زمان انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۴ -

عراقچی : با بسته شدن پرونده «پی ام دی» برجام اجرا می‌شود

 

به گزارش سرای نور؛عباس عراقچی عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در مراسم ختم رکن آبادی یکی از شهدای فاجعه منا حضور یافت.

وی  درخصوص نیمه فعال شدن ۹ هزار سانتریفیوژ در نطنز گفت: این موضوع را باید از سازمان انرژی اتمی سوال کنیم. آنها طبق جدول زمان بندی خود و براساس نقشه راهی که با آژانس تنظیم شده است اقدامات خود را انجام می دهند.

عراقچی تصریح کرد: تا الان فقط سانتریفیوژ غیر فعال در حال جمع آوری است و باید حدود ۵ هزار سانتریفیوژ فعال باقی بماند.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: پیش نویس قطعنامه شورای حکام توسط کشورهای عضو ۵+۱ به شورای حکام ارائه می شود و درخصوص ادبیاتش در حال مشورت هستیم.

وی اظهار داشت: باید در این پیش نویس از عباراتی که دقیقا به معنای بسته شدن و خاتمه پی ام دی باشد استفاده شود که نشان دهنده بسته شدن این پرونده در شورای حکام است.

عراقچی افزود: اگر پرونده پی ان دی بسته نشود موضع ما کاملا روشن است. باید این پرونده بسته شود تا برجام اجرا شود.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای تاکید کرد: در غیر این صورت تعهدات ایران که طبق برجام موکول به بسته شدن پی ام دی است اجرا نخواهیم کرد و در حقیقت برجام به صورت کامل اجرا نخواهد شد.

وی گفت: ۵+۱ برای ارائه پیش نویس خود به شورای حکام با ما مشورت می کنند ولی ایران درخصوص موضوعات مندرج در پیش نویس بانی نیست چون ایران عضو شورای حکام نیست نمی تواند بانی تببین این قطعنامه باشد.

عراقچی تصریح کرد: این قطعنامه مربوط به کشورهای ۵+۱ به عنوان اعضای شورای حکام خواهد بود.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای با تاکید بر اینکه پرونده پی ام دی توسط شورای حکام بسته خواهد شد اظهار داشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی سیاست ها و برنامه هایش توسط شورای حکام اتخاد می شود و در واقع مجری تصمیمات شورای حکام است.

وی افزود: بنابراین آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیمات خود را (آنچه که مربوط به پی ام دی می شود) را ارائه خواهد کرد و شورای حکام باید تصمیم بگیرد این پرونده را ببندد یا خیر.

عراقچی گفت: اگر پرونده پی ان دی بسته شود این پرونده خاتمه یافته است و برجام جلو خواهد رفت اگر بسته نشود اجرای برجام با وقفه مواجه خواهد شد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: از آقای آمانو انتظار داریم گزارشی مبتنی بر واقعیت و متعادل به شورای حکام ارائه دهد.

وی تاکید کرد: طبیعی است درخصوص وقایعی که ۱۰ الی ۱۵ سال پیش اتفاق افتاده نمی توان قضاوت قطعی ارائه داد و احتمالات مختلف وجود دارد.

عراچی افزود: انتظار نمی رود آقای آمانو گزارشی صد درصدی را ارائه کند در هر صورت تصمیم گیری با شورای حکام است.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه بسته شدن پرونده پی ان دی در شورای حکام ملاک اصلی ماست گفت: ما منتظر تصمیم شورای حکام خواهیم بود.

وی تاکید کرد: ۵+۱ موظف است طبق برجام پیش نویس قطعنامه ای را با هدف بسته شدن پرونده ایران به شورای حکام ارائه دهد.

عراچی بیان کرد: ما به صورت نزدیک در حال مشورت با شورای حکام و ۵+۱ هستیم و امیدواریم این مسیر به درستی طی شود تا منجر به بسته شدن پرونده ایران و اجرای برجام گردد.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۹ آذر, ۱۳۹۴

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو