های مختلف خواهیم بود.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۹ فروردین, ۱۳۹۹

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو