زمان انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۵ -

«عبدالاله الماحوزی»:

ارتکاب هر حماقتی علیه شیخ عیسی، سرآغاز نابودی آل خلیفه است

رئیس سازمان حقوق بشر بحرین در سخنانی تاکید کرد ارتکاب هرنوع حماقتی از سوی آل خلیفه در حق آیت الله عیسی قاسم و یورش به منزل ایشان برای محاکمه وی، سرآغاز روند نابودی و زوال این رژیم خواهد بود.

 به گزارش سرای نور؛ محمد فاطمی زاده: پس از گذشت حدود ۳ ماه از اقدام رژیم آل خلیفه در سلب تابعیت آیت الله «عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین که به تعبیر مقام معظم رهبری همچون ستاره ای در آسمان تشیع هستند، مردم انقلابی بحرین همچنان برای دفاع از رهبر خود در صحنه حاضر هستند و در برابر منزل ایشان تحصن کرده اند.

همچنین علمای حامی شیخ عیسی به مسئولیت خطیر خود مبنی بر روشنگری و تبیین راه های مبارزه با ظلم آل خلیفه پایبند هستند؛ امری که بیش از پیش موجب برانگیخته شدن خشم آل خلیفه شد و نظامیان این رژیم در ادامه سیاست های سرکوبگرانه خود اقدام به بازداشت و حبس چندین عالم برجسته این کشور و احضار ده ها عالم دیگر کردند. دادگاه وابسته به آل خلیفه قصد دارد روز دوشنبه این هفته مصادف با ۵ مهر دادگاه محاکمه رهبر شیعیان بحرین را برگزار کند. بر همین اساس برای بررسی ابعاد این رویداد مهم با «عبدالاله الماحوزی» رئیس سازمان حقوق بشر و دموکراسی بحرین مستقر در کشور آلمان گفتگو کردیم که شرح آن در ادامه می آید.

*حضور علما و روحانیون را در میان مردم برای دفاع از آیت الله عیسی قاسم و هدایت انقلاب بحرین چگونه ارزیابی می کنید؟ علت حمله آل خلیفه به علما و بازداشت آنها طی هفته های اخیر چیست؟

حضور علما در برابر منزل آیت الله عیسی قاسم و دفاع از ایشان، اقدامی بود که پیش از این انتظار انجام آن را در این پیچ سرنوشت ساز و تاریخی داشتیم. علما پیشاپیش و جلوتر از تمامی مردم بحرین برای دفاع از رهبر دینی خود حرکت کردند؛ زیرا حمله و تعرض به شیخ عیسی قاسم، حمله و تعرض به تمامی شیعیان است.

همچنین حضور علما در صحنه، بقیه مردم کشور را نیز برای حضور در برابر منزل شیخ عیسی قاسم ترغیب می کند. این اقدامات یک پیام را برای آل خلیفه دارد مبنی بر اینکه همگان اعم از علما و عموم مردم فدایی آیت الله عیسی قاسم هستند.

از سوی دیگر حضور علما در کنار مردم، مهر تایید بر شرعی بودن حرکت مردم و حضور آنها در برابر منزل رهبرشان است. زیرا ممکن است که مردم با آسیب هایی در این گونه اقدامات مواجه شوند و زخمی گردند. آل خلیفه نزدیک به ۷۰ نفر از علما را تاکنون احضار و حدود ۲۰ نفر از آنها را بازداشت کرده است. زندانی کردن و حبس علما، بحرانی برای آل خلیفه محسوب می شود و از سوی دیگر آزاد بودن علما نیز آل خلیفه را با بحران و مشکل مواجه می کند. در هر ۲ صورت آل خلیفه در معرض بحران است. زیرا حبس علما نشانگر بازداشت ظالمانه شان است و در صورت آزادی نیز، این علما عامل تحرک مردم و انقلاب خواهند بود. در ضمن حضور علما در زندان موجب افزایش روحیه دیگر زندانیان است که تعدادشان به حدود ۳ و یا ۴ هزار نفر می رسد و خود این موضوع برای آل خلیفه مشکل ساز است.

*تحلیل شما از مانع تراشی آل خلیفه در برگزاری نمازجمعه در منطقه الدراز محل سکونت آیت الله عیسی قاسم چیست؟

جلوگیری از برگزاری نمازجمعه در یک کشور اسلامی، خود دلیلی برای ظلم طائفه ای به شیعیان بحرین است. این اقدام نشان می دهد که همه چیز در بحرین مورد هجمه و تعرض است. علاوه بر نمازجمعه، خود شیعیان و به صورت کلی همه مردم توسط حکام بحرین مورد تعرض قرار گرفته است.

*تاثیر تظاهرات گسترده مردم بحرین در نقاط مختلف این کشور  برای فشار آوردن به آل خلیفه چیست؟

تداوم تظاهرات گسترده و پرشور مردم در نقاط مختلف بحرین در دفاع از شیخ عیسی قاسم و محکومیت سیاست های آل خلیفه نشان می دهد که شعله های انقلاب همچنان روشن است و مردم در تحقق مطالباتشان پافشاری و اصرار دارند و این اقدامات خود را ادامه می دهند. همچنین این تظاهرات بیانگر این نکته است که هدف اصلی در هجمه ها به شیعیان با شکست مواجه شده است و آل خلیفه به پیروزی دست نیافته است. بنابراین تداوم تظاهرات و حضور مردم در برابر منزل رهبرشان موید این موضوع است که حکام بحرین در نقشه خود مبنی بر ساکت کردن و سرکوب مردم، خاموش کردن آتش انقلاب و جلوگیری از بیان اظهارات ضدآل خلیفه، ناکام مانده اند.

*واکنش های داخلی و خارجی در دفاع از آیت الله عیسی قاسم را چگونه ارزیابی می کنید؟

هر موضعی که در حمایت از مردم بحرین مطرح شود، موضعی است که ما آن را ارج می نهیم. زیرا چنین مواضعی در دفاع و حمایت از مردم و تلاش ها و احساساتشان برای دفاع از رهبر دینی شان بیان می شود. ما سازمان ها و افرادی که این مواضع را در دفاع از شیعیان بحرین مطرح می کنند، تشویق و ترغیب می کنیم که به این روند ادامه دهند. زیرا راهی که در برابر مردم بحرین قرار گرفته است، بسیار سخت است و رنج های بسیاری دارد.

*همانگونه که می دانید قرار است روز دوشنبه ۵ مهر جلسه محاکمه شیخ عیسی برگزار شود. رژیم آل خلیفه در خصوص محاکمه آیت الله «عیسی قاسم» چگونه اقدام خواهد کرد؟ آیا امکان یورش نظامیان این رژیم به منزل شیخ عیسی و بازداشت ایشان وجود دارد؟

در رابطه با استفاده از گزینه های خشونت آمیز و یا یورش به منزل آیت الله عیسی قاسم، باید بگویم که این موضوع ارتکاب حماقت است؛ هیچ کس انتظار ندارد و پیش بینی نمی کند که از این گزینه علیه شیخ عیسی قاسم استفاده شود و البته هیچ کس اطلاعی از این موضوع ندارد اما در صورتی که آل خلیفه به گزینه های این چنینی روی آورد، مردم نیز به دفاع از خویشتن، رهبرشان، عزت و کرامتشان خواهند پرداخت. حل این موضوع در دست علما و افراد عاقل است. امیدواریم که امور در روند خوبی پیش رود و موجب خونریزی نشود و همگان در امنیت و آرامش زندگی کنند ولی ارتکاب چنین حماقتی آغازی است برای زوال و نابودی آل خلیفه.

منبع:مهر

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۴ مهر, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو