زمان انتشار: ۳ خرداد ۱۴۰۲ -

رزمنده دوران دفاع مقدس:

مقاومت مردم خرمشهر حماسه‌ای که هرگز از یادها نمی‌رود/ مسجد جامع خرمشهر قلب ایستادگی ملت ایران

رزمنده مازندرانی دوران دفاع مقدس گفت: پس از پیروزی رزمندگان در فتح خرمشهر در مسجد جامع این شهر که به سمبل مقاومت معروف است جمع شدند و نماز شکر خواندند.

به گزارش بهناز دمیرچی خبرنگار سرای نورمحمد حسین پور از رزمندگان دفاع مقدس شهرستان نور در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهارکرد: از میان مومنان مردانی هستند با این که با خدا عهد بستند صادقانه و فعال کردن و برخی به شهادت رسیدن و برخی در همین انتظار دارند و هرگز عقیده خود را تبدیل نکردند.

وی با اشاره به گرامیداشت سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر در خصوص حوادث این شهر گفت: خرمشهر در در قسمت جنوب غربی استان خوزستان با آب و هوای بسیار گرم است و جمعیت این شهر قبل از شروع جنگ ۱۵۰ هزار نفر بود که شیعه مذهب بودند و با زبان فارسی و عربی صحبت می‌کنند و رود کارون وسط این شهر عبور می کند و شهر را به دو بخش تقسیم می‌کند.

این رزمنده دفاع مقدس افزود: شهر بندری خرمشهر قبل از جنگ به علت ویلاها و خیابان‌های زیبا به عروس شهر ایران معروف بود و فاصله خرمشهر تا آبادان ۱۲ کیلومتر است که بزرگترین پالایشگاه نفت ایران در آن‌جا قرار داشت.

حسین پور بیان کرد: فاصله خرمشهر تا شهر بندری بصره عراق ۲۴ کیلومتر است و حد فاصله خرمشهر تا بصره عراق منطقه شلمچه قرار دارد و صدام ملعون برای نابودی انقلاب اسلامی نوپای ایران به بهانه اختلاف در اروندرود قصد اجرای نقشه‌های ابر قدرت‌ها و حمله به ایران را کرده بود.

وی اضافه کرد: صدام خود را سردار قادسیه و روز حمله را یوم‌الرعد نامید که در ۳۱ شهریور ۵۹ ساعت ۱۴ اولین گلوله توپ از بصره به خرمشهر شلیک و آغاز جنگ را اعلام کرد.

این رزمنده دفاع مقدس خاطرنشان‌کرد: نقشه صدام این بود که یک روزه خرمشهر، سه روزه اهواز و یک هفته تهران را فتح کند و در میدان آزادی تهران کنفرانس خبری داشته باشد،  با تصرف خوزستان آن را استان نوزدهم عراق بنامد و خرمشهر از اولین نقاطی بود که مورد حمله ارتش بعثی عراق قرار گرفت.

حسین پور با اشاره به اینکه آسان ترین راه برای تصرف اهواز از راه خرمشهر بود تأکیدکرد: نود عراده توپ سنگین در ساعت اولیه خرمشهر و حومه آن را زیر آتش سنگین برد مردم در آن زمان در تب و تاب و خرید برای مدارس فرزندان خود در اول مهر بودند که غافلگیر شدند و در ساعت اولیه ۷۰ نفر به شهادت رسیدند.

وی گفت: سپاه خرمشهر که در حمله عراق ۱۵۰ نفر پاسدار داشت به فرماندهی شهید محمد جهان آرا با تجهیزات سبک و ناچیز به دفاع پرداختند و مردمی که توان مقابله داشتند به کمک پاسداران شهر شتافتند.

این رزمنده دفاع مقدس اظهارکرد: در خرمشهر ساختمانی از توپ و خمپاره و ترکش‌های دشمن در امان نمانده و شهر را خون و غبار فرا گرفته بود و بسیاری از جنازه‌ها به خاطر شدت درگیری‌ها بر روی زمین مانده بود و خرمشهر، خونین شهر شد.

حسین پور افزود: صدام که قصد تصرف یک روزه خرمشهر را در سر می‌پروراند ۳۵ روز پشت دروازه‌های شهر ماند و بهترین فرصت بود کسانی که توان مقابله ندارند شهر را ترک کنند و پس از ۳۵ روز به علت خیانت‌های بنی‌صدرخائن در ارسال مهمات به مدافعان شهر در سمت فرماندهی، تعداد ۱۲۰ نفر از ۱۵۰ نفر پاسداران خرمشهر به شهادت رسیدند و شهر سقوط کرد.

وی بیان کرد: عراقی‌ها پس از تصرف کامل خرمشهر بعد از ۳۵ روز بر در و دیوار شهر نوشتند (آمده‌ایم که بمانیم) با پیشنهاد صدام به اربابان خود طرح ۲۰ ساله را برنامه‌ریزی کردند و خرمشهر را مروارید شط‌العرب و محمره نامیدند و گفتند این شهر برای همیشه برای ماست.

این رزمنده دفاع مقدس خاطرنشان کرد: عراقی‌ها خط تاکسیرانی و اتوبوسرانی خرمشهر تا بصره را راه اندازی کردند، برخی از مکان‌های شهر را خندق، سه خط خاکریز را ایجاد کردند، تمام نقاط اطراف را مین‌گذاری و با موانع محکم در شهر سنگرهای بتونی ایجاد کردند و صدام گفت اگر ایرانی‌ها خرمشهر را پس بگیرند من کلید بصره  را تحویل ایرانی‌ها می‌دهم.

حسین پور اضافه کرد: شهید محمد جهان آرا فرمانده سپاه خرمشهر به امام (ره) نامه می‌نویسد ای امام من از روز اول مقاومت تا سقوط شهر هر روز کربلا و گنبد و گلدسته امام حسین (ع) را در خرمشهر مشاهده کرده‌ام و امام (ره) دستور آزادی خرمشهر را می‌دهد و بسیاری از جوانان به جبهه‌ها شتافتند و فرماندهان رده‌های بالای سپاه و ارتش و سرداران شهید حسن باقری، احمد کاظمی، حاج حسین خرازی، حاج قاسم سلیمانی، احمد متوسلیان، حاج ابراهیم همت، تیمسار حسنی سعدی، سردار صیاد شیرازی و محسن رضایی و ‌.‌.. با وحدت و انسجام کامل دور هم جمع شدند و نقشه آزادسازی خرمشهر را طرح کردند.

وی اظهارکرد: شهید بهروز مرادی یکی از فرماندهان مدافعان شهر خرمشهر جمعیت خرمشهر را ۳۶ میلیون عنوان کرد که در تاریخ سوم خرداد سال ۱۳۶۱ در عملیات بیت المقدس با رمز یا علی ابن ابیطالب پس از ۵۷۸ روز جنگ سنگین و تن به تن، شهر خرمشهر به آغوش میهن بازگشت.

این رزمنده دفاع مقدس افزود: پس از پیروزی رزمندگان در مسجد جامع خرمشهر که به سمبل مقاومت معروف است جمع شدند و نماز شکر خواندند امام (ره) پیام فرستادند فتح خرمشهر فتح خاک نیست بلکه فتح ارزش‌هاست و خرمشهر را خدا آزاد کرد.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۳ خرداد, ۱۴۰۲

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو