زمان انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۵ -

کمالوندی:

ذره‌ای امتیاز به غربی‌ها در اجرای برجام نمی‌دهیم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در حوزه فنی زیاده خواهی از طرف امریکایی ها داریم اما در موضوع برجام، ما ذره ای امتیاز نمی دهیم.

 

به گزارش سرای نور؛  بهروز کمالوندی در جمع خبرنگاران گفت: ۷ پروژه ملی با همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه نیروگاه هسته‌ای، پسمانداری، ایمنی هسته‌ای، رادیوداروها، رآکتور و آب به اتمام رسید و حداقل ۹ پروژه تحقیقاتی در زمینه رادیودارو، اورانیوم، شیلات، کشاورزی و آب با همکاری آژانس در دست اجراست.

سخنگو ی سازمان انرژی اتمی افزود: با راه‌اندازی و در مدار گرفتن تولید برق از طریق واحد یک نیروگاه اتمی بوشهر تاکنون معادل ۲۷ میلیون بشکه نفت از سوخت های فسیلی صرفه جویی شده است.

وی گفت: ۴۰ نوع رادیودارو در کشور تولید می شود که از اواخر سال گذشته فرایند صادرات آن به کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی آغاز شده است.

کمالوندی تاکید کرد: ساخت رادیوداروهای جدید و انحصاری در دستور کار تولید قرار گرفته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تولید مولیبدن ۹۹ که حاصل شکافت اورانیوم، و در انحصار چند کشور معدود دنیاست، هم اکنون در دستور ساخت در داخل قرار گرفته است. این رادیو ایزوتوپ ماده اولیه و اصلی چند رادیو داروی مهم است.

کمالوندی با اشاره به نهایی شدن فروش آب سنگین به روسیه افزود: تولید آب سنگین با خلوص ۹۹ ممیز ۹۵ دهم درصد که بالاترین خلوص است، در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار گرفت.

وی مسئله اصلی و مهم برای آغاز ساخت ۲ نیروگاه هسته ای را موضوع منابع مالی و کمبود اعتبارات دانست و افزود: در حوزه فنی زیاده خواهی از طرف امریکایی ها داریم اما در موضوع برجام، ما ذره ای امتیاز نمی دهیم.

کمالوندی گفت: دو موضوع الیاف کربن و ذخایر مواد غنی شده زیاده خواهی امریکایی ها بود که انها اگر دنبال ۱۰۰ بودند ما به انها ۱ را هم نخواهیم داد و سازمان انرژی اتمی همان موضوعی را که مقام معظم رهبری فرمودند نصب العین خود قرار است که هیچ چیز بیشتری از ان چیزی که در توافق بوده به انها ندهیم.

وی اضافه کرد: با آلمان اسپانیا بلغارستان چک چین قزاقستان و بسیاری از کشورها بعد از برجام در مورد همکاری های  هسته ای مذاکرات داشته ایم.

کمالوندی گفت : ما براساس برنامه ای که توافق شده است در موضوع تزریق گاز جلو می رویم و حتی یک روز هم عقب نیستیم.

وی تاکید کرد: سعی می کنیم کلنگ زنی نیروگاه بعدی بوشهر را تا یک ماه و نیم آینده داشته باشیم.

کمالوندی اضافه کرد: مرکزی که کار پزشکی هسته ای را انجام می دهد با وزارت بهداشت است و انها هستند  که در مورد گرفتن نیرو تصمیم گیری می کنند و در مورد این کار هیچ محدودیتی از طرف برجام نیست و ما الان به لحاظ نیروی انسانی در سازمان انرژی هسته ای کمبودی نداریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: هم اکنون آقای صالحی خبر داد که با دستور مساعد رییس جمهور، بحث تامین مالی ساخت دو نیروگاه هسته ای برطرف شد و بزودی کلنگ زنی ساخت این دو نیروگاه در بوشهر انجام می گیرد.

کمالوندی با بیان اینکه کشورهایی که به دنبال فروش اب سنگین به انها هستیم اکثرا اروپایی هستند تصریح کرد: از برجام نه می شود تعریف کرد و نه می شود گفت که دستاوردی نداشته است.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۸ شهریور, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو